Nauczyciele wrócili na tron. Finał 14. edycji Ząbkowickiej Ligi Futsalu

Finał 14. edycji Ząbkowickiej Ligi Futsalu

Finał 14. edycji Ząbkowickiej Ligi Futsalu fot.: em24.pl

Rok temu nie awansowali do najlepszej czwórki, dziś pokazali, że był to tylko wypadek przy pracy. Nauczyciele po raz kolejny najlepszą drużyną Ząbkowickiej Ligi Futsalu.

11 lutego w hali Słonecznej odbył się finał 14. edycji pierwszoligowych rozgrywek. Rozgrywek, które od kilkunastu lat wzbudzają spore zainteresowanie i zrzeszają kilkuset zawodników nie tylko z powiatu ząbkowickiego.

W najlepszej czwórce I ligi w tegorocznej edycji oprócz Nauczycieli wystąpiła Straż Pożarna – zwycięzcy fazy zasadniczej, Amatorzy Ziębice oraz Precelek.

W pierwszym półfinale Precelek (4 miejsce w fazie zasadniczej) podejmował Straż Pożarną (1 miejsce w fazie zasadniczej). Jako pierwszy na prowadzenie wyszedł Precelek, strażacy szybko wyrównali, jednak po chwili to Precelek prowadził 3:1. Wówczas na boisku w zespole ubiegłorocznego mistrza pojawili się zmiennicy, co wykorzystali gracze Straży Pożarnej w kilka minut aplikując rywalom trzy gole i wychodząc na prowadzenie 4:3. Precelek przed przerwą wyrównał i miał doskonałą szansę na wyjście na prowadzenie. Dawid Kuriata nie wykorzystał jednak przedłużonego rzutu karnego za faul podyktowany na Arkadiuszu Majewskim (szóste przewinienie zespołu w jednej połowie). Chwilę później przedłużony rzut karny mieli strażacy. Tym razem faulował Majewski, a stały fragment gry wykorzystał Krzysztof Czachor i ustalił wynik do przerwy na 5:4 dla strażaków.

Po zmianie stron Precelek szybko odrobił straty, a mecz nadal nie miał rozstrzygnięcia. Gorąco było zarówno pod jedną jak i drugą bramką. W drugich 20 minutach do siatki trafiali już jednak tylko gracze Precelka, wygrywając ostatecznie 8:5 i awansując do wielkiego finału. Dla straży pożarnej była to druga porażka w tegorocznych rozgrywkach – w fazie play off strażacy przegrali tylko z zespołem Agressive, który do wielkiego finału jednak nie awansował.

Precelek 8:5 (4:5) Straż Pożarna
Bramki: Dawid Kuriata x4, Arkadiusz Majewski x2, Andrzej Wiszowaty, Konrad Maciak – Marcin Kolasa, Kamil Olejarnik, Wojciech Bierut, Przemysław Madej, Krzysztof Czachor

W drugim meczu półfinałowym także nie brakowało emocji. Faworyzowani Nauczyciele początkowo przegrywali 0:2 z ekipą Amatorów Ziębice, którzy po raz pierwszy w historii znaleźli się w finałach. Wraz z upływem czasu ekipa dowodzona przez Tomasza Zielińskiego zaczęła jednak odrabiać straty już do przerwy prowadząc 3:2, a po przerwie nawet różnicą trzech goli. Wówczas drugi oddech złapali jednak ziębiczanie, zdobyli dwa gole i przy wyniku 5:4 mieli doskonałą sytuację do doprowadzenia do wyrównania, jednak futbolówka ostatecznie w siatce nie zatrzepotała. W końcówce pojedynku Nauczyciele przypieczętowali swoje zwycięstwo i ostatecznie zwyciężyli 6:4 (3:2).

Nauczyciele 6:4 (3:2) Amatorzy Ziębice
Bramki: Michał Łaski x2, Damian Szydziak, Damian Okrojek, Kamil Kuska, Szymon Krocz – Michał Łoziński, Szymon Radziszewski, Damian Kozłowski, Przemysław Palmowski

W meczu o trzecie miejsce Amatorzy Ziębice rozgromili Straż Pożarną, wygrywając aż 8:2 (4:1). Amatorzy jako pierwsi rozpoczęli strzelanie i praktycznie to tylko oni trafiali do siatki w tym pojedynku. Strażacy zaledwie dwukrotnie zdołali pokonać Macieja Łosia, jednokrotnie w każdej połowie i po dwóch porażkach w playoffach musieli zadowolić się miejscem poza podium. Amatorzy Ziębice za zdobycie trzeciej pozycji otrzymali puchar i bon na kwotę tysiąca złotych do wydania na sprzęt sportowy. Strażacy na otarcie łez otrzymali puchar.

Amatorzy Ziębice 8:2 (4:1) Straż Pożarna
Bramki: Arkadiusz Ziółkowski x2, Damian Kozłowski x2, Przemysław Palmowski x2, Szymon Radziszewski, Michał Łoziński – Mateusz Śleziak, Maciej Zając

W wielkim finale Nauczyciele okazali się wyraźnie lepsi od Precelka, po raz kolejny wygrywając Ząbkowicką Ligę Futsalu. Najbardziej utytułowana ekipa już w pierwszych minutach zdobyła dwa gole autorstwa Szymona Krocza i Tomasza Zielińskiego. Nadzieję Precelkowi tuż przed zmianą stron dał Konrad Maciak sprytnie pokonując Jakuba Susza. Obie ekipy przez dwie minuty (od 8.44 min do 10.44 min) grały w osłabieniu po tym jak czerwonymi kartkami za przepychankę ukarani zostali Andrzej Wiszowaty (Precelek) i Damian Szydziak (Nauczyciele).

Po przerwie długo utrzymywał się wynik ustalony w pierwszych dwudziestu minutach. Jako pierwsi po zmianie stron do siatki dwukrotnie trafili Nauczyciele, wychodząc na trzybramkowe prowadzenie. Gdy wydawało się, że pewnie kroczą po tytuł, gola na 4:2 zdobył Dawid Kuriata, a po chwili z najbliższej odległości w poprzeczkę trafił Mateusz Fudali i finałowej batalii znów zaczęły towarzyszyć emocje. Te na dziesięć sekund przed końcową syreną zupełnie ostudził jednak Kamil Kuska, ustalając wynik rywalizacji na 5:2 (2:1) dla najbardziej utytułowanego zespołu w historii rozgrywek.

Zwycięzcy w nagrodę otrzymali puchar i bon o wartości 2 tys. zł, a wicemistrzowie musieli zadowolić się pucharem i bonem o wartości 1.5 tys. zł.

Nauczyciele 5:2 (2:1) Precelek
Bramki: Szymon Krocz, Tomasz Zieliński, Damian Okrojek, Michał Łaski, Kamil Kuska – Konrad Maciak, Dawid Kuriata

Nagroda najlepszego bramkarza turnieju powędrowała w ręce Piotra Gembary (Precelek), tytuł najlepszego strzelca z 21 trafieniami zgarnął Dawid Kuriata (Precelek), a najlepszym zawodnikiem edycji został wybrany 17-letni Szymon Krocz (Nauczyciele).

W przerwie między drugim meczem półfinałowym, a spotkaniem o trzecie miejsce odbyły się finały mini-futsalu dla najmłodszych. Wśród klas I-III triumfował Orlik I Ząbkowice Śląskie, wśród klas IV-VI Sparta I Ziębice.

NAUCZYCIELE: Jakub Susz, Tomasz Zieliński, Bogusław Zieliński, Kamil Kuska, Damian Szydziak, Adrian Morasz, Michał Łaski, Szymon Krocz, Sławomir Krocz, Damian Okrojek, Krzysztof Pietrzykowski

PRECELEK: Piotr Gembara, Dawid Kuriata, Arkadiusz Majewski, Gabriel Majewski, Radosław Wandzel, Andrzej Wiszowaty, Robert Wiszowaty, Damian Kaczmarczyk, Konrad Maciak, Mateusz Fudali

AMATORZY ZIĘBICE: Maciej Łoś, Mateusz Świdziński, Arkadiusz Ziółkowski, Grzegorz Jankowski, Damian Kozłowski, Artur Kaszowicz, Przemysław Palmowski, Szymon Radziszewski, Michał Łoziński, Rafał Smoręda

STRAŻ POŻARNA: Kamil Zębala, Krzysztof Czachor, Tomasz Robak, Przemysłw Madej, Marcin Kolasa, Kamil Olejarnik, Tomasz Starczynowski, Mateusz Śleziak, Maciej Zając, Wojciech Jamborski, Wojciech Bierut, Tomasz Szczepek