Na około 500 złożonych wniosków przyznano 102 dotacje, przy czym w województwie dolnośląskim na 75 wniosków nagrodzono 10. Jest to druga dotacja z tego programu dla Centrum, a trzecia dla naszych instytucji kultury (w ubiegłym roku dotację otrzymała Biblioteka).
Celem nagrodzonego w tym roku projektu pn. "Na styku trzech kultur" jest przeprowadzenie działań z grupą młodzieży z Gminy Bardo, mieszkańców różnych miejscowości, których efektem będzie realizacja spektaklu ukazującego wielokulturowe dziedzictwo naszej gminy, przygotowanie systemem roboczym wystawy zdjęć i materiałów promocyjnych, ujmujących niepowtarzalność krajobrazowo-kulturową miejscowości z jej terenu - jak również wzbogacenie wiedzy realizatorów projektu w zakresie aspektów historycznych, które usytuowały gminę Bardo na styku 3 kultur.
Planuje się również gościnny występ teatru kłodzkiego z przedstawieniem „W kraju Pana Boga", nawiązującym do wielokulturowości naszego obszaru oraz realizację własnego spektaklu w oparciu o teksty literackie odnoszące się do Barda i okolic („Bardo.Szopka" Tokarczuk, „Narrenturm" Sapkowskiego, „Babunia" Nemcovej) Zdobywanie informacji o poszczególnych miejscach będzie wiązało się z wycieczkami po okolicy w celu poznania wielokulturowego charakteru naszej "małej ojczyzny". Dodatkowo zostaną przeprowadzone wycieczki do miejscowości po polskiej i czeskiej stronie granicy, do których odnosi się dziedzictwo Barda i okolic, tj. do Czeskiej Skalicy, Kudowy, Pstrążnej, Oleśnice w Orlickich Górach. Dotacja w wysokości 7 tys. zł (przy wkładzie własnym 3 tys.) zostanie przeznaczona na prowadzenie zajęć, zakup specjalistycznego obiektywu do aparatu fotograficznego, realizację w Bardzie przedstawienia „W kraju Pana Boga" oraz zakup materiałów do zajęć.
Projekt będzie realizowany przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Bardzie - przede wszystkim w aspekcie prezentacji historii życia gospodyni H. Sienkiewicza - Marii Luty, wieloletniej powojennej mieszkanki wsi. W zbiorach Biblioteki znajduje się, pozyskana przed kilkunastu laty, bogata dokumentacja, dotycząca jej życia. Projekt zakłada stworzenie zalążka izby Pamiątek poświęconej słynnej brzeźniczance. Zaplanowany jest również konkurs na najciekawszy projekt ulotki poświęconej Brzeźnicy i Marii Lucie oraz przybliżenie przez młodzież postaci ochmistrzyni Sienkiewicza poprzez prezentację filmu księdza Rasiaka, dotyczącego pani Marii oraz spotkanie z jego autorem.
Beata Szewczyk
REKLAMA
REKLAMA