111 samorządów wzięło udział w tegorocznej akcji usuwania azbestu na Dolnym Śląsku. Wśród nich była gmina Stoszowice, gdzie usunięto ponad 160 ton wyrobów azbestowych.
- Łączna wartość dotacji wypłaconych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu wyniosła ponad 2,3 miliona złotych - wylicza Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu funduszu. - Wspieramy finansowo tę akcję już od 7 lat. W jej efekcie usunięto już ponad 21 tysięcy ton tego szkodliwego odpadu – dodaje.
W gminie Stoszowice azbest usunięto z 39 posesji
Do programu zgłosiły się trzydzieści trzy osoby. Wykonawcą zadania była firma ZGK GRONEKO Sp. z o.o. Mikorzyn. Od maja do września tego roku pracownicy spółki zdemontowali i odebrali płyty azbestowe z trzydziestu dziewięciu posesji na łączną liczbę prawie 165 ton i ogólną wartość ponad 76.6 tys. zł. Realizacja zadania została w 85. proc (60 tys. zł) zrealizowana z dofinanswania WFOŚiGW, a wkład własny właścicieli nieruchomości wyniósł 15 proc. (115 tys. zł).
- Gmina Stoszowice uczestniczyła w tym programie pierwszy rok. Ustaliliśmy, że jest spore zapotrzebowanie i postanowiliśmy przystąpić do projektu, tym bardziej, że mogliśmy liczyć na spore, 85. proc. dofinansowanie – mówi Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice. - Azbest zabrano prawie z 40 posesji, w różnej formie: w części był ściągany z dachów i zabierany, ale były też sytuacje, że mieszkańcy mieli wyroby azbestowe zgromadzone na swoich podwórkach i chcieli się go pozbyć. Nie było z tym problemu - dodaje szef gminy Stoszowice.
- Inne gminy z tym problemem poradziły już sobie wcześniej, gmina Stoszowice temat azbestu zawsze omijała bokiem. W tym roku zdecydowaliśmy się uczestniczyć w projekcie i jeżeli w kolejnym nadal będzie tak wysoki poziom dofinansowania, to bardzo prawdopodobne, że również za rok będziemy kontynuować usuwanie wyrobów azbestowych z terenu gminy - dopowiada Gancarz.
Niebezpieczny azbest
Włókna azbestowe to podstępny przeciwnik dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Niewidoczne, mikroskopijne włókna wdychane z powietrzem gromadzą się w organizmie i nie są z niego wydalane. Mogą powodować m.in. choroby opłucnej lub osierdzia, nowotwory złośliwe: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej lub otrzewnej i przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli oraz azbestozę czyli zwłóknienie tkanki płucnej. Te groźne choroby mogą ujawnić się dopiero po kilkudziesięciu latach od zetknięcia z pylącym azbestem. - Nieuszkodzone azbestowe płyty na dachach lub użyte do ocieplania budynków nie są szkodliwe dla zdrowia. Groźne stają się dopiero po ich uszkodzeniu lub próbach niefachowego demontażu bez odpowiednich zabezpieczeń – uspokajają eksperci.
Warto jednak pamiętać, że azbest po około 30 latach od czasu jego zamontowania na budynku zaczyna ulegać erozji, podczas której może wydzielać się szkodliwy pył.
mwinnik / em24.pl
W gminie Stoszowice unieszkodliwiono ponad 160 ton wyrobów azbestowych
2017-11-16 15:38:17
gość: ~Realista
A gdzie gmina Kamieniec Ząbkowicki, która nic nie robi w tym temacie.
2017-11-16 16:51:19
gość: ~mieszkanniec
@~Realista
kwiatki są ważniejsze od azbestu na pałacu nie ma to po temacie
2017-11-16 20:49:49
gość: ~Mieszkaniec powiatu
Tylko Stoszowice z całego powiatu usuwały azbest? Czyli nigdzie nie ma już azbestu? Coś nie tak
2017-11-17 11:32:24
gość: ~domieszkańca
@~Mieszkaniec powiatu
- Inne gminy z tym problemem poradziły już sobie wcześniej, gmina Stoszowice temat azbestu zawsze omijała bokiem. W tym roku zdecydowaliśmy się uczestniczyć w projekcie i jeżeli w kolejnym nadal będzie tak wysoki poziom dofinansowania, to bardzo prawdopodobne, że również za rok będziemy kontynuować usuwanie wyrobów azbestowych z terenu gminy - dopowiada Gancarz.
2017-11-17 15:50:57
gość: ~kamil
160t to sporo. Ale ile jeszcze tego jest w samych Stoszowicach!!!
2017-11-17 21:36:28
gość: ~GG
ostatnio dodany post
@~kamil
wychodzi ignorancja poprzedniej władzy
REKLAMA
REKLAMA