Express-Miejski.pl

Kamieniecka gmina nadal bez funduszu sołeckiego. Budżet na 2018 rok przyjęty

Przed nowym rokiem kamienieccy radni przyjęli budżet na 2018 rok fot.: mwinnik / em24.pl

Przed nowym rokiem kamienieccy radni przyjęli budżet na 2018 rok. Nie było głosów sprzeciwu. W budżecie zaplanowano sporo inwestycji i znów pominięto fundusz sołecki.

Najważniejszy dokument finansowy samorządu na przyszły rok ma zakończyć się nadwyżką budżetową w kwocie 540 tysięcy złotych. Ma być ona przeznaczona na spłatę rat zaciągniętych kredytów. Dochody gminy mają oscylować na poziomie ponad 35.9 mln zł, a szacowana kwota wydatków to blisko 35.4 mln zł. Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu 12 grudnia pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu, który na czwartkowej sesji przyjęli radni.

Wójt Marcin Czerniec mówiąc o projekcie budżetu zwracał uwagę na zachowaną równowagę między dochodami a wydatkami, a także mówił o szeregu planowanych inwestycji, by zapewnić właściwy standard usług edukacyjnych, zdrowotnych, ale i opieki socjalnej na terenie gminy. Nawiązywał też do sfery turystyki i pozyskiwaniu na te usługi ogromnych środków ze źródeł zewnętrznych. - Jesteśmy niekwestionowanym liderem w tym obszarze i nie ma potrzeby żebyśmy tę kwestię szerzej omawiali - liczby mówią sam za siebie - mówił z dumą szef kamienieckiej gminy. W marcu ubiegłego roku gmina otrzymała bowiem prawie 5 mln zł wsparcia na dalsze prace rewitalizacyjne przy zespole pałacowo-parkowym, a środki zabezpieczone w tegorocznym budżecie (łącznie z kwotą dofinansowania) na prace w tym obszarze wynoszą łącznie blisko 6.8 mln zł. 

Czekają na decyzję i pieniądze

Szef kamienieckiego urzędu podkreślał też wsparcie finansowe dla powiatu na realizację inwestycji z budową chodnika na ul. Kłodzkiej (w budżecie zabezpieczono na ten cel 100 tys. zł) oraz szereg planowanych inwestycji, na które zostały złożone wnioski i które aktualnie oczekują na rozstrzygnięcie. - Mówimy tutaj o projekcie związanym z kontynuowaniem wodociągowania sołectwa Ożary czy kontynuacji rozbudowy sieci kanalizacyjnej w obszarze Kamieńca Ząbkowickiego I i II. To sprawy związane też z rozstrzygnięciem dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na pełną i kompleksową modernizację budynku hali sportowej przy szkole podstawowej nr 1 - dodawał wójt.

Samorząd oczekuje też na rozpatrzenie wniosków związanych z kompleksową przebudową dróg - ul. Wodociągowej, Krzyżowej oraz Zamkowej. Na te przedsięwzięcia jest już przygotowana dokumentacja. W 2018 roku powinna również ruszyć przebudowa targowiska gminnego, na które samorząd otrzymał 60 proc. dofinansowanie. Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie ponad 900 tys. zł. W planach przy wsparciu zewnętrznym jest również przebudowa oraz rewitalizacja „kamienieckich dołów” i utworzenie tam centrum sportowo-rekreacyjnego (na ten cel w budżecie ze środków własnych zabezpieczono 4 tys. zł). - Z posiadanych informacji ministerstwo sportu i turystyki na początku roku będzie ogłaszało w tym względzie nowe nabory - zaznaczał Czerniec.

Wśród innych inwestycji planuje się m.in. adaptację części budynków hali sportowej na potrzeby gminnego centrum rehabilitacyjnego podłączonego z ośrodkiem usług medycznych i w połączeniu z nowymi programami zdrowotnymi dla mieszkańców.

Wójt podsumowując przygotowany projekt budżetu gminy stwierdził, iż jest on stabilny, odpowiadający na wszystkie codzienne potrzeby mieszkańców, ale też dający gwarancję, że w przypadku pojawiania się nowych wniosków na zadania inwestycyjne i remontowe gmina ma możliwości by zainteresować się nimi i przeznaczyć środki niezbędne do tzw. wkładu własnego.

Jedyna gmina bez funduszu sołeckiego

Jeszcze przed głosowaniem w sprawie uchwały budżetowej głos zabrał radny Mateusz Gnaczy, który zwrócił się do radnej Bogusławy Tokarz i radnych Dominika Krekory i Ryszarda Kleniuka. Apelował do nich, aby wsparli oni mieszkańców swojego sołectwa, którzy składali wniosek o wyodrębnienie w budżecie gminy środków na fundusz sołecki. - Wykorzystajcie swoje możliwości, bo jak widać macie je znakomite. Potraficie przepchnąć sprawy, dopchnąć kolanem i piętą. Doprowadźcie do tego, żeby sołectwo w Kamieńcu Ząbkowickim II mogło w końcu zrealizować przedsięwzięcia w ramach funduszu sołeckiego. W innych gminach fundusz sołecki od wielu lat jest świetnie realizowany. U nas niestety nie, a skoro mieszkańcy mają pomysły i chcą je realizować to dlaczego ich ograniczacie? - pytał radny.

Radny Dominik Krekora odpowiadając na słowa radnego Gnaczego, przyznał, że podobnie jak wywołani do tablicy jego kolega i koleżanka z rady, regularnie uczestniczą w spotkaniach rady sołeckiej i starają się realizować jak najwięcej zadań dla sołectwa. Stricte do wniosku o wyodrębnienie środków w ramach funduszu sołeckiego jednak się nie odniósł.

W głosowaniu nad budżetem gminy udział wzięło 14 radnych. Od głosu wstrzymał się tylko radny Edward Szulin, pozostałych 13 pozytywnie odniosło się do przedstawionego projektu i zagłosowało za jego przyjęciem.

mwinnik / em24.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamieniecka gmina nadal bez funduszu sołeckiego. Budżet na 2018 rok przyjęty

  2018-01-02 16:02:47

  gość: ~marian

  ktoś mi wyjaśni na co te 4 000 zł na te cetrum sportowe na dołach?

 • 2018-01-02 21:36:04

  gość: ~orański

  a ten radny z Doboszowic wciąż z betonem w tyłku miej chłopie trochę honoru i zajmij się w końcu upadającą gospodarą

 • 2018-01-02 22:02:27

  gość: ~mieszkaniec

  tym wójtowym posłom to nawet ręki nie chce się podnieść jak należy

 • 2018-01-03 01:52:40

  gość: ~CBA

  Gmina ma wielkie długi, bo w ubiegłym roku 9.5 Miliona, ale budżet będzie w tym roku na plusie znowelizuje się go kilka razy wprowadzi korekty.
  Jak oni jednomyślnie głosowali za przyjęciem budżetu tak zawsze jednomyślnie głosują za udzieleniem absolutorium a komisja rewizyjna nie kontroluje wydatków nie rozlicza delegacji itp.

  Gminy w Powiecie Ząbkowickim mają fundusz sołecki i sołtysi sobie chwalą coś się robi na wioskach a w naszej gminie robi się tylko przekręty na miliony zł .

 • 2018-01-03 15:59:04

  gość: ~Wyborca

  Wyrazy szacunku dla pani przewodniczącej za prowadzenie obrad sesji. Tak płytkich zamiarów wójta i jego popierających radnych nie trudno było nie dostrzec ,cel był jeden odwołać radnego Szulina oraz przegłosować podwyżki dla wójta wraz z wyrównaniem .
  Jeszcze raz wyrazy uznania dla pani przewodniczącej za profesjonalne prowadzenie trudnych obrad wynikających z braku kultury niektórych osób.

 • 2018-01-03 21:08:30

  gość: ~marian

  Oglądam sesję na youtube i to jest śmiech na sali. Pani Kacik ma rację. TU CHODZI TYLKO O PODWYŻKĘ WÓJTA I WYRÓWNANIE OD 2014!!! POWTÓRZĘ!!! 2014 roku. TRZY LATA WYRÓWNANIA. nie wiem dlaczego Ci wójtowi radni są w niego tak zapatrzeni? Czy wójt coś na nich ma??

 • 2018-01-14 17:16:16

  gość: ~Aldi

  ostatnio dodany post

  @~marian
  Zapatrzeni i zakochani radni w Wójcie jak te stare babcie.

 • 2018-01-03 21:15:40

  gość: ~jacek

  Dlaczego wójt ma swój osobisty mikrofon i wcina swoje 'pięć groszy', bez zezwolenia od wiceprzewodniczącej???

 • 2018-01-03 21:44:11

  gość: ~Kola

  @~jacek
  Po to ma mikrofon żeby przeszkadzać wiceprzewodniczącej w prowadzeniu sesji

 • 2018-01-03 22:39:04

  gość: ~jacek

  @~Kola

  https://www.facebook.com/kamienieczabkowicki.infobox/posts/881440482030185?comment_id=881570448683855&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D

 • 2018-01-03 22:23:36

  gość: ~fred

  Jestem zatrudniony od 2014 roku ipobieram 70 % wynagrodzenia w swojej grupie zaszeregowania. Kierując się postępowanie wójta zwrócę się do szefa o podwyżkę z wyrównaniem od 2014 roku ,i z góry wiem jaką otrzymam odpowiedź, coś ty na łby się pozmieniało.

 • 2018-01-04 19:48:33

  gość: ~Obcy

  Brak słów co wójt sobą reprezentuje i co on zrobią za 4 tysiące na dołach śmiechu warte .Warzne że w Kamieńcu 1 ciągle jest coś robione bo o Kamieńcu 2 Pan wójt i Radni zapomnieli jednym słowem wstyd .Oby własną kieszeń zapchać.

 • 2018-01-05 07:47:14

  gość: ~Mel

  KREKORA NIEPRZESZKADZAŁO JAK UMIESZCZAŁEŚ SWOJE INICJAŁY NA DZWONACH A TERAZ HERB NA SAMOCHODZIE TOBIE PRZESZKADZA .

 • 2018-01-07 19:06:00

  gość: ~mieszkaniec bez funduszu

  Sołtysi i rady sołeckie które nie dążą do pozyskania funduszu sołeckiego, są nie kompetentnymi przedstawicielami tych sołectw.Decyzje taką podjęli bez konsultacji z wioską. Wiedzieli doskonale że mając fundusz trzeba pracować społecznie, być rzetelnym,uczciwym i mieć wizję jakie sołectwo chcą mieć mieszkańcy.Za takie decyzje będą was chwalić i głaskać WSZYSCY tylko nie mieszkańcy sołectw.

 • 2018-01-08 07:19:20

  gość: ~miro

  Władzą jest naród a oni zgłosili się i zostali wybrani żeby zarządzać i co robią w ogóle nie liczą się z wolą narodu .

REKLAMA