Na początku wakacji ma zakończyć się rewitalizacja kamienieckiego mauzoleum. Pierwsze prace rozpoczeły się w listopadzie ubiegłego roku.
Wykonawcą prac rewitalizacyjnych jest firma ALFA-EDGAR Witkowski i Woroniecki z Wrocławia, a koszt inwestycji to prawie 1,9 mln zł. Znaczną część środków na realizację tego zadania samorząd pozyskał z programów europejskich.
- W pierwszej kolejności odgruzowano ruiny i wykonano prace zabezpieczające. Powstało m.in. prowizoryczne zadaszenie, aby można było rozpocząć właściwe prace wewnątrz obiektu, w tym w jego podziemiach - informuje wójt Marcin Czerniec, zachęcając do odwiedzin parku wokół pałacu i zapewniając, że po pełnej rewitalizacji będzie to nowa i niezwykła atrakcja turystyczna na szlaku Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.
Mauzoleum to rodzinny grobowiec Marianny Orańskiej
Obiekt powstał pod koniec XIX wieku. Ma wygląd podobny do greckiej świątyni antycznej w kształcie prostokąta, z grobowcem wewnątrz dziedzińca świątyni. Styl w jakim mauzoleum zostało wybudowane jest podobny, do tego który prezentował Karl Friedrich Schinkel, projektant kamienieckiego pałacu.
W kamienieckim mauzoleum zostało pochowanych pięć osób. Decyzję o budowie obiektu podjął Albrecht Hohenzollern, syn Marianny Orańskiej po śmierci swojej żony Marie Fruederike. W 1898 roku to ona jako pierwsza spoczęła w rodzinnym grobowcu. W mauzoleum zostali pochowali również ich trzej synowie.
mwinnik / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA