Na terenie gminy Bardo rozpoczęła się akcja usuwania rośliny Barszcz Sosnowskiego. Po wycięciu w łodygę wlewany jest środek chwastobójczy.
Urzędnicy zwracają się z prośbą do mieszkańców i turystów o przekazywanie informcji Prosimy o ewentualnych miejscach występowania barszczu wraz z podaniem dokładniej lokalizacji – najlepiej razem ze zdjęciem – na adres promocja@bardo.pl lub na facebooku w wiadomości skierowanej do użytkownika Gmina Bardo.
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat.
Skąd pochodzi Barszcz Sosnowskiego?
Ten inwazyjny chwast pochodzi z terenów wschodnich, a dokładnie z Kaukazu i dotarł do terenów Polski w latach 50. ubiegłego wieku. Sprowadzony został celowo jako podstawowa roślina do produkcji paszy dla zwierząt, ze względu na szybki wzrost oraz obfite plony. Uprawę rozpoczęto w latach 70. na terenach południowych Polski (Podhale, Podkarpacie). Niedługo po podjęciu uprawy okazało się jednak, że wartości odżywcze tej rośliny nie są wystarczające i jej uprawa nie jest opłacalna. Dodatkowo stwarzała ona bardzo duże zagrożenie dla zwierząt i ludzi.
Jak poznać Barszcz Sosnowskiego?
Roślina posiada długą, zieloną i bruzdowatą łodygę, która w dolnej części pokryta jest fioletowymi plamkami. Ma szerokie, duże liście o zaostrzonych końcówkach oraz charakterystyczne białe, rozłożyste kwiatostany. Z kwiatostanu wydobywają się nasiona, których okres dojrzewania przypada na lipiec, zwłaszcza drugą jego połowę. Wszystkie liście i łodyga od strony wewnętrznej posiadają cienką warstwę włosków. Na uwagę zasługuje również korzeń rośliny, który w głąb ziemi może wrastać nawet 2 metry. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z innymi dziko rosnącymi roślinami, np. koprem. Trujący chwast jest jednak od niego znacznie wyższy – osiąga nawet do 4 metrów wysokości.
Gdzie znajduje się zagrożenie?
Zagrożeniem dla zdrowia ludzi są zawarte w soku, a także wydzielinie włosków gruczołowych liści i łodygi, furanokumaryny. Związki kumarynowe posiadają właściwości fotosensibilujące. Oznacza to, że w obecności światła słonecznego, a szczególnie promieni UV wykazują zdolność do wiązania się z DNA komórek skóry poprzez co powodują oparzenia II i III stopnia. Dodatkowo odkryto, że chwast ma działanie rakotwórcze oraz teratogenne. Dla rośliny jednak substancja ta pełni funkcję obronną – chroni ją przed owadami i patogenami.
Roślina może wywoływać oparzenia także u zwierząt hodowlanych, np. wymion krów mlecznych. Również spożycie przez zwierzęta zielonych roślin może spowodować stan zapalny przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę.
Jakie są objawy poparzenia?
Do poparzenia może dojść bardzo szybko, wystarczy krótki kontakt z rośliną bądź nawet przebywanie w jej pobliżu w czasie upałów, kiedy to toksyczne związki osiadają na skórze. Sok na skórze wystawiony na działanie promieni słonecznych zaczyna powodować zaczerwienienia skóry, a wkrótce potem pojawienie się pęcherzy z lepkim płynem w środku, które zaczynają być widoczne dopiero od 8 do 12 godzin po nasłonecznieniu. Zaczerwienienia, ciemne plamy i blizny mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat. W ekstremalnych przypadkach może dojść do martwicy skóry. Oprócz poparzeń skórnych, barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, bóle głowy, nudności, wymioty. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.
UM Bardo
Widziałeś Barszcz Sosnowskiego? Zgłoś miejsce występowania urzędnikom
2017-06-07 14:39:41
gość: ~Ola
ostatnio dodany post
Jeżeli nie wicie jak wygląda rzeczony barszcz, to zachęcam do obejrzenia filmiku edukacyjnego https://www.youtube.com/watch?v=gX1D5vFo_VQ
Ogólnie jeżeli w Waszej okolicy jest Barszcz Sosnowskiego, to można to zgłosić przez aplikację BuzzBee :)
REKLAMA
REKLAMA