Express-Miejski.pl

Kolejne pożary sadzy. Strażacy pomagali też policjantom w otwarciu drzwi do mieszkań [raport]

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W okresie ubiegłego tygodnia (od 3 do 7 stycznia) strażacy z powiatu ząbkowickiego interweniowali 14 razy.  

Pożary :

3 stycznia o godz. 00.32 w Płonicy (gm. Złoty Stok) doszło do pożaru suchej trawy na nieużytkach rolnych.

4 stycznia o godz. 10.21 na ul. Złotej w Złotym Stoku doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku usługowym (restauracji).

7 stycznia o godz. 18.45 w miejscowości Szklary Huta (gm. Ząbkowice Śląskie) strażacy gasili pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku wielorodzinnego.

Nasze działania w Złotym Stoku jak i Hucie-Szklarach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu paleniska w piecu centralnego ogrzewania oraz przystąpieniu do gaszenia pożaru sadzy za pomocą proszku gaśniczego. Po ugaszeniu pożaru oraz usunięciu zalegającej sadzy przy użyciu szczotki kominiarskiej obiekt został przewietrzony oraz sprawdzony za pomocą sprzętu wykrywczo-pomiarowego. Urządzenia wykluczyły możliwość przedostania się ognia na konstrukcję budynku oraz obecność tlenku węgla.

7 stycznia po godz. 16 na ul. Marii Skłodowskiej–Curie w Ząbkowicach Śląskich doszło do pożaru śmieci w kontenerze.

Zagrożenia miejscowe: 

3 stycznia o godz. 12.37 na ul. Armii Krajowej w Ząbkowicach Śląskich – strażacy pomagali policji w otwarciu mieszkania. Służby o zdarzeniu powiadomiła opiekunka starszej osoby, która nie mogła dostać się do lokalu. Po wyważeniu drzwi w jednym z pomieszczeń ratownicy odnaleźli leżącego starszego mężczyznę, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

3 stycznia po godz. 19 w Grochowej (gm. Bardo) miało miejsce zadymienie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu wnętrza budynku za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie wykazały obecności tlenku węgla oraz ukrytych zarzewi ognia. Na miejscu doszło prawdopodobnie do cofnięcia się dymu przez przewód wentylacyjny.

5 stycznia przed godz. 14 dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich odebrał zgłoszenie o gwałtownym pogorszeniu stanu zdrowia u starszej kobiety w Osinie Wielkiej (gm. Ziębice). Do zdarzenia zadysponowano zastępy straży pożarnej oraz niezwłocznie powiadomiono pogotowie ratunkowe. Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy zastali starszą kobietę, u której doszło do zatrzymania funkcji życiowych. Niezwłocznie podjęto czynności resuscytacyjne, które przejęli przybyli ratownicy medyczni. Pomimo podjętych działań przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon.

5 stycznia okołol godz. 22.30 w Chwalisławiu (gm. Złoty Stok) doszło do  wypadku samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy leżący na dachu, który blokował ruch na drodze w obu kierunkach. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która opuściła go samodzielnie przed przybyciem służb ratunkowych. W wyniku zdarzenia uszkodzony został słup oraz linia telekomunikacyjna. Nasze działania polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcy pojazdu do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego, zabezpieczeniu oraz oświetleniu terenu działań oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w pojeździe.

6 stycznia o godz. 11:14 ul. Stefana Żeromskiego w Ząbkowicach Śląskich – plama substancji ropopochodnej na jezdni. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia zarządcy drogi.

6 stycznia o godz. 19:23 ul. Rynek w Ziębicach – pomoc policji w otwarciu mieszkania. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w jednym z mieszkań na drugim piętrze znajduje się starsza kobieta, która wzywa pomocy lecz nie może samodzielnie otworzyć drzwi. Nasze działania polegały na wyważeniu drzwi oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kobiecie do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

7 stycznia godz. 12:19 droga krajowa nr 8 na wysokości Braszowic (gm. Ząbkowice Śląskie) – rozlana substancja ropopochodna na jezdni. W wyniku rozpoznania ustalono że plama ma długość siedmiu kilometrów, rozpoczyna się od skrzyżowania „ósemki” z ulicą Bohaterów Getta w Ząbkowicach Śląskich, a kończy za Braszowicami na wysokości kopalni. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia na miejsce przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

7 stycznia o godz. 12:35 ul. Juliusza Słowackiego w Ziębicach – zadymienie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy ustalili, że na klatce schodowej oraz w jednym z mieszkań panuje lekkie zadymienie. Po wykonaniu pomiarów wewnątrz mieszkania wykryto obecność tlenku węgla w związku z czym osoby, które przebywały w zadymionym mieszkaniu zostały ewakuowane na zewnątrz oraz przekazane pod opiekę personelu zespołu ratownictwa medycznego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wygaszeniu pieców kaflowych znajdujących się w jednym z lokali oraz sprawdzeniu wnętrza obiektu pod kątem pożaru. Z uwagi na brak pożaru sadzy mieszkania zostały przewietrzone oraz ponownie sprawdzone za pomocą sprzętu wykrywczo-pomiarowego, który nie wskazał ponownej obecności tlenku węgla oraz ukrytych zarzewi ognia.

Alarmy fałszywe:

5 stycznia godz. 18:34 Henryków (gm. Ziębice) - służba dyżurna odebrała zgłoszenie o występującej plamie oleju na jezdni drogi. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy nie stwierdzili zagrożenia.

6 stycznia godz. 00:24 ul. Kolejowa w Kamieńcu Ząbkowickim - do służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu pieszego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że na miejscu pracuje już patrol policji, który wyjaśnia całe zajście. Z uzyskanych informacji wynika, że na miejscu nieznany mężczyzna wbiegł na zaparkowany samochód osobowy.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA