Express-Miejski.pl

Każdy oberwał po równo, czyli Szopka Noworoczna 2017 [FOTO]

Szopka Noworoczna 2017 fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Było o remoncie ul. Kamienieckiej, smogu, basenie i konkursach urzędniczych. Stowarzyszenie Animatorów Kultury uszczypliwie podsumowało 2017 rok w lokalnej polityce.

Niektóre sytuacje były zabawnie przerysowane, inne niezrozumiałe i kojarzone jedynie przez niewielką grupę wtajemniczonych osób. Dużą uwagę przyłożono do kwestii zbliżających się jesiennych wyborów samorządowych, lecz, co istotne, nie chodziło o personalne uderzenie w jedynego do tej pory kandydata (oprócz obecnego burmistrza jeszcze nie wiadomo kto wystartuje w wyborach), a o obudzenie świadomości widzów, że ich głos jest najważniejszy. Tak w dużym skrócie można opisać wydarzenia, które miały miejsce w sobotę i niedzielę w Ząbkowickim Ośrodku Kultury.

Tradycyjnie na początku roku Stowarzyszenie Animatorów Kultury SAK przygotowało Szopkę Noworoczną. Tegoroczna edycja ukryta była pod tytułem „Tfu, na psa urok!”, a fabuła obracała się wokół rzekomej klątwy rzuconej przez fikcyjną wiedźmę spaloną na stosie w XVII wieku. Sam urok miał aktywować się w roku, w którym miasto osiągnie wiek 730 lat, czyli akurat w 2017 roku. Ta zbieżność miała mieć wpływ na wszelkie niepowodzenia i blamaże w lokalnej polityce i życiu społecznym. Aktorzy w osobach: Violetty Narwojsz, Stanisława i Jakuba Susz, Anny Michałek, Bożeny Bogaczyńskiej-Adach z dziećmi Mateuszem i Malwiną, Anny Sibińskiej, Konrada Dominika, Piotra i Małgorzaty Sakwerdy, Heleny Kozłowskiej, Magdaleny Halikowskiej, Sylwestra i Kacpra Pióro, Andrzeja Nawieśniaka oraz Karoliny Dubickiej zaprezentowali masę scenek pełnych gagów oraz zabawnych dialogów. Poruszono m.in. problem ptasiej grypy, która szalała na początku ubiegłego roku, smogu w mieście, podejrzanie wyglądającego konkursu na urzędnika miejskiego, rozpaczliwych poszukiwań inwestora do strefy ekonomicznej oraz znajomości biur projektowych jednego z zastępców teatralnego burmistrza.

Oberwało się również ośrodkowi kultury za niskie zaangażowanie i brak aktywności kulturalnej, fatalnej jakości bieżni na stadionie, a także radnym, którzy tylko przed wyborami pamiętają o mieszkańcach miasta. Oprócz scenek prezentowane były także aranżacje muzyczne, nagrane przez Andrzeja Mazura, a obsługiwane przez Kamila Lipińskiego. Widzowie mogli m.in. posłuchać piosenki urzędniczki, radnych, a nawet wybawić się przy dźwiękach disco-polo w trakcie krótkiej, zaaranżowanej gali. Całość zakończona została przesłaniem dotyczącym aktywności wyborczej. SAK przekonywał, ze warto dobrze zastanowić się na kogo oddamy głos w najbliższych wyborach, bo „brak decyzji to bardzo zła decyzja”. Podsumowując – kto nie był, niech żałuje.

Stowarzyszenie Animatorów Kultury SAK

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Każdy oberwał po równo, czyli Szopka Noworoczna 2017 [FOTO]

  2018-01-22 15:33:17

  gość: ~ol

  jak zwykle świetne przedstawienie! Wszyscy super! Najzabawniejsi byli pani Magda i pan Kuba.

 • 2018-01-22 17:16:00

  gość: ~hfi

  @~ol

  kto nie był, niech żałuje!

 • 2018-01-23 09:15:50

  gość: ~krzychu

  ja się ciesze ze kartoflisko było wspomniane, co prawda sądziłem ze będzie bardziej obsmarowany a tu tylko wspomnienie. No nic zostaje czekać do kolejnej części :)

 • 2018-01-23 10:35:01

  gość: ~Widz

  W sumie pomysł z wciągnięciem na scenę widza-radnego, super!!! Ogólnie bardzo dobrze wydane 15 zł. Z roku na rok czekam z niecierpliwością na tę szopkę, a aktorom gratuluję wspaniałych umiejętności. Szkoda, że to przedstawienie smakuje tylko tak dobrze, jeżeli jest się zorientowanym w lokalnej polityce, bo ci aktorzy zasługują na zdecydowanie szerszą publikę!

 • 2018-01-24 00:27:48

  gość: ~Ryszard

  Cała sitwa, razem z nami, tańczy walca, walczyka, parami... I tak ten chocholi taniec trwa. Wazeliniarstwo i obłuda.

 • 2018-01-25 13:08:11

  gość: ~Sylwester Pióro

  @~Ryszard
  Panie Ryszardzie, może ma Pan jakieś cenne rady dla aktorów? Albo pomysł kolejnej szopki? Jakiś zarys scenariusza? Myślę, że Pana rady mogłyby być nieocenione w tworzeniu kolejnego spektaklu :) No chyba, że Pana wizja satyrycznego widowiska stoi w sprzeczności z występami lokalnej grupy teatralnej, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć własny teatrzyk :) Z przyjemnością wybiorę się na Pańską premierę, będę siedział w pierwszych rzędach i cieszych z obsmarowywania błotem (może nawet ekskrementami) każdego, kto myśli inaczej niż Pan :) Pozdrawiam i następnym razem zapraszam do wyrażania swojej opinii również przy użyciu nazwiska :) Bo każdy jeden tchórz potrafi krzyczeć i krytykować schowany ze ekranem telefonu czy komputera.

 • 2018-01-26 23:16:13

  gość: ~Widz

  ostatnio dodany post

  @~Sylwester Pióro

  Było bardzo dobrze!! Jestem od trzech lat na każdej szopce i za każdym razem w punkt! Nie zaniechajcie tej tradycji, bo z niecierpliwością czekam na szopkę powyborczą.

 • 2018-01-24 20:41:40

  gość: ~bolek

  Niech futra przejdą do historii

REKLAMA