Express-Miejski.pl

Licealny konkurs historyczny. Sprawdź, kto był najlepszy

Finał licealnego konkursu historycznego „To jest mój kraj” fot.: Elżbieta Wolińska

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

10 marca w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbył się finał licealnego konkursu historycznego „To jest mój kraj”. Zwyciężył Dawid Domagała.

Dzięki konkursowi ucznowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z historii Polski, a także dowiedzieć się, jak mogą wykorzystać ją w przyszłości.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy, dotyczył wiadomości z zakresu historii Polski lat 966-1795 i był przeprowadzony w formie ogólnoszkolnego testu. Do finałowego etapu zakwalifikowali się: Zuzanna Burzyńska, Karol Szkrabko, Rafał Sokołowski, Mikołaj Zapotoczny i Dawid Domagała. Drugi etap zorganizowany został w rocznicę koronacji Władysława Jagiełły na króla Polski. Osoba Jagiełły nie była przypadkowa - to patron ząbkowickiego ogólniaka, nazwany przez organizatorkę Elżbietę Wolińską „duchem” całego przedsięwzięcia.

Finał był powiązany z multimedialnym widowiskiem historycznym pokazującym złożoność historii Polski. Finaliści w oparciu o przedstawiane na ekranie wydarzenia, odpowiadali na laptopach na zadane pytania. Konkurs wygrał Dawid Domagała, drugie miejsce zajął Mikołaj Zapotoczny, a trzecie ex-equo Rafał Sokołowski i Karol Szkrabko.

Oprawa finałowego konkursu nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie uczniów i gości. Mikołaj Gutsche opracował program, który pokazywał aktualne wyniki rywalizacji na ekranie, a Michał Jaworski wykonał animację ukazującą miecze wbijające się w tarczę. Rozpoczynała ona i kończyła widowisko multimedialne, podczas którego można było zobaczyć i przeżyć najważniejsze wydarzenia historyczne od początków państwa polskiego do jego rozbiorów. 

Podczas wydarzenia na scenie obecny był także orszak królewski, który pojawił się na niej przy asyście rycerzy Chorągwi Księstwa Ziębickiego pod przewodnictwem Krzysztofa Napieraja. Rycerze trwali na „straży” do momentu koronacji Władysława Jagiełły. Inscenizacjom towarzyszyły kompozycje Zbigniewa Preisnera oraz ilustracje średniowiecznego Krakowa i rekonstrukcja Wawelu sprzed tysiąca lat.

- Ciekawa interpretacja XIV pieśni Jana Kochanowskiego przez Jakuba Semczuka, przepiękne wykonanie utworu Agnieszki Osieckiej „Orszaki, dworaki” przez Weronikę Krzysztofczyk oraz znakomicie zatańczone przez Weronikę Orzech i Przemysława Galika walc i tango argentyńskie, to niewątpliwie ogromne atuty widowiska zakończonego fragmentem utworu z 60-lecia liceum” Dokąd idziesz człowieku?” - opisuje Elżbieta Wolińska, nauczycielka historii w ząbkowickim liceum ogólnokształcącym, dziekując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia i gratulując finalistom.

Elżbieta Wolińska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA