Express-Miejski.pl

Koncert Wratislavii Cantans w Bardzie

Koncert Wratislavii Cantans w Bardzie

Koncert Wratislavii Cantans w Bardzie fot.: UM Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

9 września w bardzkiej bazylice po raz kolejny odbył się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.

W programie tegorocznej edycji festiwalu Wratislavia Cantans nie zabrakło arcydzieł muzyki włoskiej i niderlandzkiej z przełomu XVI i XVII stulecia. Zespół poprowadził jego założyciel, a zarazem dyrektor artystyczny festiwalu – Giovanni Antonini.

Jeszcze w średniowieczu za centrum muzyki europejskiej uchodziła Francja. Wraz z nastaniem epoki renesansu tytuł muzycznych innowatorów zyskali na pewien czas Anglicy – nie trwało to jednak długo, bo już niebawem kontynentem zawładnęła twórczość pomysłowych artystów franko-flamandzkich. Twórcy z Niderlandów wpłynęli nie tylko na rozwój muzyki wielogłosowej, lecz także na wyobraźnię wykonawców i słuchaczy. Nierzadko ich utwory były wzbogacane o ukryte w nutach zagadki, zwane sztuczkami niderlandzkimi. Często bez rozwiązania tych zagadek nie można było poprawnie odczytać nut. Tego rodzaju łamigłówki odnajdziemy nie tylko w dziełach najsłynniejszych kompozytorów, takich jak m.in. Josquin des Prez i Nicolas Gombert. Po „złotym czasie” twórców franko-flamandzkich przyszedł czas na Włochów – już pod koniec XVI wieku działali wybitni Carlo Gesualdo da Venosa czy Giovanni Gabrieli.

Program wieczoru przepełnionego muzyką włoską i niderlandzką uzupełnią utwory brytyjskie i niemieckie Thomasa Prestona i Samuela Scheidta. Wybrane kompozycje wykonał Il Giardino Armonico – jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich zespołów muzyki dawnej. Muzycy współpracują ze sobą od ponad trzydziestu lat i specjalizują się w wykonawstwie historycznym – wykorzystują instrumenty z epoki, a także wiedzę muzykologiczną pomagającą we właściwej interpretacji twórczości poprzednich stuleci. W czasie swej działalności zespół wielokrotnie występował podczas prestiżowych wydarzeń artystycznych w najsłynniejszych salach świata, takich jak m.in. Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, Théâtre du Châtelet w Paryżu czy Carnegie Hall  w Nowym Jorku.

Włoski zespół Il Giardino Armonico pod batutą Giovanniego Antonini (kierownictwo artystyczne, flety, dulcjan) zaprezentował się w składzie: Giulia Genini – flety, dulcjan, Andrea Inghisciano – kornet, Gawain Glenton – kornet, flety, Alberto Guerra – dulcjan, Emily White – puzon, Stefano Barneschi, Liana Mosca – skrzypce, fidele, Paolo Beschi – wiolonczela, Giancarlo De Frenza – viol one, Riccardo Doni – pozytyw, klawesyn i Margret Köll – harfy.

UM Bardo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA