Express-Miejski.pl

Starsza, samotna kobieta z gromadą psów. Interweniowało TOZ, inspekcja weterynaryjna i urzędnicy

Kilkadziesiąt psów żyjących w fatalnych warunkach - taki widok zastali przedstawiciele TOZ, inspekcji weterynarii oraz ziębickiego urzędu miasta na terenie jednej z wiosek w gminie Ziębice fot.: TOZ Ząbkowice Śląskie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Samotna starsza kobieta, a wokół niej 20-30 psów - taki widok 15 marca w jednej z wiosek w gminie Ziębice zastały przedstawicielki Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Na miejsce członkinie stowarzyszenia udały się przy wsparciu Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, straży miejskiej z Ziębic oraz przedstawicieli ziębickiego magistratu.

- To co ujrzeliśmy przeszło najgorsze wyobrażenia. Zobaczyliśmy co najmniej 20 psów puszczonych samopas. Nieogrodzona posesja, wszystkie psy mieszkające w domu kobiety, wchodzące do obiektu drzwami czy oknami w piwnicy - mówią przedstawicielki Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Ząbkowicach Śląskich (TOZ), które nie były w stanie dokładnie policzyć liczby biegających zwierząt.

Czworonogi nie mają bud, a w domu brak jest dla nich legowisk. Nie mają też jedzenia oraz misek na wodę. - Zaczerpnięta ze studni woda i nalana do znalezionego garnka, była tak łapczywie pita przez zwierzaki jakby był to najlepszy z przysmaków. Żadne zdjęcie nie oddaje dramatu tych zwierząt, ich ilości, tej ogromnej biedy - informują na swoim facebookowym profilu przedstawicielki TOZ z Ząbkowic Śląskich.

15 marca członkinie TOZ zabrały ze sobą dwa szczenięta oraz jedną suczkę. Na tyle starczyło bowiem miejsc w domach tymczasowych. - Z ciężkim sercem zostawialiśmy resztę np. dwa młodziutkie około sześciomiesięczne psie dzieci. Sukcesywnie może uda nam się wydawać je do adopcji. Będziemy robić to równolegle, do działań, które przy wsparciu Powiatowego Inspektoratu Weterynarii musi podjąć gmina - dodają.

O stan czworonogów zapytaliśmy Wiesława Kałamagę - powiatowego lekarza weterynarii. - Z informacji przedstawionych mi przez inspektorów, którzy byli na miejscu wynika, że ogólny stan kilkudziesięciu psów nie jest zły. W tak dużej gromadzie psów zawsze będzie występowała różnorodność. Jedne zwierzęta są dominantami i podczas jedzenia czy picia będą odpychać słabsze psy, taka jest już natura - tłumaczy Kałamaga.

Zwierzęta żyją jednak w bardzo złych warunkach i to nie ulega wątpliwości. - Obowiązek podjęcia dalszych działań w tej sprawie należy do gminy - dodaje weterynarz. Jak informuje TOZ, wszystkie psy najprawdopodobniej będą administracyjnie odebrane właścicielce i umieszczone w schronisku, gdyż kobieta nawet przy najlepszym wsparciu nie będzie potrafiła zaopiekować się aż tak dużą sforą zwierząt.

Przedstawicielki Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zostawiły właścicielce 30 kg suchej karmy. - W miarę możliwości będziemy ją dowozić. Każdy kto chce pomóc czy przez zakup karmy czy adopcję jakiegoś pieska może kontaktować się z nami lub z gminą Ziębice pod nr tel. 74 816 38 37 - informują przedstawicielki TOZ. Kontakt z Towarzystwem Opieki nad Zwierzątami w Ząbkowicach Śląskich możliwy jest poprzez facebooka, e-maila lub pod nr tel: Grażyna 608 458 622, Czesława 667 380 720.

sm. / Express-Miejski.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Starsza, samotna kobieta z gromadą psów. Interweniowało TOZ, inspekcja weterynaryjna i urzędnicy

  2017-03-16 12:45:31

  sm. / Express-Miejski.pl

  Samotna starsza kobieta, a wokół niej 20-30 psów - taki widok 15 marca w jednej z wiosek w gminie Ziębice zastały przedstawicielki Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

 • 2017-03-16 14:07:38

  gość: ~czytelniczka

  Smutna historia, zapewne miłość tej pani do psów kiedyś była ogromna ale po pewnym czasie niestety przestała nad tym wszystkim panować . Mi to trochę przypomina sprawę u Villas, o której było przecież tak głośno . Jak widać nie jest to odosobniony przypadek

 • 2017-03-16 14:30:09

  gość: ~takitam

  "Starsza, samotna kobieta z gromadą psów. Interweniowało TOZ, inspekcja weterynaryjna i urzędnicy"

  "Czworonogi nie mają bud, a w domu brak jest dla nich legowisk. Nie mają też jedzenia oraz misek na wodę"

  "O stan czworonogów zapytaliśmy Wiesława Kałamagę - powiatowego lekarza weterynarii"

  "Zwierzęta żyją jednak w bardzo złych warunkach i to nie ulega wątpliwości"

  ===========
  Wszyscy są przerażenie losem biednych zwierząt.
  Pochylają się z troską nad psami.
  Cała armia urzędników + straż miejska + inspekcje + wszyscy święci i ..... KOMPLETNIE NIKT nie zainteresował się losem tej Pani, jej zdrowiem i warunkami w jakich mieszka.

  ŻENUJĄCY SPEKTAKL.

 • 2017-03-17 07:40:09

  gość: ~Ryszard

  taka karma, taki kraj..............

 • 2017-03-17 09:19:54

  gość: ~Anna

  @takitam - we wcześniejszych wpisach w innych wątkach mówiłeś, że każdy jest kowalem swojego losu. Ale tak, uważam, że pani też należy pomóc.

 • 2017-03-17 10:54:46

  gość: ~mgfd

  A gdzie byli urzędasy z gminy??? Dopiero jak TOZ zainteresował się sprawą to się obudzili pierdzący w stołki!!!!!!

 • 2017-03-17 11:47:58

  gość: ~takitam

  @gość: ~Anna

  Zechcesz wskazać te moje posty na które się powołujesz ?

  Pytam, bo zapewne rzeczywiście tak napisałem, tyle tylko, że raczej nie w odniesieniu do samotnych starszych pań, czyli kontekst był po prostu inny.

 • 2017-03-17 14:56:36

  gość: ~mkm

  :( szkoda psiaków :((

 • 2017-03-18 16:57:01

  gość: ~Ktosiek

  ostatnio dodany post

  Wszyscy wymienieni byli w sprawie psów, okazało się że właścicielka sama potrzebuje pomocy - Pomoc Społeczna zajęła się sprawą, po właśnie Ich interwencji... A to że nie jest to napisane jak byk, to tylko efekt "kopiuj, wklej" z postu TOZu z Facebooka przez Express Miejski. Najlepiej żenująco osądzać.

REKLAMA