W piątek, 13 października na terenie powiatu ząbkowickiego policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania prewencyjne w ramach akcji „Alkohol i narkotyki”.
Działania policjantów ukierunkowane będą na skontrolowanie maksymalnej ilości kierowców i zatrzymanie tych, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Celem prowadzonych działań będzie wyeliminowanie z ruchu kierujących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tę kategorię uczestników ruchu drogowego.
Podczas wzmożonych kontroli policjanci sprawdzą także:
• stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
• stan techniczny pojazdów,
• przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego
- Musimy mieć świadomość, że alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka, powodując zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym przejściowo ogranicza zdolność do kierowania pojazdami - mówi Ilona Golec z ząbkowickiej policji. - Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, przypominamy konsekwencje karne tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji jaką jest siadanie po alkoholu za przysłowiowe „kółko” - dodaje oficer prasowa.
Jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2-0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą 10 pkt. karnych, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy do 3 lat. Jeżeli stężenie będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 pkt. karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat
Warto dodać, że jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do 5 lat.
ms. / em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA