Express-Miejski.pl

Pięć lat stresu i przygotowań nie poszło na marne. Nowa sztolnia oficjalnie otwarta!

Sztolnia Ochrowa

Sztolnia Ochrowa fot.: Express - Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

22 kwietnia Kopalnia Złota w Złotym Stoku udostępniła Sztolnię Ochrową, kolejną atrakcję turystyczną. 130 metrów chodnika będzie dostępne do zwiedzania od maja.

Elżbieta Szumska właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku włożyła dużo energii w udostępnienie nowej sztolni turystom. - Pięć lat stresu, przygotowań, przeskakiwania problemu za problemem. Nie ukrywam, że były takie chwile, że miałam tego wszystkiego dość. Pomyślałam na co mi to wszystko, mam kopalnię i czerpię radość z tego, co tworzę. Te lata nie były usłane różami, była to walka, żeby tą sztolnię zdobyć, ogarnąć i udostępnić turystom, ale w końcu się udało. Bardzo zależało mi na tym, aby było widać, że została przygotowana z sercem i dać ludziom odczuć lata zmagań - opowiadała z emocjami Szumska.

Podczas uroczystego otwarcia w „Łamaczu" właścicielka kopalni zaprezentowała etapy prac planistycznych i wykonawczych oraz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do odkrycia tego miejsca. - Najpiękniejsze miejsce to szyb zalany wodą, w którym znaleźliśmy całe kompletne urządzenie do odwadniania. Jest to jedyny taki przyrząd w Europie i jeden z kilku na świecie. Trafił już do muzeum archeologicznego w Biskupinie. Duże wrażenie robią stare pradawne chodniki, w których znaleźliśmy artefakty górnicze - oryginalną średniowieczną nieckę czy drewnianą łopatę do kopania. Przy sztolni pracowało pięć ekip i to ich zasługa, że 22 kwietnia w końcu udało się otworzyć tę sztolnię - dodaje Elżbieta Szumska.

W otwarciu oprócz właścicielki kopalni wzięło udział ponad 70 gości. Przy sztolni odbyło się uroczyste poświęcenie Ochrowej przez księdza proboszcza. Uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupki, które były oprowadzane przez pięciu przewodników. Następnie zaproszeni udali się na obiad, a po nim na tort z napisem „20 lat Kopalni Złota”. - W tamtym roku mieliśmy dwudziestolecie istnienia, ale ze względu na prace przy sztolni Ochrowej nie została zorganizowana uroczystość. Uznałam, że przy tej okazji zaznaczymy 20 lat istnienia - tłumaczy Szumska.

Sztolnia Ochrowa jest najbardziej zagadkową w Górach Złotych, nie wiadomo kiedy powstała i co w niej wydobywano. Posiada kręte korytarze, a atrakcyjności dodają kolory ścian, szata naciskowa i nalot z ochry sprawia, że są pomarańczowoczerwone. Ponadto bije tu źródło żelazowo-arsenowe., które było obiektem wielu badań na początku XX wieku. Na bazie źródlanej wody planowano zmienić miasto Reichenstein (Złoty Stok) na miasto zdrojowe. Udostępniono źródło, dodatkowo wybudowano sanatorium, dom leczniczy oraz kilka will zdrojowych, jednak wybuch I wojny światowej przekreślił plany powstawania tego kurortu. 

mwinnik / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA