Express-Miejski.pl

Ząbkowicom Śląskim grozi zapaść społeczno-gospodarcza?

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

Tak wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk (PAN). Miasto znalazło się na 22 miejscu niechlubnej listy, wśród 121 innych średnich miejscowości na terenie kraju.

Z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk na podstwie danych z lat 2004-2014 wynika, że w miastach znajdujących się na liście występują niekorzystne tendencje demograficzne i brakuje miejsc pracy. Większe miasta, jak chociażby Wrocław, wypłukują ze średnich miejscowości funkcje wyższego rzędu, a przemysł, który dawniej był jednym z głównych motorów napędzających te miasta, upadł. Ma to poniekąd związek z podziałem administracyjnym z 1999 roku, kiedy 49 województw zastąpiło 16. 

Na obszarze Sudetów i Kotliny Kłodzkiej od kilkudziesięciu lat problem narasta. Końcem XX wieku zaczęły upadać kopalnie węgla oraz zakłady przemysłowe, odzieżowe i elektromaszynowe, co doprowadziło do znacznego zwiększenia bezrobocia, emigracji i silnych problemów związanych z restrukturyzacją gospodarczą. Stąd też - obok Ząbkowic Śląskich - na liście znalazło się kilka miejscowości z naszego sąsiedztwa - Nowa Ruda, Kłodzko, Bielawa czy Wałbrzych.

W ostatnich latach w Ząbkowicach Śląskich upadłość ogłosiła m.in. zatrudniająca sporo osób firma Teja Engineering, firma Metalis przeniosła się do pobliskiego Dzierżoniowa, a jeszcze wcześniej GE Power Controls zatrudniająca aktualnie kilkuset pracowników zmieniła swoją lokalizację i od dłuższego czasu stacjonuje w Kłodzku. W ostatnim czasie wypowiedzenia otrzymali też pracownicy fabryki Pelletu w Ząbkowicach Śląskich, której dalsza działalność także stoi pod sporym znakiem zapytania. Mimo że gmina - jak mówią spoty reklamowe - jest otwarta na nowych przedsiębiorców i współpracę, to inwestorzy chcący wybudować swój zakład w Ząbkowicach Śląskich wybierają inne lokalizacje.

Jak informuje Maciej Badora z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE), pod którą podlega ząbkowicka strefa, w 2016 roku inwestorzy kilkukrotnie otrzymywali ofertę umiejscowienia swojego zakładu w Ząbkowicach Śląskich. - Żaden z nich nie podjął jednak decyzji finalizującej o zakupie działki na terenie miasta - tłumaczy Badora. W minionych latach władze strefy wspólnie z ząbkowickimi urzędnikami organizowali konferencje, której odbiorcami byli lokalni przedsiębiorcy. Żaden z nich, mimo kilku spotkań nie wyraził jednak zainteresowania przedstawioną ofertą.

- Czynnikami wpływającymi na niekorzyść oferty są m.in. względnie duża odległość od autostrad i głównych węzłów komunikacyjnych, brak uregulowania prawnego dotyczącego wjazdu na posesję, niski dopuszczalny poziom zabudowy oraz dodatkowe koszty z uzbrojeniem działki i jej odrolnieniem - tłumaczył na początku roku Maciej Badora, prezes zarządu WSSE.

Ząbkowicki niż demograficzny

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w gminie Ząbkowice Śląskie każdego roku ubywa mieszkańców. Jeszcze w 2013 roku gminę zamieszkiwało 22.631 osób. Dwa lata później mieszkańców miasta i okolicznych wsi było już o 400 mniej. Tendencja spadkowa jest odnotowywana każdego roku także w mieście. W ciągu ostatnich dziesięciu lat (2006-2016), wg GUS, liczba mieszkańców Ząbkowic Śląskich spadła o 885 i na koniec 2016 roku wynosiła 15.585 osób.

