Express-Miejski.pl

Podwyżka za śmieci nieunikniona? Radni podejmą decyzję

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W gminie Bardo wzrosną opłaty za śmieci? To pokłosie nowej umowy, jaką gmina podpisała ze spółką Eneris. Jest ona droższa od dotychczas obowiązującej o 240 tys. zł.

Nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia, o ile na najbliższej sesji radni przyjmą przygotowany projekt uchwały. Na dzisiejszym posiedzeniu komisji wspólnych większość radnych pozytywnie zaopiniowała projekt i wydaje się, że czwartkowe głosowanie nad uchwałą będzie tylko formalnością.

Nowa umowa pomiędzy gminą a firmą Eneris obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku. Gmina za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych zapłaci firmie ponad 707 tys. zł za rok. Wcześniej obowiązująca umowa była zawarta na dłuższy okres czasu, a gmina rocznie płaciła firmie około 467 tys. zł. Mimo sporego wzrostu oferta zaproponowana przez spółkę Eneris była i tak znacznie niższa niż drugiego oferenta, który za usługę żądał kwoty na poziomie 880 tys. zł.

Podwyżka za śmieci odbije się także na mieszkańcach. Od 1 kwietnia, o ile radni przyjmą uchwałę, mieszkańcy gminy Bardo będą płacić za śmieci około 15 proc. więcej w zaokrągleniu do pełnych kwot lub połówek (50 gr).

Radny Dariusz Prostko podczas dyskusji na temat projektu uchwały pytał dlaczego w warunkach przetargu nie przedstawiono propozycji, aby umowę z firmą podpisać na dłuższy okres niż tylko 12 miesięcy. – Inne gminy podpisują umowy na dłuższy czas i wówczas ceny proponowane przez wykonawcę w skali roku są dużo bardziej korzystne – mówił Prostko. Burmistrz Krzysztof Żegański tłumaczył, że w wielu przypadkach rzeczywiście tak jest, ale akurat w tej kwestii gmina nie mogłaby liczyć na taką okazję. – Rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy podczas podpisywania umowy. Ceny, które obowiązywały we wcześniejszej umowie za wywóz odpadów był wręcz dumpingowe, gdyż firma chciała pozbyć się konkurencji. Mam tutaj na myśli spółki gminne, które wcześniej w wielu samorządach odpowiadały za odbiór odpadów. Aktualnie zaproponowane ceny, choć w naszym przypadku dużo droższe, są według oferenta optymalne do świadczonej oferty – wyjaśniał szef bardzkiego magistratu.

Radny Prostko mówił też, że gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Bardo dotyczy niespełna 4 tys. osób, choć na terenie samorządu zameldowanych jest ich ponad 5.3 tys. Inni radni tłumaczyli to tym, iż wielu mieszkańców gminy wyjechało z niej i gdy nie przebywają w rodzinnym domu to ich rodziny mają prawo poinformować gminę o zmniejszeniu liczby domowników i płacić za śmieci mniej. Radny Andrzej Czepieruk zaznaczył, że szkoda, iż podobny trend nie działa w drugą stronę – mieszkańcy niezbyt chętnie informują urząd o nowych domownikach, oszczędzając tym samym na opłatach za odpady.

Wraz ze wzrostem cen za odpady wzrosną też opłaty za pojemniki, w których gromadzone są nieczystości – także o około 15 proc.

Aktualnie obowiązujące kwoty za wywóz odpadów w gminie Bardo:

Odpady niesegregowane:
1) od gospodarstwa domowego 1 osobowego – 18,50 zł;
2) od gospodarstwa domowego 2 osobowego – 37,00 zł;
3) od gospodarstwa domowego 3 osobowego – 55,50 zł;
4) od gospodarstwa domowego 4 osobowego - 74,00 zł;
5) od gospodarstwa domowego 5 osobowego i więcej - 92,50 zł.

Odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny:
1) od gospodarstwa domowego 1 osobowego – 11,00 zł;
2) od gospodarstwa domowego 2 osobowego – 21.50 zł;
3) od gospodarstwa domowego 3 osobowego – 31,00 zł;
4) od gospodarstwa domowego 4 osobowego – 40,50 zł;
5) od gospodarstwa domowego 5 osobowego i więcej - 50,00 zł.

sm. / Express-Miejski.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Podwyżka za śmieci nieunikniona? Radni podejmą decyzję

  2017-02-13 16:34:13

  sm. / Express-Miejski.pl

  W gminie Bardo wzrosną opłaty za śmieci? To pokłosie nowej umowy, jaką gmina podpisała ze spółką Eneris. Jest ona droższa od dotychczas obowiązującej o 240 tys. zł.

 • 2017-02-15 18:45:11

  gość: ~Mokk

  Jeśli ceny były dumpingowe ,w takim razie burmistrz ma obowiązek zgłosić popełnienie ,bądź możliwość popełnienia przestępstwa.

 • 2017-02-16 11:50:21

  gość: ~podatnik

  ostatnio dodany post

  pytanie jest jedno - a ile to gmina zarobi na śmieciach w 2017r.
  bo to że zarabiała do tej pory to pewne !

REKLAMA