Express-Miejski.pl

Straciła w pożarze dobytek całego życia. Trwa zbiórka pieniędzy by odbudować „Gościniec” [FOTO]

Pożar w zajeździe „Gościniec” fot.: EM24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

8 stycznia w Niemojowie spłonął zajazd „Gościniec”. Organizowana jest zbiórka pieniędzy, dzięki której będzie możliwe odbudowanie obiektu.

Zajazd i skansen „Gościniec” powstał blisko 20 lat temu w miejscowości Niemojów (gm. Międzylesie, powiat kłodzki). Obiekt usytuowany został na granicy dwóch państw Polski i Czech (Bartošovice v Orlických horách), łącząc walory przyrodnicze, turytyczne oraz historyczne. Wszystko, co zostało stworzone w obiekcie i przy nim to pomysł jednej, wyjątkowej osoby, duszy tego regionu, restauratorki, pasjonatki historii i osobliwości, obecnej sołtys Niemojowa - Danuty Ptasińskiej.

Z ogniem walczyli strażacy z Polski i Czech

8 stycznia 2018 roku około godz. 20.30 na terenie obiektu wybuchł pożar. Na miejsce zadysponowano dwadzieścia jednostek straży pożarnej, siedem z nich to jednostki czeskie. - Po przyjechaniu na miejsce zdarzenia czeskiej jednostki SDH Zamberk, strażacy zauważyli, że pożarem objęta jest cała sala biesadna przystająca do budynku zajazdu. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, wdarł się do wznętrza zajazdu i objął poddasze - informuje Lech Lewandowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

- Jak wynika ze wstępnych ustaleń, przyczyną pożaru był najprawdopodobniej wybuch butli z gazem. Na szczęście w zajeździe nie przebywali w tym czasie goście, ani inne osoby. W trakcie akcji strażacy z Międzylesia udzielili pierwszej pomocy właścicielce zajazdu, która odczuwała duszności. Akcja została zakończona kwadrans przed godziną piątą rano - dodaje strażak.

Ratujemy Niemojów

Nie ma już czarodziejskich miejsc, klimatycznych sal i bajecznych urokliwych ogrodów...ten raj w Niemojowie zniszczyła pożoga. Nie ma już zajazu, a wyjątkowy klimat strawił ogień. Dziś piękne zabytkowe wnętrza, muzealne pamiątki i wielkie serce właścicieli „Gościńca” są wielkim pogorzeliskiem. - Pomóżmy odbudować to wyjątkowe, historyczne miejsce, spróbujmy przywrócić temu siedlisku dawny urok, w który całe swoje serce i pasję wkładała przez wiele lat pani Danusia - mówi Ewa Grolman, z ząbkowickiego stowarzyszenia MotoFrankenstein, które włączyło się w pomoc właścicielce zajazdu i jednocześnie sołtys wsi Niemojów.

Odbudowę „Gościńca” w Niemojowie można wesprzeć wpłacając datki na dwa oficjalne konta. Jedno z nich to konto Stowarzyszenia Grupy Motocyklowej MotoFrankenstein z dopiskiem „Danuta Niemojów” nr konta 38 9533 0004 2009 0017 6079 0002, drugie na stronie zrzutka.pl [KLIK].

mwinnik / em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Straciła w pożarze dobytek całego życia. Trwa zbiórka pieniędzy by odbudować „Gościniec” [FOTO]

  2018-01-11 16:20:44

  gość: ~Justyna Zienkiewicz

  Dziękujemy za artykuł!

 • 2018-01-13 02:19:10

  gość: ~Kazimierz G

  Byliśmy tam parę dni wcześniej w związku z kajakowaniem Dziką Orlicą.
  Taką klimatyczną atmosferę rzadko się spotyka. Miła, sympatyczna właścicielka zajazdu przyjęła nas jak zwykle z wielkim sercem - było przesympatycznie. Wielki smutek i żal !!! Wierzę, że Pani Danusia się nie podda i przywróci Gościńcowi w Niemojowie dawny urok i będziemy się tam znowu cieszyć miłą atmosferą w środowisku kajakarzy.

 • 2018-05-24 19:38:54

  gość: ~swojak

  ostatnio dodany post

  Może przy okazji wybuduję szambo a nie będzie lać wszystkiego do Orlicy

REKLAMA