Express-Miejski.pl

10 pożarów, 6 miejscowych zagrożeń. Raport ząbkowickich strażaków

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W okresie ubiegłego tygodnia (od 5 do 11 lutego) strażacy z powiatu ząbkowickiego interweniowali 16 razy.

10 pożarów:

- pięć zdarzeń dotyczyło pożarów śmieci w kontenerach:

7 lutego o godz. 9.45 na ul. Proletariatczyków w Ząbkowicach Śląskich
7 lutego o godz. 13.40 na ul. Armii Krajowej w Ząbkowicach Śląskich
9 lutego o godz. 23.08 na ul. Kościelnej w Ziębicach
10 lutego o godz. 00.21 na ul. Sportowej w Ziębicach
11 lutego o godz. 7.05 na ul. Rynek w Ząbkowicach Śląskich

- cztery interwencje prowadzone były w związku z pożarem sadzy w przewodzie kominowym:

5 lutego o godz. 18.34 na ul. Wojska Polskiego w Złotym Stoku
9 lutego o godz. 6.19 w Stoszowicach
10 lutego o godz. 14.46 na ul. Zielonej w Bardzie
11 lutego o godz. 10.24 na ul. Wałowej w Ziębicach

W każdym z przypadków działania zastępów straży poległy na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wygaszeniu oraz wybraniu żaru z pieca oraz gaszeniu pożaru sadzy za pomocą proszku gaśniczego oraz mokrego piachu wsypywanego do przewodu kominowego. Po ugaszeniu pożaru z wnętrza komina usunięto pozostałe zarzewia ognia oraz zalegającą sadzę. W trakcie działań gaśniczych za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych monitorowano obecność toksycznych produktów spalania oraz ukrytych zarzewi ognia wewnątrz obiektów.

5 lutego po godz. 4.30 na ulicy Fabrycznej w Bardzie doszło do pożaru prasy do ścinek papieru na terenie jednego z zakładów produkcyjnych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że palą się ścinki papieru wewnątrz maszyny. Pracownicy przed przybyciem zastępów straży rozpoczęli akcję gaśniczą przy użyciu gaśnic, dzięki czemu pożar nie zdążył się rozwinąć. Następnie zdemontowali część osłon, co doprowadziło do dotarcia do zarzewi ognia i ugaszenia pożaru.

6 miejscowych zagrożeń: 

5 lutego o godz. 7.29 w Przedborowej (gm. Stoszowice) - Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do kolizji samochodu osobowego z autobusem. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy względem dziecka – pasażerki samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego, osoba poszkodowana została przetransportowana do szpitala w Ząbkowicach Śląskich. W działania trwające godzinę, zaangażowano cztery zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego oraz policję.

5 lutego o godz. 9.55 na ul. XXX-lecia w Kamieńcu Ząbkowickim - pomoc personelowi zespołu ratownictwa medycznego w transporcie chorej osoby z mieszkania do karetki.

6 lutego o godz. 3.17 w miejscowości Stolec (gm. Ząbkowice Śląskie) - z informacji od osoby zgłaszającej wynikało, że doszło do zasłabnięcia mężczyzny. Zastępy straży pożarnej zadysponowano celem udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali przytomnego mężczyznę, a działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla wewnątrz mieszkania oraz wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego.

8 lutego o godz. 21.03 na ul. Ziębickiej w Ząbkowicach Śląskich - uruchomiona czujka tlenku węgla w mieszkaniu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, nasze urządzenia wykrywczo -pomiarowe wskazały obecność tlenku węgla wewnątrz mieszkania. Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o niezwłocznej ewakuacji lokatorów z mieszkania. Dalsze działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, lokalizacji źródła z którego wydobywa się czad, przewietrzeniu mieszkania, wykonaniu ponownych pomiarów które nie wskazały obecności tlenku węgla. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego lokatorzy zostali przekazani pod ich opiekę.

10 lutego o godz. 10.16 na ul. Bocznej w Kamieńcu Ząbkowickim - zadymienie na poddaszu budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu wnętrza obiektu za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie wskazały obecności tlenku węgla oraz ukrytych zarzewi ognia. Po przeprowadzeniu dokładnego rozpoznania, stwierdzono, że przyczyną zadymienia była nieszczelna wyczystka kominowa.

10 lutego o godz. 14.39 w Bobolicach (gm. Ząbkowice Śląskie) - Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami łącznie podróżowały trzy osoby, które opuściły pojazdy przed przybyciem służb ratunkowych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów oraz neutralizacji wycieków płynów eksploatacyjnych. W działania trwające godzinę zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego oraz policję.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA