Express-Miejski.pl

Mediatorzy z ziębickich szkół na konferencji w Warszawie

Mediatorzy z ziębickich szkół na konferencji w Warszawie

Mediatorzy z ziębickich szkół na konferencji w Warszawie fot.: UMiG Ziębce

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

18 i 19 października w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja, w której brali uczniowie ziębickich szkół.

Konferencja pt. „Edukacja prawna młodzieży oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki” została zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z norweską organizacją „Trygg Læring” (Safe Learning).

W wydarzeniu brali udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego i Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Ziębicach wraz z dyrekcją i opiekunami. Szkoły realizowały od września 2016 roku projekt „Czym skorupka za młodu nasiąknie - całoroczny program konstruktywnego rozwiązywania sporów i mediacji rówieśniczych w dolnośląskich szkołach" i zostały zaproszone na tę konferencję, aby zaprezentować swoje działania i spostrzeżenia na temat mediacji w szkole. 

Ziębiccy mediatorzy szkolni biorący udział w konferencji to: Joanna Zając, Alina Okaj, Paweł Jacyszyn, Wojciech Lech, Agata Trawa i Wiktoria Zeman oraz opiekunowie panie Violetta Okaj, Magdalena Śledź, Anna Wajda, dyrektorzy szkół Dorota Hirkowska i Joanna Smętkiewicz oraz wicedyrektorzy Agata Sobków i Dorota Mikołajczyk. 

Pierwszy dzień wizyty poświęcony był edukacji prawnej dzieci i młodzieży. - W tym dniu uczniowie mieli możliwość zwiedzania Sejmu i Senatu. Mogli przez chwilę uczestniczyć w debacie senackiej - opowiada Dorota Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach. - Drugi dzień konferencji poświęcony był mediacji, przypadał na Międzynarodowy Dzień Mediacji. Wówczas uczniowie ziębickich szkół wystąpili w panelu prowadzonym przez Panią Paulinę Roś - mediatora, członka Europejskiego Centrum Mediacji Consensius, koordynatora projektu „Czym skorupka za młodu nasiąknie..”, odpowiadając na pytania dotyczące działań mediatorów szkolnych oraz ich roli w rozwiązywaniu konfliktów. Na zakończenie prelegenci otrzymali gromkie brawa - dodaje nauczycielka.

Aby poznać pracę sędziów zostali zaproszeni do siedziby Sądu Najwyższego, gdzie wcielili się w rolę sędziów, świadków, obrońców i prokuratora, biorąc czynny udział w symulacji rozprawy o zabójstwo. - To niesamowite doświadczenie! Dyskusja na temat rozprawy toczyła się jeszcze w drodze powrotnej do domu - mówi Dorota Mikołajczyk.

Nauczyciele mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Jak zapobiegać powstawaniu konfliktów w szkole?” prowadzonych przez Sissel Riss - eksperta z „Trygg Laering” z Królestwa Norwegii.

- Było to ogromne wyróżnienie, gdyż oprócz młodzieży z ziębickich szkół byli tylko młodzi przedstawiciele Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w Gdańsku. Delegację z Ziębic zaprosiła do udziału w konferencji pani Monika Stachura - moderator – Koordynator Zespołu ds. Mediacji w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości - opowiada nauczycielka.

Celem konferencji było zainteresowanie środowisk prawniczych oraz edukacyjnych budowaniem instytucjonalnego systemu edukacji prawnej obejmującego także mediację wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ambasady Królestwa Norwegii, Ośrodka Rozwoju Edukacji, osoby reprezentujące sądy, w których realizowane są działania z zakresu edukacji prawnej i mediacji, przedstawiciele kuratoriów oświaty, mediatorzy, koordynatorzy ds. mediacji oraz koordynatorzy ds. edukacji prawnej w sądach okręgowych, nauczyciele i uczniowie oraz goście zagraniczni.

mwinnik / em24.pl na podst. inf. UMiG Ziębice

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA