Express-Miejski.pl

Strażacy z gminy Stoszowice szkolili się w Niemczech

Strażacy-ochotnicy z gminy Stoszowice szkolili się w Niemczech fot.: mat. prasowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Miniony weekend strażacy-ochotnicy z gminy Stoszowice znów spędzili w Berlinie. W stolicy Niemiec odwiedzili polską ambasadę oraz wzięli udział w szkoleniach.

Trwająca od ponad dwóch lat współpraca pomiędzy Ochotniczą Strażą Pożarną w Budzowie a jednostką Technisches Hilfswerk (THW) - Ortsverband Berlin-Lichtenberg wciąż się zacieśnia. Tym razem strażacy-ochotnicy z gminy Stoszowice wspólnie z przyjaciółmi z Niemiec wzięli udział w szkoleniach z zakresu katastrof kolejowych i skażeń chemicznych.

W piątek strażacy-ochotnicy z jednostek z Budzowa i Stoszowic odwiedzili polska ambasadę w Berlinie, gdzie wspólnie z głównym ambasadorem Andrzejem Przyłębskim dyskutowali o możliwościach rozszerzenia współpracy między jednostkami z Budzowa i Berlina. Poznali także funkcjonowanie ambasady i otrzymali zapewnienie o wsparciu ambasadora przy realizacji różnego rodzaju wspólnych inicjatyw ze stroną niemiecką.

- Sobotni dzień upłynął nam pod znakiem szkoleń. Już o poranku udaliśmy się do pobliskiej szkoły pożarniczej, gdzie rozpoczęły się ćwiczenia. Główną tematyką były katastrofy kolejowe, a zajęcia poprowadził instruktor z niemieckich kolei państwowych – Deutsche Bahn. Druga część szkoleń to już poszerzanie swojej wiedzy o to, jak postępować podczas zdarzeń, gdzie doszło do skażenia chemicznego – relacjonuje Łukasz Sikorski z OSP Budzów.

Po zakończonych ćwiczeniach odbyło się krótkie podsumowanie zajęć. Doszło także do miłego akcentu ze strony niemieckiej. Druh Łukasz Sikorski – koordynator współpracy polsko-niemieckiej został odznaczony złotym znakiem THW za nadzwyczajne przyczynienie się do rozwoju THW. Odznaczenie, które otrzymał 21-latek jest odzwierciedleniem polskiego złotego znaku związku OSP RP.

Na koniec wizyty w Niemczech strażacy-ochotnicy z gminy Stoszowice odwiedzili jeszcze siedzibę pogotowia ratunkowego w Berlinie, a zaraz po niej udali się w drogę powrotną, kończąc tym samym, krótką, ale intensywną wizytę u przyjaciół ze stolicy Niemiec. Kolejne wspólne ćwiczenia strażaków z Polski i Niemiec już w październiku. Tym razem w Srebrnej Górze. Wezmą w nich udział także zaprzyjaźnieni strażacy z Republiki Czeskiej.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA