Express-Miejski.pl

Jak nam się żyje na ziemi ząbkowickiej? Wyniki ankiety

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Prawie 250 osób wzięło udział w przeprowadzonej przez LGD „Qwsi" ankiecie internetowej, w której pytano o jakość życia na obszarze jej działania.

Niespełna połowa z nich (41 proc.) swoje zadowolenie z życia na ziemi ząbkowickiej oceniła na trójkę (w skali 1-5). Wśród pozostałych respondentów tych zadowolonych jest więcej niż niezadowolonych (35 proc. w porównaniu z 24 proc.).

Pytania dotyczyły takich obszarów jak: czystość i estetyka, możliwość edukacji, dostęp do służby zdrowia, stan dróg i chodników oraz zagadnienia związane ze spędzaniem wolnego czasu. Najsłabiej oceniono dostępność lekarzy specjalistów i komunikacji publicznej oraz jakość dróg i chodników. Konieczność wsparcia dwóch pierwszych obszarów jest zgodna z założeniami Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Qwsi".

OCHRONA ŚRODOWISKA, CZYSTOŚĆ I ESTETYKA

Prawie 40 proc. ankietowanych dobrze oceniło czystość w miejscach publicznych. Co ciekawe, taki sam odsetek uznał, że w tym zakresie jest źle. Podobnie oceniono możliwość segregowania odpadów (39 proc. vs. 36 proc.). Prawie 50proc. uczestników ankiety uznało natomiast, że wygląd budynków, terenów zielonych itd. jest zły (tylko 25 proc. wypowiedziało się na ten temat pozytywnie).

INFRASTRUKTURA

Ocena dróg i chodników nie pozostawiła zbyt wiele pola do interpretacji. Aż 70 proc. uznało ich stan za zły. Jeszcze gorzej oceniono dostępność komunikacji publicznej - za złą uznało ją prawie 3/4 ankietowanych. Lepiej wypadła ocena oświetlenia ulicznego: 42 proc. uznało ją za dobrą (32,5 proc. - za złą), a jeszcze lepiej - dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej - prawie 2/3 dało mu notę „bardzo dobrą" lub „raczej dobrą".

EDUKACJA

Połowa respondentów uznała, że dostępność opieki żłobkowej i przedszkolnej jest dobra, a jeszcze więcej (ponad 60 proc.) pozytywnie wypowiedziało się na temat warunków do nauki zapewnianych przez szkoły. Możliwości darmowego dokształcania się poza szkołą to już jednak odrębny temat - tutaj tylko co piąta osoba uznała, że jest dobrze. Przeciwnego zdania była ponad połowa ankietowanych.

W ankiecie zapytano również o to, czy respondenci byliby zainteresowani udziałem w szkoleniach. „Za" poszerzeniem wiedzy z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, możliwości wymiany konwencjonalnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne czy tworzenia produktu lokalnego opowiedziało się ponad 150 z prawie 250 ankietowanych.

KULTURA I REKREACJA

Podzielone były zdania na temat oferty zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży. 1/3 respondentów uznała ją za dobrą, 1/3 - za złą, a pozostała 1/3 - nie mogła się zdecydować lub nie miała zdania. Natomiast ponad połowa ankietowanych możliwość atrakcyjnego spędzania wolne go czasu przez osoby dorosłe oceniła jako złą. Podobne do siebie oceny przyznano za jakość infrastruktury sportowej i rekreacyjnej (38 proc. zadowolonych vs. 34 proc. niezadowolonych) oraz za jej dostępność (34 proc. vs. 37 proc.).

ZDROWIE

Nieco więcej było zadowolonych (39 proc.) niż niezadowolonych (33 proc.) z dostępności lekarza rodzinnego, jednak aż 80proc. uznało dostępność lekarzy specjalistów za złą. To najsurowiej oceniony obszar w całej ankiecie. Wygląda na to, że w ogóle jakość opieki zdrowotnej na obszarze powiatu ząbkowickiego pozostawia wiele do życzenia - pozytywnie oceniło ją niespełna 14proc. ankietowanych, a negatywnie prawie 60 proc.

Co jeszcze zdaniem respondentów w znaczący sposób wpłynęłoby na poprawę jakości życia na Ziemi Ząbkowickiej? Praca, praca i jeszcze raz praca. Pojawiło się także wiele sugestii na temat działań w obszarze turystyki, zmiany pokoleniowej wśród samorządowców, a także zwrócenia uwagi na integrację społeczną i pokoleniową.

KTO ODPOWIEDZIAŁ NA ANKIETĘ?

Co trzeci ankietowany to osoba w wieku 25-34 lat, a co czwarty - w wieku 35-44 lat. Najwięcej respondentów (84 osoby) to mieszkańcy gminy Ząbkowice Śl. oraz gminy Ziębice (56 osób). Wypowiedziało się także sporo osób z gminy Bardo (42 ankietowanych) oraz z gminy Kamieniec Ząbkowicki (34 osoby). Ponad połowa (58,3 proc.) uczestników badania to kobiety.

LGD „Qwsi"

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Jak nam się żyje na ziemi ząbkowickiej? Wyniki ankiety

    2017-08-04 17:33:04

    gość: ~Meh

    "Ocena dróg i chodników nie pozostawiła zbyt wiele pola do interpretacji. Aż 70 proc. uznało ich stan za zły. "

    Nie ma co się dziwić, skoro wszędzie ta nieszczęsna kostka :/

  • 2017-08-07 22:10:01

    gość: ~bb

    Dopóki powiatem będzie rządził Fester, a w połowie gmin ludzie z PO to niestety, ale nie widać szans na większą poprawę :(

  • 2017-08-07 22:16:19

    gość: ~Ewka

    A jaki będzie efekt tej ankiety, czy ktoś - władze wezmą ja pod uwagę. Ciekawe jak wyniki wyglądały w poszczególnych gminach?

  • 2017-08-07 22:46:56

    gość: ~bb

    ostatnio dodany post

    @~Ewka

    Efekt będzie żaden. Qwsi pewnie musiało zrealizować jakiś projekt, zrobiło ankietę, znalazło jeleni którzy ją wypełnili i tyle, ot cała historia

REKLAMA