Express-Miejski.pl

Wojskowi utworzą tymczasowy most nad Nysą Kłodzką? To coraz bardziej realne

Most jest zamknięty od grudnia 2016 roku. Nikt nie wie, kiedy zakończy się jego przebudowa fot.: em24.pl

Wciąż nieznany jest termin zakończenia budowy mostu nad rzeką Nysą Kłodzką w Kamieńcu Ząbkowickim. Pojawiła się jednak szansa na utworzenie obiektu tymczasowego.

O to od dłuższego czasu zabiegają przede wszystkim włodarze Kamieńca Ząbkowickiego i Złotego Stoku. To głównie mieszkańcy tych samorządów są codziennie zmuszeni do korzystania z objazdów. Początkowo przebudowa mostu miała potrwać do końca czerwca 2017 roku. Dziś wiadomo, że obiekt do użytku zostanie oddany później. Kiedy? – Na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć. Do końca tygodnia mamy otrzymać fachowe ekspertyzy dotyczące podpór mostu - tłumaczy p.o zastępcy dyrektora Marek Stojak z DSDiK we Wrocławiu. - Podczas rozbiórki okazało się, że filary są w złym stanie technicznym i najprawdopodobniej będzie konieczność ich całkowitego rozebrania i budowy nowych. To znacznie opóźni czas realizacji inwestycji – dodaje Stojak.

Władze gmin widząc opieszałość w prowadzeniu prac, wspólnymi siłami starają się ułatwić kierowcom tymczasowy przejazd. Dotychczasowa organizacja ruchu i wyznaczone objazdy komplikują i opóźniają czas dojazdu karetek czy straży pożarnej na miejsce zdarznia. Narzekają też rolnicy, przedsiębiorcy i uczniowie, których dojazd do szkół trwa znacznie dłużej niż dotychczas, a okrężna droga autobusów szkolnych z Ożar do Kamieńca Ząbkowickiego znacznie uszczupla gminny budżet.

Wojsko utworzy most?

Pierwsze efekty działań burmistrz Grażyny Orczyk i wójta Marcina Czernieca już są. Gminy mają wstępne zapewnienie ministra energii o udostępnieniu składanego mostu wojskowego, który mógłby zostać utworzony nad rzeką, nieopodal placu budowy. Nieoficjalnie wiadomo, że ministerstwo zadeklarowało przekazanie go za darmo, a jego rozłożeniem miałoby zająć się wojsko. - Teraz gminy zwróciły się do nas, jako inwestora, z prośbą o podanie parametrów technicznych, a także warunków i możliwości usadowienia mostu doraźnego. Jest to niezbędna informacja, która pozwoli samorządom na wszczęcie procedury uzyskania obiektu – dodaje Stojak. DSDiK już niebawem sporządzi pismo do gmin ze wszystkimi informacjami.

Ustawienie mostu doraźnego wiąże się ze sporymi kosztami, które najprawdopodobniej poniosą gminy. To samorządy będą musiały pokryć koszty transportu konstrukcji mostu, od miejsca składowania do miejsca docelowego i z powrotem. – Dodatkowo konieczne jest chociażby wykonanie projektu montażu mostu oraz podpór pośrednich, ich montaż i demontaż, ustalenie zasad utrzymania obiektu i obsługi technicznej, dokonanie odpowiednich uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, opracowanie dojazdów do obiektu i w końcu zmiana dotychczasowej organizacji ruchu – tłumaczy Marek Stojak. – Ze swojej strony możemy zadeklarować  nieodpłatne udostępnienie terenu, gdzie miałby znajdować się most tymczasowy,  pod warunkiem, że nie będzie on kolidował z placem budowy – zaznacza przedstawiciel DSDiK.

Most w Kamieńcu Ząbkowickim został zamknięty w grudniu 2016 roku. Pomimo wcześniejszych apeli i rozmów Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu nie uznawała za konieczne tworzenia mostu tymczasowego. Nikt jednak nie przewidział, że pół roku po rozpoczęciu przebudowy żadna osoba nie będzie w stanie określić, kiedy nowy obiekt zostanie oddany do użytku.

Wykonawcą remontu jest firma Banimex z Będzina. Cena brutto, jaką wykonawca zaoferował w przetargu za realizację inwestycji wyniosła ponad 3.2 mln zł. 

ms. / em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wojskowi utworzą tymczasowy most nad Nysą Kłodzką? To coraz bardziej realne

  2017-05-11 10:12:01

  gość: ~Kociołek

  Pytanie do Radnych ze strony Pana W. Tak mocno żeście sprawę komentowali, kiedy okazało się, że termin oddania mostu się wydłuży. A tu proszę taka niespodzianka "nie Wasz Wojt" działa w sprawie i to nie tylko mieszkańców naszej gminy a również gminy Złoty Stok. Kiedy w końcu wezmiecie się do pracy, jedyne co próbowaliście wdrożyć jeśli chodzi o wasz program przedwyborczy to fundusz sołecki. Dwa i pół roku już pracujecie i tylko potraficie głosować na nieeee

 • 2017-05-11 11:04:35

  gość: ~Kocioł

  @~Kociołek
  Opcja polityczna jest sprzyjająca więc zdziwił bym się gdyby nie działał, przecież po to m. in. został wybrany :), ponadto w sprawie działa również Pani burmistrz Grażyna Orczyk i to nie tylko dla mieszkańców gminy Złoty Stok ale i dla naszej kamienieckiej.


  Nie zauważyłem żeby Radni mający większość w Radzie potrafili głosować tylko na nie ?, 230 uchwał obecnej kadencji przegłosowali na TAK, bodajże tylko dwie uchwały nie zostały przyjęte m in. "nie" dla 100 tysięcy wyrównania do pensji co jest zrozumiałe ekonomicznie oraz "nie" dla praw miejskich, co jest również zrozumiałe z uwagi na bardzo słabą frekwencję ( skoro na zmianę nazwy ulicy wysłano do mieszkańców ankiety, równie dobrze można było wysłać pytanie na temat praw miejskich - proste prawda ). Pozdrawiam

 • 2017-05-11 15:49:02

  gość: ~Kociołek

  @~Kocioł
  Ile ankiet wróciło z osiedla i jaka była frekwencja? Na spotkaniach z mieszkańcami obecny był urbanista, który najpierw objasnial jakie sa plusy kiedy Kamieniec zostanie miastem potem odpowiadał na pytania mieszkańców. Sądzisz ze miał on chodzić od domu do domu i odpowiadać na pytania czy łatwiej było zorganizować spotkanie z mieszkańcami, którzy byli obecni bo chcą zrobić cos dobrego dla naszej miejscowości?

 • 2017-05-12 00:59:42

  gość: ~Kocioł

  @~Kociołek

  W świetle informacji ogólnodostępnych (link poniżej) "Komisja stwierdziła, że na ogólną liczbę 634 mieszkańców uprawnionych do udziału w ankiecie, głosów ważnych było 356, nieważnych 39" czyli ankiet wróciło ponad lekko 50%, moim zdaniem bardzo dobry i miarodajny wynik w porównaniu z konsultacjami które miały frekwencję poniżej 10%.

  / http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/27570,znamy-nowa-nazwe-ulicy-w-kamiencu-zabkowickim /

  Ponadto masz rację i zgadzam się z tobą, urbanista nie będzie chodził po domach i tłumaczył zalet czy wad, tyle tylko że terminy i godziny konsultacji ( np czwartek godzina 17 ) były fatalne ponieważ nie wszyscy pracują na miejscu np. w urzędzie czy jednostkach zależnych lub są na emeryturze, sporo mieszkańców pracuje poza gminą do np. do 16 co w kosekwencji może wpływać ma frekwencję. :)

 • 2017-05-12 14:05:02

  gość: ~Kociołek

  @~Kocioł
  http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/28140,wlodarze-walcza-o-budowe-mostu-doraznego-wspiera-ich-wiceminister-obrony-narodowej

  Już wiemy dzięki komu jest most. Nie trzeba nikomu przypominać, że poseł Dworczyk gościł w Kamieńcu

 • 2017-05-12 17:14:35

  gość: ~Kocioł

  @~Kociołek
  Dokładnie to co pisałem kilka postów wyżej opcja polityczna jest sprzyjająca.

 • 2017-05-21 10:55:03

  gość: ~Kubuś Puchatek

  ostatnio dodany post

  Drogi @~Kociołek jest tylko jeden drobiazg. Panu Wójtowi płacą za zarządzanie Gminą. Fakt, że wg niego zdecydowanie za mało ale jednak, więc nie robi nikomu żadnej łaski, że pracuje. Natomiast ma szczęście, że burmistrz Złotego Stoku się za to zabrała bo można spokojniej patrzeć na realizację.

REKLAMA