Express-Miejski.pl

Strażacy-ochotnicy z Lubnowa włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od 1 maja strażacy-ochotnicy z Lubnowa zostaną włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. To dziesiąta jednostka z powiatu, która będzie należeć do tego grona.

Druhowie oraz druhny z Lubnowa od ponad roku prowadzili starania by znaleźć się w systemie ratowniczo-gaśniczym. 28 kwietnia Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski wydał decyzję o włączeniu jednostki do tego grona. Oprócz Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubnowa do KSRG zostanie wprowadzonych 37 innych jednostek OSP, w tym jeszcze cztery z województwa dolnośląskiego.

- Pierwsza myśl o wprowadzeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w naszych głowach pojawiła się podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego w 2016 roku – mówi Dariusz Pindral, naczelnik jednostki. Na wyposażeniu jednostki brakowało jednak odpowiedniego sprzętu. Strażacy-ochotnicy z Lubnowa otrzymali wówczas zapewnienie od burmistrz Ziębic i byłego już komendanta powiatowego Marka Wydmucha o dołożeniu wszelkich starań, aby jednostka wkrótce mogła znaleźć się w systemie. Słowa nie zostały rzucone „na wiatr”. W ubiegłym roku strażacy otrzymali m.in. nową motopompę, dwa aparaty ochrony dróg oddechowych oraz radiotelefony nasobne. To dało im dodatkowe argumenty do starania się o wejście do systemu.

– Na włączenie do KSRG liczyliśmy już końcem ubiegłego roku. Niestety nasz wniosek został odrzucony. Argumentowano wówczas, że znajdujemy się w tzw. „strefie bezpiecznej” i nie ma konieczności, abyśmy zostali wprowadzeni do systemu – relacjonuje Dariusz Pindral. Strażacy z Lubnowa nie spoczęli na laurach i już na początku 2017 roku, przy pomocy komendanta gminnego Ryszarda Nowaka, napisali kolejny wniosek. – W uzasadnieniu podaliśmy przykład powodzi z 1997 roku, jaka nawiedziła nasz teren, występowanie zbiorników retencyjnych w naszym bliskim sąsiedztwie, lokalizację Jeziora Otmuchowskiego nieopodal naszej miejscowości czy głównych dróg prowadzących w kierunku Wrocławia czy Paczkowa – mówi naczelnik. Nowa argumentacja przyniosła pozytywny skutek. Komendant wojewódzki wyraził zgodę na włączenie jednostki do systemu, a do tej decyzji przychyliła się komenda główna. – W marcu tego roku poinformowano nas, że do KSRG najszybciej zostaniemy włączeni dopiero pod koniec roku. Włączenie do systemu już od 1 maja to dla nas zaskakująca wiadomość, ale bardzo się cieszymy – mówi z radością w głosie Dariusz Pindral.

Dziesiąta jednostka z powiatu w strukturach KSRG

Strażacy-ochotnicy z Lubnowa będą dziesiątą jednostką należącą do KSRG w powiecie i drugą w gminie, po strażakach-ochotnikach z Henrykowa. Co daje włączenie do systemu? – Na pewno duże przywileje, większe możliwości, większe szanse na lepszy sprzęt i wyższe dofinansowanie. Dla nas to przede wszystkim dalsza możliwość rozwoju. Chcemy się rozwijać, a włączenie nas do systemu to dodatkowa motywacja do dalszego działania – podkreśla strażak-ochotnik.

Aktualnie jednostka z Lubnowa zrzesza 26 czynnych strażaków, posiadających kursy i badania uprawniające do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. – Posiadamy też drużynę kobiecą i młodzieżową drużynę pożarniczą. Łącznie jednostka liczy 46 osób – wspomina Pindral.

Ilości druhów i druhen strażakom z Lubnowa pozazdrościć może niejedna jednostka z dużo większej wsi czy miasta, o sukcesach nie wspominając. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lubnowa jest aktualnym mistrzem województwa dolnośląskiego w zawodach sportowo-pożarniczych. Brała też udział w mistrzostwach Polski, gdzie zajęła jedenaste miejsce. Oprócz sukcesów strażacy-ochotnicy od kilku lat organizują też Zlot Starych Sikawek. W tym roku latem odbędzie się jego piąta edycja.

- Ten przykład pokazuje, że we wsi jesteśmy jedną z prężniejszych organizacji i nie ograniczamy się tylko do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych – wspomina Arkadiusz Smędzik, prezes jednostki.

W ostatnich latach strażacy z Lubnowa średnio odnotowywali 20-30 interwencji rocznie. Na wyposażeniu mają jeden średni samochód ratowniczo-gaśniczy. To Star 244 z motopompą z 1989 roku. – Mieliśmy kiedyś dwa pojazdy, jednak drugi, nie spełniał już podstawowych wymagań i został wycofany z podziału bojowego. Liczymy po cichu, że być może uda nam się pozyskać nowszy wóz niż ten, którym obecnie dysponujemy. Złożyliśmy już wniosek, wchodzimy do KSRG, jest wiele możliwości dofinansowania i wierzymy, że w końcu doczekamy się też nowego auta – optymistycznie kończy Dariusz Pindal.

Aktualnie w powiecie ząbkowickim do systemu KSRG należą jednostki z Barda, Braszowic, Budzowa, Ciepłowód, Henrykowa, Kamieńca Ząbkowickiego I, Przyłęku, Stolca oraz Złotego Stoku. Znajdują się one wśród 4342 jednostek OSP, należących do systemu. Od 1 maja dołączy do nich jednostka z Lubnowa.

ms. / em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Strażacy-ochotnicy z Lubnowa włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

    2017-04-28 23:37:13

    gość: ~Strażak

    Teraz KSRG to wcale nie taki przywilej chłopaki, ale gratuluję i powodzenia

  • 2017-04-29 08:43:43

    gość: ~lutek

    dotacje dla ksrg od tego roku to kpina a wymagania kosmiczne - dobra zmiana!

  • 2017-04-29 10:09:48

    gość: ~ziebice

    Bardzo dobra informacja, Ziębice to duża gmina i jedna jednostka KSRG w niej to zdecydowanie za mało. Chłopaki trzymam za Was kciuki!!

  • 2017-04-29 10:10:11

    gość: ~ziebice

    no i za druhny tez :)

  • 2017-04-29 13:26:47

    gość: ~xxx

    ostatnio dodany post

    brawo chłopaki i dziewczyny, dopięli swego. A to dopiero początek

REKLAMA