Ząbkowice Śląskie w ostatnich latach stały się miastem nie tylko przyjaznym, ale i atrakcyjnym do życia

- Nie wiemy, czym się kierowali autorzy raportu Polskiej Akademii Nauk, ponieważ krótka wizyta w Ząbkowicach Śląskich udowodni, że ma się on nijak do rzeczywistości. W ostatnich siedmiu latach w Ząbkowicach Śląskich powstało kilka nowych budynków wielorodzinnych, w których mieszkania są wykupione jeszcze przed ukończeniem budowy. Sama gmina sprzedała ponad osiemdziesiąt działek pod budownictwo jednorodzinne na osiedlu Owocowym, a jest jeszcze obrót prywatny – by wspomnieć choćby budowane w kilku ostatnich latach domy w Jaworku, Olbrachcicach Wielkich czy w innych miejscowościach naszej gminy. Patrząc na akty notarialne widzimy, że mniej więcej połowa mieszkań kupowana jest przez osoby spoza naszej gminy, co tylko pokazuje, że Ząbkowice Śląskie w ostatnich latach stały się miastem nie tylko przyjaznym, ale i atrakcyjnym do życia. W ostatnich latach wyjaśniła się również kwestia sprzedaży działek przy ul. Przemysłowej, gdzie już działają 3 firmy, a kolejne 3 w niedługim czasie powstaną. Każdego roku obserwujemy także wzrost liczby zakładanych firm. Ząbkowice Śląskie w ostatnich latach rozwijają się prężnie, nie tylko remontowane są ulice, chodniki czy zabytki, ale realizowanych jest wiele projektów społecznych, nie ma problemu z miejscami w przedszkolach czy żłobkach, co w innych miastach jest dużym problem. Pytanie, czy raport jest do końca rzetelny, jeśli obok nas są takie miasta jak Zakopane czy Nysa.  Samorząd Ząbkowic Śląskich dołoży jeszcze większych starań, dotyczących rozwoju gminy, co w niedługim czasie zostanie Państwu przedstawione – komentuje Stanisław Moderski z ząbkowickiego urzędu miasta.

ms. / em24.pl

42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ząbkowicom Śląskim grozi zapaść społeczno-gospodarcza?

  2017-08-11 10:34:09

  gość: ~jan72

  basen lekiem na cale zlo orzeszek wybuduje spelni obietnice i ciemny lud pobiegnie aby na niego zaglosowac bo obieca prace na basenie 20 osobom i to tez pewnie po znajomosciach

 • 2017-08-11 10:40:39

  gość: ~Obiektywny

  Takimi rankingami to sobie można cztery litery podetrzeć. Niż demograficzny jest wszędzie praktycznie, nie tylko w Ząbkowicach, bo po prostu coraz więcej ludzi wyjeżdża do pracy zagranicę, starzy ludzie wymierają i cała historia

 • 2017-08-11 10:44:17

  gość: ~Antoni

  Na temat Ząbkowickiej Strefy Ekonomicznej: Czynnikami wpływającymi na niekorzyść oferty są m.in. brak uregulowania prawnego dotyczącego wjazdu na posesję, niski dopuszczalny poziom zabudowy oraz dodatkowe koszty związane z jej odrolnieniem oraz jej całkowitym uzbrojeniem. - Maciej Badora, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Styczeń 2017. I co miasto z tym zrobiło? NIC

 • 2017-08-11 10:49:59

  gość: ~KK

  @~Antoni
  Jeżeli gmina wykonałabym przyłącza i uzbroiła działkę, a mimo wszystko nikt by nie chciał tam zainwestować to co byście powiedzieli wtedy? Ze Orzeszek wyrzucił pieniądze w błoto, dosłownie w błoto. Z obiektywnego punktu widzenia uwazam, ze nalezy znalezc inwestora, podpisać umowę i dopiero wtedy zrobic niezbędne media do funkcjonowania zakladu

 • 2017-08-11 11:15:20

  gość: ~Antoni

  @~KK
  Proponuje wycieczkę do Dzierżoniowa tam tereny inwestycyjne są i czekają uzbrojone, a firmy rosną jedna za drugą. To nie jest nic odkrywczego, wystarczy skopiować rozwiązania mądrzejszych.

 • 2017-08-11 12:16:24

  gość: ~J23

  @~KK
  ciekawe czy takim samym tropem myślowym jak Antoni podążają nasi wielcy decydenci? To jest po prostu śmieszne. Kiedyś w kabarecie Studio 202 Jan Kaczmarek śpiewał: oj naiwny naiwny naiwny jak dziecko we mgle. Niestety w taki sposób nie da się znaleźć poważnego inwestora.Może trzeba spytać kogoś, kto się zajmował takimi tematami i doprowadził sprawy do końca? Ale niestety nasi wielcy wiedzą wszystko więc nie wypada im się pytać. Później się powie: nie miałem tej wiedzy. To takie super wyrażenie z języka polityków.

 • 2017-08-11 18:09:42

  gość: ~KK

  @Antoni

  Za oknem burza, wali piorunami, a to dobry moment, żeby siąść i poczytać komentarze. Na wstępie zaznaczę, że ciekawa dyskusja się wywiązała i nie omieszkam się skomentować jeszcze innych, ale zacznę Antoni od Twojego wpisu.

  Mianowicie wskazujesz za przykład Dzierżoniów, gdzie są już inwestorzy w strefie. No i muszę Cię zmartwić, bo Dzierżoniów nijak można porównywać teraz z Ząbkowicami. Porównania trzeba było rozpocząć wtedy, kiedy w strefie dzierżoniowskiej powstawał pierwszy zakład. PIERWSZY, podkreślam. Wchodziła na gotowe? Miała zrobione przyłącza czy może miała tylko GWARANCJĘ, że podpiszą umowę i gmina doprowadzi im media? Tu jest zasadnicza różnica, a wydaje mi się że było tak, jak podejrzewam - czyli najpierw podpisane wstępne porozumienie, potem działanie gminy (media) i na koniec budowa zakładu. W Ząbkowicach kolejność, wg mnie, powinna być taka sama, jednak problemem jest znalezienie inwestora po prostu i tyle, wszak Dzierżoniów jest większy od Ząbkowic no i łatwiej inwestować w miejscu, gdzie przyłącza już są (co nie zmienia faktu, że przed pojawieniem się pierwszego inwestora ich nie było i na niego nie czekały) i wokół jacyś inwestorzy są.

  Daleki jestem od bronienia Orzeszka, bo ani mnie on nie karmi, ani nie mam z jego działalności żadnych korzyści - zarządza miastem jak zarządza, za część inwestycji będę bił mu brawo, za część będę go krytykował, ale uważam, że akurat zwalanie winy na niego, że w mieście nie ma przedsiębiorców i czepianie się o brak mediów na działkach, gdzie od paru lat nie ma chętnych do inwestowania to raczej słabe. Kończąc żartem, może burdel trzeba tam założyć, Orzeszek załatwi 5-6 kobiet lekkich obyczajów co będą w błocie stały i wtedy terenami się ktoś zainteresuje? ;-)

 • 2017-08-13 18:16:24

  gość: ~Logik

  @~KK
  Człowieku.Takich miaeścin jak Ząbkowice dziesiątki.Inwestorzy mogą przebierać jak w ulęgałkach.Jesli maistu zalezy na inwestorach to niestety ono musi się postarać a nie w drugą stronę.

 • 2017-08-11 10:57:16

  gość: ~Młody

  Nic dziwnego, że my młodzi wyjeżdzamy Ząbkowic. Jeśli mam zarabiać najniższą krajową, bez nawet minimalnej szansy awansu, to po co mam tu zostawać? W życiu niczego nie odłoże i nie dorobie się, zarabiając 1500. Wyjazd to jedyna szansa, by coś osiągnąć. Tutaj nie widzę żadnych atrakcyjnych miejsc pracy.

 • 2017-08-11 11:02:47

  gość: ~ww

  @~Młody

  idz i powiedz to burmistrzowi to ci powie ze to nie jest w jego kompetencjach zeby mlodym ludziom szukac pracy a jak zapytasz go co zrobil zeby pozyskac inwestorow do miasta to ci powie ze caly czas sie oferuja ale nikt nie chce skorzystac .

 • 2017-08-11 11:05:52

  gość: ~Kartoflisko

  A jak piszemy prawdę to się z nas śmiejecie...

 • 2017-08-11 11:11:59

  gość: ~Aaa

  @~Kartoflisko

  Szkoda tylko, że przy tym naruszacie prywatność innych

 • 2017-08-11 23:49:33

  gość: ~Marcin

  @~Aaa

  Akurat Orzeszek czy Gancarz to biorą takie pieniążki do kieszeni, że jak ich nazwiska ktoś trochę obsmaruje to nie powinno to ich ruszać, ale żyli dotąd jak pączki w maśle, nikt ich nie ruszał i teraz próbują walczyć o swoje.

 • 2017-08-11 11:07:18

  gość: ~Emigrant

  W Ząbkowicach zapaść jest już od dawna. Żadnych zakładów pracy więc ludzie uciekają. Nikt nie będzie przecież dojeżdżał całe życie do Kłodzka, Dzierżoniowa czy Wrocławia za najniższą krajową lub niewiele większą gdzie po odliczeniu kosztów dojazdu na to samo wyjdzie.

 • 2017-08-14 17:19:12

  gość: ~obserwator

  @~Emigrant
  zgodzę się z tym, ja zaliczam się do osób które dojeżdżają poza Ząbkowice do pracy, bo tu jest ciężko o godziwe zarobki. Ile osób dojeżdża do Kłodzka czy Dzierżoniowa bo firmy które tu były przeniosły się gdzieś indziej dostając lepsze warunki. I to nie wina Orzeszka tylko poprzedników.

  Mam nadzieje, że nie zostanie wybudowany basen jako kiełbasa wyborcza i pieniądze które miały by na to pójść zostaną wydane na np nowe mieszkania czynszowe dla młodych, którzy chcą zostać w tym pięknym mieście gdzie mają swoje rodziny i chcą tu zostać.

 • 2017-08-11 11:18:09

  gość: ~abcde

  - Nie wiemy, czym się kierowali autorzy raportu Polskiej Akademii Nauk, ponieważ krótka wizyta w Ząbkowicach Śląskich udowodni, że ma się on nijak do rzeczywistości - moja poranna krótka wizyta po pieczywo i spowrotem (ewentualnie w weekend na piwko) udowadnia, że jednak autorzy raportu mają rację, a w urzędzie chyba jakiś dobry towar wjechał bo jak można pisać takie głupoty

 • 2017-08-11 11:20:16

  gość: ~takitam

  Tytuł artykułu brzmi:
  "
  Ząbkowicom Śląskim grozi zapaść społeczno-gospodarcza?"

  Na szczęście Ziębicom już nie grozi.
  Tam zapaść gospodarcza zaczęła się już 15 lat temu i nadal ma się znakomicie.


  Co dp diagnozy postawionej w artykule, to znacznie, znacznie wcześniej pisałem tu DOKŁADNIE TO SAMO, ale wtedy, znaczna większość dyskutantów w ogóle nie zauważała problemu.
  Cieszyli się z nowoczesnych kibli w parku, zwiększającą się ilością marketów, imprezami kulturalnymi i sportowymi, nową kostka brukowa na rynku, a teraz pieją za zachwytu nad debiliadą zwaną kryta pływalnią.
  Słowem wszystkim, tylko nie tym co najważniejsze, a mianowicie INWESTYCJAMI dającymi miejsca pracy obliczone na długie lata, a konkretnie zakładami/firmami produkcyjnymi.
  Po prostu takich nie było, a te co były (ja wynika z artykułu) znikły lub uciekły do miejsc gdzie władza jest bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

  =============
  Stanisław Moderski z ząbkowickiego urzędu miasta pisze o UWAGA ..... działkach budowlanych i budowie domów.

  No na litość boską panie Moderski.
  Przecież to nie są inwestycje mające generować miejsca pracy i ogólnie pojęty przemysł.
  Po prostu Ząbkowice WPROST zaczynają brać przykład z Ziębic które są już tylko sypialnią dla ludzi pracujących wszędzie tylko nie w Ziębicach.

  To samo czeka Ząbkowice.

 • 2017-08-11 11:34:05

  gość: ~Ziębiczanka

  @~takitam
  Na szczęście Ziębicom już nie grozi.
  Tam zapaść gospodarcza zaczęła się już 15 lat temu i nadal ma się znakomicie.

  Dokładnie, dlatego Ziębic nawet nie ma w tym zestawieniu.

 • 2017-08-11 12:59:48

  gość: ~Ktos

  Najlepsze w tym wszystkim jest to że nikt za nic nie odpowiada i nie ponosi konsekwencji. Czy to w Ząbkowicach czy Ziębicach. Kasa wpływa co miesiąc. A nic z tego nie wynika. W Ząbkowicach przynajmniej burmistrz wyremontowal chodniki, park itd. W Ziębicach syf dookoła. Proponuje przejść się po "centrum" miasta....Oprocz wyremontowanego kościoła syf i brud.

 • 2017-08-11 13:14:56

  gość: ~takitam

  @~Ktos

  gość: ~Ktos napisał/a:
  "Oprocz wyremontowanego kościoła syf i brud"

  Oj ... synu/córko ... bluźnisz :)

  Toć nie wicie panie (albo pani), że kościół w Ziębicach najważniejszy ?

  Przeca nie po to Ziębice zawierzone zostały pod opiekę niejakiego Jurka Kapadockiego, żeby teraz nie odwdzięczyć się "ślicznym" kościołem.

  Sama pani burmistrz podpisywała w/w zawierzenie, więc i zobowiązania są.
  Jednak gdyby się głębiej zastanowić, to ..... jakiś tam sens to ma, bo tylko CUD może uratować te biedne Ziębice.

  Jurku Kapadocki ... ratuj :)

 • 2017-08-11 18:15:44

  gość: ~KK

  @~takitam

  Jurek Kapadocki to się w grobie pewnie przewraca, widząc jak go urobili księżulki, zakonnice i Bira między nimi, że patronuje wymarłemu miastu. Niemniej jednak Biry za obecny stan Ziębic to bym za bardzo nie winił - jak g*wno leży kilka dni to jeszcze da się w niego wbić patyka i je wyrzucić, ale jak już leży dłuższy czas to ciężko z nim cokolwiek zrobić i trzeba użyć łopaty, ewentualnie je wykopać. Ziębice w tym porównaniu to właśnie takie stwardniałe g*wno, które leży na ulicy już tak długo, że jest tak twarde, że nic się z nim zrobić nie da, a łopaty (w tym przypadku włodarze), przy próbie usunięcia tego gówna, albo się łamali, albo każdy je lekko ruszył, czym wywołał większy smród

  PS: Cenzura do słowa G Ó W N O? Redakcjo, ja Was proszę

 • 2017-08-11 20:42:05

  gość: ~Kdk

  @~takitam
  "Zapaść społeczno-gospodarcza". To nie tylko miejsca pracy. To, że ludzie własne pieniądze wydają, aby mieszkać w Ząbkowicach to świadczy tylko o tym, że to fajne miejsce dla nich. To też miejsca pracy budowach, kupowanie materiałów.i wyposażenia domów, wreszcie wpływy z podatków... a co do miejsc pracy to typek coś też o przemyslowej pisal. Artykuł niezbyt rzetelny bo GE wyniosło się w latach '90, z 20 lat temu.
  Ty panie "takitam" napisałbyś kiedyś coś obiektywnego. Tobie to nigdy nic nie pasuje i zawsze jest źle.

 • 2017-08-11 21:11:08

  gość: ~takitam

  @~Kdk

  gość: ~Kdk napisał/a:
  "Ty panie "takitam" napisałbyś kiedyś coś obiektywnego. Tobie to nigdy nic nie pasuje i zawsze jest źle. "

  No i ... będzie kłopot z napisaniem czegoś obiektywnego, bo po prostu nikt nie pisze obiektywnych opinii.
  Nasze opinie o czymkolwiek są ZAWSZE subiektywne.

  Poza tym, nie za bardzo rozumiem dlaczego mam pisać o czymś co mi się podoba ?
  Podoba się, to po co o tym pisać ? .... , aczkolwiek klika pozytywnych postów na tym portalu napisałem.

  Reasumując, nie przychylę się do prośby i nadal będę pisał co będę chciał.

  Tymczasem życzę udanego długiego weekendu :)

 • 2017-08-12 18:13:37

  gość: ~MS Ziębice

  @~takitam
  Rządzący poprzednich rządów zrównali zakłady pracy np.po przez zmiany przepisów podatkowych,sprzedali co można tylko było przez 8 lat rządów PO. Teraz lemingi walczą o to aby było jak było.Stanowiska pracy buduje się latami,z pokolenia na pokolenie a nie po przez budowę domów.itd itp.

 • 2017-08-11 12:10:04

  gość: ~adas

  następna nagonka polityczna ....ha ha

 • 2017-08-11 12:23:51

  gość: ~bezstronna

  @~adas

  https://www.facebook.com/ZabkowiceSlaskieGmina/photos/a.418640238310314.1073741829.418491328325205/844602175714116/?type=3

 • 2017-08-11 12:51:04

  gość: ~Ja

  E tam, krytykujecie, chociaż dwa razy do roku pół powiatu się do nas zjeżdża na odlotowe Dni i Noce i Weekend z Franeksteinem. Później idzie fama jaki to Orzeszek dobry gospodarz i jakie to gwiazdy zaprasza i jak to każdy by chciał takiego burmistrza mieć u siebie. Wszyscy by chcieli takiego władce, a wy (my) ząbkowiczanie skomlicie/-my. Chyba mamy nie równo pod kopułą

 • 2017-08-11 12:58:31

  gość: ~takitam

  @~Ja


  Życie wokoło aż się skrzy,
  Wesoło płyną cudne dni
  Po prostu jest już dobrze tak,
  że tylko nam kłopotów brak,
  Na głowie nie siwieje włos,
  Nie grozi znikąd podły cios
  Ręka zna tylko bratnią dłoń
  I nigdy się nie chmurzy skroń
  Pod stopy wieńce los nam ściele,
  W diademy wplata złotą nić
  Lecz jeszcze może być weselej
  I jeszcze śmieszniej może być

  I rym cym cym i tralala,
  Idziemy przez życie w podskokach
  I rym cym cym i hopsasa,
  W podskokach bo żyje się raz
  Choć nam się marszczy brew,
  Choć się gotuje krew
  A nas wciąż póki dech,
  porywa dziki śmiech
  I rym cym cym i tralala,
  Idziemy przez życie w podskokach
  I rym cym cym i hopsasa,
  W podskokach bo żyje się raz

  Wciąż jest nam lepiej, plus i plus,
  Pięć, siedem, dziewięć kół ma wóz
  Do nosa już pasuje pięść,
  już od całości większa część
  A kysz ironio, kpino precz,
  Na złom czas nieść satyry miecz
  I na lemieszy przekuć stal
  A komu żal, niech idzie w dal
  Rzeczywistości dajmy brawka,
  Humoru niechaj świszcze bat
  Niech optymizmu nowa dawka,
  Beztroski sączy w duszę jad

  I rym cym cym i tralala,
  Idziemy przez życie w podskokach
  I rym cym cym i hopsasa,
  W podskokach bo żyje się raz
  Choć nam się marszczy brew,
  Choć się gotuje krew
  A nas wciąż póki dech
  , porywa dziki śmiech
  I rym cym cym i tralala,
  Idziemy przez życie w podskokach
  I rym cym cym i hopsasa,
  W podskokach bo żyje się raz .....

 • 2017-08-11 12:45:49

  gość: ~XYZ

  Za resztę kasy gminno - powiatowej ( nie wiem czy coś jeszcze zostało) wybijmy medal: ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA W DOPROWADZENIU POWIATU / GMINY / MIASTA DO WIELKOŚCI i wtedy nasi burmistrzowie, starosta, radni i inni wielcy będą mogli sobie takie coś nadawać, przypinać do klap i robić sobie zdjęcia na tle upadłych miast, powiatu. Świetna promocja dla wszystkich

 • 2017-08-13 11:20:14

  gość: ~Funia

  @~XYZ
  cel na jaki wydaje się publiczne pieniądze musi być dobrze przemyślany.Każdy mądry wydatek musi przynieść efekt i być prorozwojowy. Załatanie kilku dziur w podrzędnych drogach gminnych i powiatowych oczywiście ułatwi życie lokalnym społecznościom ale czy rozwinie naszą gminę i powiat? Umożliwienie godnego życia młodym ludziom poprzez dobrą pracę odpowiednio opłacaną to powinien być główny cel. Politycy zapomnieli o ludziach, którzy pracują w szkołach, urzędach, domach opieki. Oni nie muszą dobrze zarabiać, ich łatwo zwolnić, a w przypadku niepowodzeń czy złych wyników kontroli winni zawsze są pracownicy. Raz nawet słyszałam, że w przypadku złych wyników kontroli posypią się głowy. Idźmy zatem na wybory!!!

 • 2017-08-13 11:20:34

  gość: ~Funia

  @~XYZ
  cel na jaki wydaje się publiczne pieniądze musi być dobrze przemyślany.Każdy mądry wydatek musi przynieść efekt i być prorozwojowy. Załatanie kilku dziur w podrzędnych drogach gminnych i powiatowych oczywiście ułatwi życie lokalnym społecznościom ale czy rozwinie naszą gminę i powiat? Umożliwienie godnego życia młodym ludziom poprzez dobrą pracę odpowiednio opłacaną to powinien być główny cel. Politycy zapomnieli o ludziach, którzy pracują w szkołach, urzędach, domach opieki. Oni nie muszą dobrze zarabiać, ich łatwo zwolnić, a w przypadku niepowodzeń czy złych wyników kontroli winni zawsze są pracownicy. Raz nawet słyszałam, że w przypadku złych wyników kontroli posypią się głowy. Idźmy zatem na wybory!!!

 • 2017-08-11 13:33:00

  gość: ~aaaaaaaaaaaaa

  Zapaść to może groziła w latach 2004-2014????

 • 2017-08-11 14:29:05

  gość: ~xxxx

  "Ząbkowicom grozi degradacja społeczno-gospodarcza".. Widać to zwłaszcza w rozbudowującym sie Jaworku oraz nowo budowanych domkach przy Ziębickiej oraz kilku budynkach na osiedlu Letnim czy przy Powstańców Warszawy, w których mieszkania schodzą od ręki. Zapewne ktoś napisze, że to na kredyt, tylko żeby dostać kredyt trzeba mieć z czego go spłacić a z tego co widać ludzi na to stać.

 • 2017-08-11 18:25:02

  gość: ~KK

  @~xxxx

  Szkoda, że w rozbudowującym się Jaworku oraz nowo budowanych domkach przy Ziębickiej lokują się w dużej mierze ludzie, którzy z gminą Ząbkowice Śląskie wcześniej nie mieli nic wspólnego, a znaleźli po prostu kawałek działki (mieszkania) w atrakcyjnej cenie (w porównaniu do Wrocławia i podwrocławskich miejscowości). Mimo ich napływu, jak mówi artykuł, gdzie przytoczone zostały statystyki, w gminie Ząbkowice Śląskie i w samym mieście jednak ubywa sporo ludzi

 • 2017-08-11 16:01:02

  gość: ~Bajkopisarz

  Niestety,ale powiat ząbkowicki nadaje się tylko do likwidacji.To,że powstają domki jednorodzinne w Ząbkowicach to tylko świadczy o tym,że to "miasto" pełni funkcję typowej sypialni i nic więcej.Nie ma czym się chwalić panie Moderski.Gdzie strefa ekonomiczna,firmy zatrudniające pracowników?Tego nie ma i nie mydlcie nikomu oczu bajkami o sprzedaży działek pod zabudowe jednorodzinną,bo zwykły mieszkaniec nic z tego nie ma.

 • 2017-08-11 17:58:57

  gość: ~asd

  Gmina się broni że do rankingu pod uwagę brano dane z lat 2004-2014, czyli generalnie w większej mierze do degradacji gmine doprowadził Kotowicz

 • 2017-08-12 09:58:14

  gość: ~bbb

  @~asd

  No u Kotowicza tego rankingu próżno szukać wiec chyba ma świadomosc ze poniekad tez jest jego autorem =) szkoda ze jego zwolennicy /ciapka,wozniakowski/ nic na ten temat nie pisza

 • 2017-08-16 11:02:33

  gość: ~Czytelnik

  ostatnio dodany post

  @~bbb
  Kotowicz prowadzi teraz kampanię pod skrzydłami swojej rodzimej partii, wystarczy spojrzec na jego bloga... niedługo zachód słońca będzie winą PO i Orzeszka

 • 2017-08-11 19:32:17

  gość: ~WąsRomana

  @~Bajkopisarz

  Powiat jako instytucja nadaje się do likwidacji na pewno. Poupychani po znajomościach pracownicy, którzy nic nie robią. Wystarczy do każdej z gmin zatrudnić po 2-3 osoby, które ogarniałyby wszystkie te sprawy, które załatwiamy w wydziale komunikacji albo samym starostwie (pozwolenia na budowę, geodezję, prawo jazdy, pozwolenia itp)

 • 2017-08-12 02:50:50

  gość: ~Aal

  W urzedzie widać, że co poniektórzy ostre pranie mózgu przechodzą:) dziwie się jak takie głupoty można opowiadać.

 • 2017-08-12 14:55:13

  gość: ~pracownik roku

  a może czynnikiem decydującym jest tu stawka podatku gruntowego który w innych lokalizacjach jest bardziej atrakcyjny.... lub ogólne koszty związane z otwarciem i prowadzeniem działalności w tych tzw "Strefach Ekonomicznych", a których wysokość leży w gestii gminy ????....ktoś coś wie w temacie ?

 • 2017-08-13 20:21:51

  gość: ~Michał

  Budowa basenu w Ząbkowicach Śląskich to inwestycja może nie tyle nie potrzebna co na pewno nie warta budowy przy braku dofinansowania (nawet przy tym dofinansowaniu 2-3 mln zł). 15 mln z gminnej kasy na sam obiekt, a co dalej? Przecież basen to obiekt, który będzie generował koszty i do którego gmina będzie musiała dokładać, niestety. To jest prawda, to są fakty i nie wolno bać spojrzeć się temu w oczy. Uważam, że Orzeszek ma tego pełną świadomość, ale teraz już za późno żeby wycofać się z durnego pomysłu tworzenia basenu bez dofinansowania. Wystarczyłoby zwołać konferencję, poinformować mieszkańców, że wbrew obietnicom basenu nie będzie i podać wszystkie argumenty, które przedstawia mu opozycja i oponenci budowy krytej pływalni. Ludzie by to zrozumieli, a tak...kto rozsądny i zna podstawy ekonomii ten niestety, ale nie spojrzy przychylnym okiem (nawet sympatycy Orzeszka) na ten plan. Pozdrawiam serdecznie, student pochodzący z Ząbkowic Śląskich, a obecnie mieszkaniec Wrocławia.

REKLAMA