Express-Miejski.pl

Aktywni mieszkańcy są dla mnie „motorem napędowym”. Rozmowa z laureatką konkursu „Sołtys roku 2016”

Urszula Wróbel od 2015 roku pełni funkcję sołtysa Mąkolna. Kilka dni temu została laureatką konkursu „Sołtys roku 2016” fot.: mat. prasowe

Sołtysem jest dopiero od dwóch lat. Bliscy namawiali ją do pełnienia tej funkcji znacznie wcześniej. Za każdym razem znajdowała jednak wymówkę. Aż do 2015 roku.

Urszula Wróbel zajęła drugie miejsce w konkursie „Sołtys roku 2016” organizowanym przez Urząd Wojewódzki we Wrocławiu. Wyróżnienie tym cenniejsze, że obecna kadencja jest jej pierwszą w roli sołtysa. W nowej funkcji, jak sama mówi, odnajduje się bardzo dobrze. Ma mnóstwo planów na przyszłość, świetne relacje z radą sołecką, a także aktywnych mieszkańców, którzy są dla niej „motorem napędowym” do działania.

Mąkolno to wieś położona w gminie Złoty Stok. Liczy kilkuset mieszkańców, jednak kiedy zbliża się termin organizacji dożynek czy remontów nie ma wymówek. – W życie wsi angażuje się naprawdę wiele osób. Wzorowo układa nam się współpraca z miejscowym klubem sportowym i strażakami-ochotnikami. Zarówno strażacy i piłkarze zawsze chętnie służą pomocą i wiem, że mogę na nich liczyć w każdej sytuacji – mówi 37-letnia sołtys.

Z inicjatywy mieszkańców w ubiegłym roku wybudowano chociażby wiatę drewnianą na terenie rekreacyjnym w Mąkolnie czy odnowiono zabytkową kapliczkę wotywną znajdują się przy drodze prowadzącej do Złotego Stoku. - We wsi dzięki gminnym funduszom wyremontowano też dwie drogi, wyłożono kostką brukową plac taneczny, gdzie latem odbywają się imprezy integracyjne, a aktualnie z funduszu sołeckiego realizujemy inwestycję związaną z ogrodzeniem terenu remizy – opowiada o rozwoju miejscowości jej szefowa.

Jakie plany na drugą część kadencji ma Urszula Wróbel i czym była dla niej nagroda odebrana z rąk wojewody? – Takie wyróżnienie to na pewno duży impuls do działania. W kolejnych latach nadal chcę działać na rzecz rozwoju wsi, jednak głównie w obszarze kulturalnym. Mam tutaj na myśli zespół „Wesołe Nutki” i grupę „Wataha Stacha”. Chciałabym, aby obie grupy już wkrótce zyskały miano stowarzyszenia i mogły pozyskiwać pieniążki na swój rozwój – planuje Urszula Wróbel, jednak jasno podkreśla, że na innych płaszczyznach będzie aktywna niemniej niż dotychczas.

Zespół „Wesołe Nutki” dał się już poznać szerszemu gronu odbiorców. W 2016 roku mogliśmy usłyszeć go w jesiennej edycji Przebojów Radia Wrocław, gdzie zajął drugie miejsce. „Wataha Stacha” to lokalna kabaretowa grupa złożona z mieszkańców wsi, nad którą czuwa Stanisław Braszka, określany przez mąkolnian „duszą towarzystwa”. - Podczas dożynek czy festynów kabaretowe skecze w wykonaniu „Watahy Stacha” do łez doprowadziły już niejedną osobę. Aktorzy są niesamowici – docenia swoich mieszkańców najlepsza kobieta-sołtys na Dolnym Śląsku.

Sołectwo Mąkolno w ubiegłym roku zajęło także drugie miejsce w konkursie „Aktywne sołectwo” organizowanym przez starostwo powiatowe. W nagrodę wieś otrzymała dwa tysiące złotych. – Pieniądze przeznaczyliśmy na zakup dużej zamrażarki i drukarki do świetlicy wiejskiej. To miejsce, które zrzesza dzieciaków i młodzież z terenu całego sołectwa szczególnie w jesienno-zimowe popołudnia. Poza tym jest miejscem spotkań mieszkańców wsi, także będą to urządzenia na pewno przydatne i często wykorzystywane – tłumaczy Urszula Wróbel.

Na początku 2019 roku odbędą się kolejne wybory w sołectwie. Po prestiżowym wyróżnieniu od wojewody i przy tak ambitnych planach chyba mało kto wyobraża sobie, żeby dotychczasowa sołtys nie ubiegała się ponownie o to stanowisko. - Jeżeli zdrowie pozwoli to myślę, że będę kandydować. Nie chcę jednak składać zbyt szybkiej deklaracji. Do wyborów jeszcze dwa lata, wiele może się zdarzyć. Sąsiedzi i bliscy już od wielu lat powtarzali mi abym spróbowała. Zawsze odmawiałam, a głównym argumentem były „małe dzieci”. Teraz pociechy są już starsze i bardziej samodzielne, a ja chyba nie będę miała wyjścia – kończy z uśmiechem na twarzy kobieta-sołtys, jedna z najbardziej popularnych w ostatnim czasie na Dolnym Śląsku.

sm. / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Aktywni mieszkańcy są dla mnie „motorem napędowym”. Rozmowa z laureatką konkursu „Sołtys roku 2016”

  2017-03-13 12:38:58

  sm. / Express-Miejski.pl

  Sołtysem jest dopiero od dwóch lat. Bliscy namawiali ją do pełnienia tej funkcji znacznie wcześniej. Za każdym razem znajdowała jednak wymówkę. Aż do 2015 roku.

 • 2017-03-14 11:08:45

  gość: ~Laski

  ostatnio dodany post

  Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów ;-)

REKLAMA