Express-Miejski.pl

Zmiany personalne w ząbkowickich parafiach

Księża Bogdan Wolniewicz i Jan Sroka przez 29 lat służyli w ząbkowickiej parafii fot.: Parafia św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich

26 czerwca nastąpiły zmiany diecezjalne wśród księży. Na emeryturę odszedł m.in. ks Bogdan Wolniewicz, długoletni proboszcz parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich.

Wraz z odejściem księdza Bogdana Wolniewicza w parafii nastąpiła także zmiana wikariusza. Ks. Jan Sroka został oddelegowany do Trzcianki koło Gawrolina, gdzie będzie koordynatorem życia księży związanych z Ruchem Focolari. 24 czerwca w kościele św. Jadwigi odbyła się msza pożegnalna duchownych, którzy przez 29 lat służyli w Ząbkowicach Śląskich. Nie brakowało wzruszających wspomnień i podziękowań nie tylko od przedstawicieli delegacji, ale także od wielu parafian, którzy spotkali się z kapłanami już po eucharystii.

Nowym proboszczem w parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich mianowano księdza Dariusza Sakaluka – dotychczasowego administratora w Szalejowie Górnym. Wikariuszem będzie natomiast ksiądz Mateusz Pawlica, służący wcześniej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu.

Zmiana nastąpi też w parafii św. Anny w Ząbkowicach Śląskich Dotychczasowy wikariusz Grzegorz Todorowski został nowym administratorem kościoła w Szalejowie Górnym. W parafii św. Anny stanowisko wikariusza objął ksiądz Michał Jelonek, posługujący dotychczas w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.

ms. / em24.pl

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Zmiany personalne w ząbkowickich parafiach

    2018-08-10 09:46:41

    gość: ~Ania

    Do księdza Sakulaka gdzie się podziała nasza organistka? Plotki chodzą , że gra non stop na plebanii a na kościół nie ma siły. Powiadają , że ksiądz przygotowuje Ją na recital w organowy w Paryżu i dlatego jest nie widziana od miesiąca. Wprowadził ksiądz własne prawo o nie spowiadaniu w niedzielę bo to dzień święty i należy go świecić / tylko w tej parafii /. Uważa ksiądz , że tym obraża się Pana Boga ? - a może własnym lenistwem bardziej i wygodnictwem ?. teraz wiem dlaczego odeszli nasi bo spowiadali w niedzielę i tym złamali prawo kanoniczne.

  • 2019-01-26 13:04:03

    gość: ~ola

    @~Ania
    Co się dziwić skoro abp łamią zakazy watykańskie -prywata

  • 2019-01-20 18:30:03

    gość: ~Zainteresowana

    https://www.google.pl/amp/s/www.fakt.pl/wydarzenia/polska/chcecie-koledy-przyjdzcie-z-koperta-do-kosciola/y0ryzw9.amp
    Niestety, przyszło i do parafii sw. Jadwigi. Długo nie czekaliśmy...

  • 2019-01-20 18:42:55

    gość: ~Xyz

    Nie chce się proboszczowi odwiedzać parafian w ich domach (lenistwo-to grzech ciężki), też jak w artykule dwa tygodnie choruje, jeszcze tylko nie powiedział o kopertach i oby...

  • 2019-01-21 10:09:57

    gość: ~Kolęda

    @~Xyz
    Proboszcz to jedyny okaz w historii naszej parafii. Spowiadał w niedziele nie będzie bo dzień święty trzeba świecić. W innych parafiach spowiadają,a nawet na Jasnej Górze. W ubiegłym roku publicznie oświadczył, że pieniądze z tacy będą także przeznaczone na ogrzewanie kościoła , teraz twierdzi że wystawi skrzynie aby wrzucać pieniądze na ogrzewanie kościoła. Po kolędzie będzie chodził co dwa lata w poszczególne rejony, bo mu nogi wysiadają. Co przeszkadza aby wikary chodził - młody wysportowany , sztangista , 3 miejsce w zawodach w Hiszpanii. Mi osobiście ta wizyta nie jest potrzebna, ale są tacy co czekają i wręcz są zniesmaczeni. Proboszcz twierdzi że tych co nie odwiedzi w tym roku będą pokropieni wodą św. w kościele i na jedno wyjdzie. Skoro tak to można prawo Sobolaka wprowadzić w życie i sprawa kolędy będzie rozwiązana nie tylko u nas ale i w całym kraju. Co ksiądz na to ?. Płomienne kazania księdza kłócą się z jego naturą i postępowaniem, co jest poruszane w różnych środowiskach.

  • 2019-01-21 10:25:29

    gość: ~Parafianka

    Chodzi po kolędzie- źle. Nie chodzi też źle. Ludziom nigdy nie dogodzi. Szczególnie w Ząbkowicach. Prosze ksiedza prosze sie nie przejmować tymi wpisami. Jest ksiadz proboszcz dobrym włodarzem parafii. Konkretny, nie uprawiający polityki. Co się pewnie niektórym nie podoba. Najwiecej maja do powiedzenia ci ktorzy spowiadaja sie raz w roku i tak tez chodza do kosciola.Proboszczu powodzenia w dalszej posłudze!

  • 2019-01-21 10:40:24

    gość: ~Koleda

    @~Parafianka
    Kto pisze , że jak chodzi to źle ? Wprowadza własne prawa !!! Na jakiej podstawie twierdzisz i wnioskujesz częstotliwość spowiedzi parafian. Ty pewnie spisz przy kościele i jesteś wzorem dla parafii. Powodzenie w dalszej posłudze na pewno się przyda. Ja proponowałbym aby ksiądz w małym procencie realizował to co głosi i co nakazuje nam Nasz Pan i to wystarczy.

  • 2019-01-21 11:14:50

    gość: ~Do kolędy

    Ty raczej do koscioła nie chodzisz bo tyle w tobie złosci i jadu...Nie śpie przy kosciele ale czesto chodzę i widze ile osob sie spowiada. W kosciele wiecznie jedni i ci sami. Inni przychodza tylko świecic jajeczka i w Boże Narodzenie bo wypada. To jest przykre.

  • 2019-01-21 11:18:39

    gość: ~Poza tym

    Poza tym jak ci tak brakuje koledy to idz do ksiedza. Z pewnoscia ci nie odmowi. Co jawnie powiedzial w kosciele. Najlepiej na forum pisac incognito. Takie nasze spoleczenstwo...

  • 2019-01-21 11:33:10

    gość: ~Koleda

    @~Poza tym
    Nie takie nasze społeczeństwo tylko takie zasady w naszym kościele. Mi kolędy nie brakuje czytaj uważnie odnieś się do wpisu . Czy wikary może pójść czy nie ? Jawnie może powiedzieć, ale niech to dotyczy ogółu. Nie odpowiadaj wybiórczo i nie unikaj tłumaczenia spraw nie dotyczących ciebie, a jak masz życzenie tłumacz punk po punkcie. Wskaż mi parafie o podobnych zachowaniach proboszcza.

  • 2019-01-21 11:44:40

    gość: ~Do kolędy

    Słabi ludzie szukają zemsty, silni wybaczaja, a inteligentni ignoruja:) wiec papa

  • 2019-01-21 12:01:09

    gość: ~Kolęda

    @~Do kolędy
    Powiedział co wiedział. Zemsty na kim i za co ??? :)))) Wybaczają co ??? :))))) Ignorancjo to widać i czuć :)))))))))) ale twoje . Nie masz zamiaru odpowiadać na merytorycznie zadane pytania to udawaj , że jesteś inteligenty i nie papuj:)))))))). Prawda boli ????

  • 2019-01-21 14:48:17

    gość: ~Kolęda 1

    @~Kolęda
    Nie wiem jak to nazwać poprzednicy mieli nawet czas aby odprawić mszę wieczorną. Obecni tak zachodzeni, że mszy na okres kolędowania nie odprawiają, a samej kolędy nawet nie potrafią dokończyć. Lenistwo jest młody ksiądz ściągnąć posiłki. Sami sobie wystawiają negatywne świadectwo nieudolności. Proboszcz wyraźnie nakazał , podczas kolędowania nie rozmawiajcie o chorobach. Ja osobiście nie lubię pytań o rodzinę co robi i gdzie pracuje. W innych prafiach bo mamy znajomych księża rozmawiają o wszystkim i to ich zbliża do ludzi. Po co ksiądz męczy ludzi i siebie , wybrać samotnię i tam kontemplować życie. Jeżeli parafia ma być traktowana jak austriackie urząd księcia Józefa , to coś jest nie tak. Da się zauważyć , że każdy parafianin nie musi święcić dnia świętego ( w kontekście spowiedzi niedzielnej ) kiedy chodzi o pieniądze na różne cele, a można w tygodniu - nieprawdaż.

  • 2019-01-24 11:55:08

    gość: ~Prawda was wyzwoli

    @~Do kolędy
    Cytuje słowa wikarego podczas z jednej niedzielnej mszy. Ząbkowice plotkują na temat księży, czy mieszkają razem na plebani lub nie ? . Powołując się na prawdę to chyba gruba przesada. Kilka lub kilkanaście osób, które dywagują to nie całe Ząbkowice. Skoro księża byliby silni to by wybaczyli , a jak inteligentni to by zignorowali, a są słabi i sprawę rozdmuchują strasząc podaniem nazwisk do publicznej wiadomości. Absurdem jest aby proboszcz głośno zakomunikował cyt. " proszę nie przyprowadzać dzieci do błogosławieństwa podczas rozdawania komuni Świętej. Kto chce aby dziecko zostało pobłogosławione należy to uczynić po mszy świętej " . Kiedy i gdzie dzidzi mają się oswajać i zapoznawać namacalnie z życiem w wspólnocie katolickiej ? Dlaczego ksiądz odbiera im tą radość ?. Wracając do wikarego głoszącego życie w prawdzie - dlaczego wielebny nie porusza spraw dotyczących ukrywania pedofilii w kościele i nie napiętnuje tego ( co głośno komentuje obecny Papież ). Jednych krytykuje się głośno, drugich w milczeniu. Dlaczego wikaremu brak odwagi aby kontynuować spowiedź w niedzielę. oraz dokończyć kolędę. PYTANIE DO PROBOSZCZA CZY PAN JEZUS OKREŚLAŁ DATY I TERMINY KIEDY MOŻNA RATOWAĆ SWOJĄ DUSZĘ OD ZATRACENIA ?? Ksiądz myli służbę z pracą.

  • 2019-01-22 12:55:05

    gość: ~Ala

    @~Do kolędy
    Pytanie kolędy o proste rzeczy i twoje twierdzenie o złości i jadzie, to nie ma ładu ni składu. Ktoś chce się dowiedzieć DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE a z twojej strony atak i insynuacje. Obserwując osoby spowiadające się świadczy o tym że przesiadujesz ciągle przy drzwiach wejściowych , bo obok są konfesjonały. Mnie te sprawy w ogóle nie interesują, to jest indywidualna sprawa każdego. Nie dziwi ciebie zachowanie księdza jak w wpisach , do tego się odnieś, a nie wchodź na tematy podrzędne. Odpowiedz na pytanie wikary może chodzić czy nie ??????

  • 2019-01-21 16:51:02

    gość: ~Parafianka2

    @~Parafianka
    Jestem przekonana, że jest Pani w mniejszości pozytywnie oceniających służbę proboszcza w parafii p.w. św. Jadwigi.

  • 2019-01-22 13:32:18

    gość: ~Ktoś

    @~Parafianka2
    Czy w mniejszości ? Chyba można polemizować .Ten Komu bardzo zależy na rozwoju parafii będzie w opozycji , a ten , któremu wszystko jedno , byleby szybko i byle jak ,będzie popierał to, co się obecnie dzieje .

  • 2019-01-23 09:24:40

    gość: ~Ela

    @~Ktoś
    Do ks. Sokolaka . Dlaczego wikary nie może kontynuować kolędy ???? Ksiądz ma służyć ludziom czy układać sobie życie według świeckiego sposobu załatwiania spraw. Proszę poczytać życiorysy ludzi z powołaniem w służbie dla Boga i dla kościoła. Księdza kolega z par. Św. Anny to jest odwrotność w działaniu , a pobieraliście te same nauki i w jednym czasie. Tam kiedy odszedł Mądry ludzie wypełniają kościół po brzegi. Tamten ma charyzm i dar powołania a ks. zachowuje się jak urzędas państwowej firmy.

  • 2019-01-25 11:26:31

    gość: ~Urzędnik

    @~Ela
    Organistka Wam odeszła , czy były słowa wyjaśnienia - nie - poszła do Anny. Nastrój w kościele woła o pomstę, śpiew zesłańców skazanych na katorgę. Jest rzutnik nie każdy zna wszystkie pieśni , można wyświetlić na ekranie, tylko należny do każdej mszy przygotować się. Najważniejsze nie spowiadać w niedzielę, przestrzegać godzin urzędowania proboszcza i tyle wystarczy

  • 2019-01-29 17:45:50

    gość: ~Ale

    @~Urzędnik
    Święta prawda

  • 2019-01-30 15:04:00

    gość: ~Jan

    @~Ale
    Proboszcz z jednej strony perfekcyjny urzędnik, z drugiej zaś nie może na czas otworzyć drzwi do kościoła na godz 10,30.( ostatnia niedziela ) Jakby był pod ręką wikary to by otworzył. Pierwszy i drugi raz w historii parafii. Kobieta kościelna nie ma chyba w zakresie obowiązków.

  • 2019-01-31 14:57:38

    gość: ~Ktis

    @~Jan
    Nigdy czegoś takiego nie było , parafia podupada , ale dzięki Bogu Anna podnosi się z gruzów

  • 2019-02-01 07:54:07

    gość: ~HAHA

    parafianin
    Słownik języka polskiego PWN
    parafianin
    1. «członek parafii»
    2. daw. «człowiek zacofany i ograniczony»

  • 2019-02-01 12:21:59

    gość: ~Do hahy

    ostatnio dodany post

    @~HAHA
    Nie na temat - cobyś zrobił ze swoją wiedzą gdyby nie encyklopedie i internet. Nie przypiął ni przyłatał. Znaczenie wyrazu w jakim kontekście i w jakim czasie używano go, wymaga malutkiej tylko inteligencji, a ty jak papuga powtarzasz bez zrozumienie znaczeni. Haha hał hał do nauki.