Ukrainiec najszybszy w VI Półmaratonie Henrykowskim. Była też premierowa „Dyszka na dokładkę” [FOTO]

VI Półmaraton Henrykowski i Dyszka na dokładkę

VI Półmaraton Henrykowski i Dyszka na dokładkę fot.: mwinnik / em24.pl

Paweł Olijnyk z Ukrainy okazał się najszybszy w VI Półmaratonie Henrykowskim. Na starcie 21 km dystansu stanęło ponad 200 biegaczy. Był też bieg na 10 km.

Olijnyk na mecie zameldował się po 1 godz. 12 min i 30 sekundach tuż przed Andrzejem Starżyńskim z Klementowic, a o zwycięstwie Ukraińca zadecydowały setne sekundy. Na trzeciej pozycji uplasował się Grzegorz Gronostaj z Wrocławia z czasem 1 godz. 13 min i 47 sek.

Wśród kobiet złoty medal także powędrował na konto Ukrainki. Zdobyła go Tetiana Rybalchenko, która osiągnęła czas 1 godz. 25 min. Druga na mecie zameldowała się Swietlana Olijnyk, której pokonanie półmaratonu zajęło 1 godz. 30 min i 4 sek. Na najniższym stopniu podium znalazło się miejsce dla Polki – Anny Więcek z Wrocławia, która na mecie zameldowała się po 1 godz. 31 min i 7 sek.

Wszystkie trzy miejsca dla najlepszych zawodników powiatu ząbkowickiego zgarnęli ziębiczanie – Maciej Galik, Dariusz Bodio oraz Wiesław Kowalski. Wśród pań z powiatu najlepsza była Monika Dudek (Ziębice), druga Agnieszka Malik (Ząbkwice Śląskie), a trzecia Barbara Szpilarewicz, również z Ziębic.

Najstarszym uczestnikiem zawodów był 77-letni Piotr Mikołajczyk z Będzina, który na mecie zameldował się na 167 miejscu. Dwie pozycje niżej uplasował się natomiast najmłodszy uczestnik – 20-letni Jakub Mrozowski z Kępina.

Zawodnicy, pokonując 21 km trasę zmagania rozpoczęli w okolicach stacji PKP Henryków. Następnie pobiegli drogą asfaltową przez Raczyce, Witostowice, Dobroszów, Ostrężną, Nowinę, Bożnowice, Jasienicę i Skalice. Za miejscowością Skalice powrócili do Raczyc, a stamtąd pokonali 600-metrowy odcinek drogi brukowej – do stacji PKP Henryków, gdzie znajdowała się meta.

W tym roku po raz pierwszy odbył się także bieg na 10 km, tzw. „Dyszka na dokładkę”. Wystartowało w nim 78 biegaczy i biegaczek. Pierwszym zwycięzcą „Dyszki na dokładkę” okazał się Maciej Kwarta z Wejherowa, osiągając czas 36 min i 46 sek. Drugi był Andrzej Cendrowski z Ciepłowód, pokonując linię od startu do mety w czasie 37 min i 54 sek. Trzecie miejsce zajął Piotr Spaliński z Oławy (czas: 38 min 41 sek.).

Wśród kobiet najlepsza była Monika Wójcik z Ziębic (czas: 44 min 9 sek), za nią minutę i sekundę później bieg ukończyła Aleksandra Grodecka z Ząbkowic Śląskich, a trzecia na metę przybiegła Beata Wierzbicka z Kłodzka z czasem 50 min i 16 sek.

Najstarszym biegaczem, który wystartował w biegu na 10 km był 76-letni Leopold Jowczyk z Ząbkowic Śląskich, który zajął 72 miejsce. Najmłodszy był zaledwie 15-letni Michał Szpilarewicz, reprezentujący Ziębice i jednocześnie Klub Sportowy „Orzeł” Ząbkowice Śląskie, który na mecie zameldował się na dziewiątym miejscu.