Express-Miejski.pl

Ambona w bardzkiej bazylice odzyskuje dawny blask

Odnowiona zabytkowa gondola ambony fot.: Mirosław Grakowicz

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W bardzkiej bazylice zakończyły się prace rewitalizacyjne zabytkowej gondoli bardzkiej ambony. To jeden z najstarszych ruchomych elementów wyposażenia kościoła.

Ambona została wykonana w 1698 roku i w niezmienionym stanie zachowała się do tego roku. Jej twórcą był prawdopodobnie snycerz Johann Joseph Weiss, który pochodził z Nysy. Sama ambona jest bardzo bogato zdobiona rzeźbami i liśćmi akantu. Została wykonana z drewna polichromowanego i złoconego. Posiada czworoboczny kształt i jest podwieszona na jednym z filarów bazyliki. Obok figurki Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym ruchomym elementem bazyliki.

Gondolę ambony podtrzymują dwaj aniołowie z kartuszem herbowym. W centralnej części korpusu gondoli umieszczona została postać nauczającego Chrystusa Pana w otoczeniu chmur i aniołów (putta). Wokół Chrystusa Pana umieszczeni zostali czterej ewangeliści. Patrząc od ołtarza głównego: św. Mateusz, św. Marek, św. Łukasz i św. Jan. Obok nich umieszczone zostały ich atrybuty. Św. Markowi towarzyszy lew, św. Łukaszowi – wół a św. Janowi – orzeł. Nie wiadomo z jakich przyczyn snycerz wykonujący ambonę nie umieścił żadnego atrybutu przy postaci św. Mateusza (człowiek, lub uskrzydlony człowiek).

Prace restauratorskie i konserwatorskie zostały przeprowadzone dzięki uzyskanym dotacjom z urzędu marszałkowskiego (łączna kwota trzech dotacji wyniosła 100 tys. zł), gminy Bardo (50 tys. zł) oraz prywatnych sponsorów. Na remont i konserwację gondoli ambony wydano łącznie ponad 154 tys. zł.

- Bardzo dziękujemy wszystkim dobroczyńcom, dzięki którym mogliśmy zamknąć etap prac nad przywróceniem pierwotnego piękna gondoli bardzkiej ambony. Przed nami następne wyzwania. Czekają nas kolejne projekty i wnioski, aby pozyskać środki na przywrócenie ukrytego pod warstwą kurzu, patyny i zniszczeń, blasku bogato zdobionego baldachimu ambony - mówi Mirosław Grakowicz, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA