Express-Miejski.pl

Rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów. Za nami debata społeczna [FOTO]

Debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”

Debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

17 listopada w Ząbkowickim Ośrodku Kultury (ZOK) odbyła się debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śląskich, a seniorzy licznie skorzystali z zaproszenia, zapełniając do ostatnich miejsc kawiarnię ZOK. 

Oszuści wywierają na nas presję. Nie ulegnijmy!

- W rozmowie telefonicznej mówią, że szybko potrzebują pieniędzy. Dodają, że decyzję trzeba podjąć natychmiast. Tym samym nie dają nam czasu do namysłu. Grają też na emocjach. Informują, że w przypadku bierności wydarzy się straszna rzecz, np. że odmówisz bliskiej ci osobie, która jest w potrzebie czy narazisz się na odpowiedzialność karną. Próbują wymusić na potencjalnej ofiarze wyrzuty sumienia i przekazanie pieniędzy – tłumaczył mechanizm działania oszustów Ryszard Mazurkiewicz, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ząbkowicach Śląskich.

Osoby, które padły ofiarą przestępstwa metodą „na wnuczka” często tłumaczą, że oszust znał imię ich wnuczki lub wnuczka. - W wielu przypadkach oszuści o takich rzeczy dowiadują się od nas. Informujemy ich o tym nieświadomie, odbieramy telefon i na słowa: „cześć babciu”, odpowiadamy np: „cześć Justynko”. Starsza osoba zapomina, że sama podała imię, a oszust to wykorzystuje - wyjaśniał Mazurkiewicz.

Sposób działania oszustów jest prosty

W trakcie debaty głos zabrał również Stanisław Czyż, funkcjonariusz z wydziału prewencji w ząbkowickiej policji. W prezentacji pokazał przykłady oszustw, gdzie pokrzywdzonymi są seniorzy. Sposób działania sprawców jest prosty i zazwyczaj podobny do siebie, niezależnie, czy jest to oszustwo „na wnuczka”, „na pracownika OPS”, „pracownika spółdzielni” czy przedstawiciela innych służb.

- Wszystko zaczyna się od telefonu, który najczęściej wykonywany jest na numer stacjonarny. Większość osób starszych posiada jeszcze takie telefony. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, by uzyskać od nas jak najwięcej informacji, w tym jakimi środkami pieniężnymi dysponujemy - tłumaczył policjant. - Żaden mundurowy czy przedstawiciel innej instytucji nie zadzwoni do nas by prosić o pieniądze. Należy o tym pamiętać, a wszelkie podejrzane telefony czy próby oszustwa należy do nas zgłaszać, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 - wtrącił Ryszard Mazurkiewicz.

„Koperty życia” trzymaj w lodówce

Podczas debaty zgromadzonym seniorom wręczono kartki i poproszono, aby położyli je koło telefonu. Zapisano na nich słowa: Uwaga! Ten telefon może być od oszusta. Mają one przypominać seniorom, że w każdej rozmowie trzeba zachować czujność.

Przy współpracy z gminą Ząbkowice Śląskie seniorzy otrzymali również „Koperty życia”. - Koperta została stworzona, aby pomóc zespołowi medycznemu, który przybywa do pacjenta. Powinna być umieszczona w lodówce i zawierać informacje o chorobie, przyjmowanych lekach czy uczuleniach danej osoby. Ważne jest również, aby znalazł się w niej kontakt do najbliższej osoby, którą powinno się zawiadomić np. o przewiezieniu pacjenta do szpitala - tłumaczyła Beata Gil, dyrektor pogotowia ratunkowego w Ząbkowicach Śląskich. - W sytuacji stresowej, gdy występuje np. zagrożenie życia i emocje, często zapominamy, gdzie mamy wyniki badań. Nie pamiętamy też numerów telefonów do bliskich. Dzięki kopercie, takie informacje ratownicy medyczni będą mieli w jednym miejscu - dodawała dyrektorka.

Na koniec spotkania Grzegorz Lisiecki z ząbkowickiej policji zapoznał zgromadzonych z aplikacją „Moja komenda” i Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tłumaczył na czym polegają i jak należy z nich korzystać. Po wszystkim, lek. med. Kinga Mikusek z Fundacji Zdrowia Psychicznego „Harmonia” we Wrocławiu wyjaśniła m.in, czym jest zdrowie psychiczne oraz na czym polega praca psychologa, psychiatry oraz psychoterapeuty. 

Podczas rozmowy, mundurowi uświadomili przybyłym gościom jakich metod dopuszczają się oszuści, w jaki sposób wzbudzają zaufanie osób starszych i jak nimi manipulują by osiągnąć cel.

mwinnik / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów. Za nami debata społeczna

    2017-11-18 18:22:30

    gość: ~maliniak

    ostatnio dodany post

    największe skurwysyństwo w moim kraju to brak procesów i surowych wyroków tyle afer i przekrętów na różną skalę ale media podają tylko że grozi mu np.15 lat albo grozi mu 5 lat czy ktoś w tych b.licznych aferach zna wyrok skazujący???bo ja nie już nie można słuchać że ---grozi mu---zamiast że -dostał 15 lat-kiedy to nastąpi KIEDY???

REKLAMA