Express-Miejski.pl

Policjanci będą częściej karać mandatami za wykroczenia. To odpowiedź na liczne skargi mieszkańców

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W związku z licznymi skargami mieszkańców szczególnie małych miejscowości i wsi dzielnicowi podjęli działania w celu zwalczania wykroczeń społecznie uciążliwych.

Czym są wykroczenia? To zachowania, które są zabronione przez prawo, ale ze względu na mniejszą, niż w przypadku przestępstw społeczną szkodliwość, ich karalność jest łagodniejsza. W uproszczeniu są to drobne naruszenia prawa.

W przeciwieństwie do przestępstw (których popełnienie i skazanie jest odnotowane w Krajowym Rejestrze Karnym), nie prowadzi się rejestru wykroczeń. Wyjątek stanowią wykroczenia drogowe. Ze względu na ich ścisłe powiązanie z punktami karnym (które są sankcją administracyjną) są one rejestrowane. Pomimo, że za wykroczenia przewidziana jest łagodniejsza kara, to mogą one być dla nas bardziej uciążliwie, niż przestępstwa. Dzieje się tak, ze względu na to, że wykroczenia dotyczą spraw, które mogą się nam przydarzyć niejednokrotnie w życiu codziennym. Do takich społecznie uciążliwych wykroczeń należą: zakłócanie spokoju, hałasowanie w nocy, załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym, używanie słów wulgarnych, umieszczanie napisów na murach, niszczenie roślin, zaśmiecanie i to, co najczęściej spotykamy – spożywanie alkoholu poza miejscami wyznaczonymi.

Zgodnie z przepisami za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (obok sklepu, który nie ma wyznaczonego miejsca) grozi grzywna w formie mandatu karnego lub skierowanie wniosku do sądu. Dodatkowo dla sprawców takich wykroczeń możliwe jest również skierowanie wniosku do Gminnej Komisji Alkoholowej. Właściciel takiego sklepu lub lokalu również naraża się na odpowiedzialność – za sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym lub wyrażenie zgody na picie alkoholu w rejonie sklepu może stracić koncesję na jego sprzedaż.

Dzielnicowi w trakcie obchodu przypominają sprzedawcom o tych przepisach i wręczają im przygotowane ulotki.

Ilona Golec - KPP w Ząbkowicach Śląskich

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Policjanci będą częściej karać mandatami za wykroczenia. To odpowiedź na liczne skargi mieszkańców

    2017-09-24 03:45:28

    adablo1

    ostatnio dodany post

    warto by policja jezdzila wieczorami w rynku w okolicach sklepow monopolowych zapewniam ze warto powieksza sobie statystyki w mandatach tyczy sie to tez strazy miejskiej oni tylko daja mandaty za psie kupy jakas fobia w tum miescie ten monitoring jest drazniacy czuje sie tak jak ktos zaglada mi w tylek

REKLAMA