Express-Miejski.pl

„Warszawa powinna zostać przyłączona do Ząbkowic Śląskich.” Co o dwukadencyjności sądzą włodarze?

Włodarze, którzy od 2018 roku mogą przestać pełnić swoje obecne funkcje fot.: EM

Wójt, burmistrz i prezydent będą mogli rządzić maksymalnie dwie kadencje? - To korzystna zmiana powodująca rozmontowanie układów – mówią o swoim postulacie politycy PiS.

Jarosław Kaczyński - prezes rządzącej partii Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że chciałby aby zmiana dotycząca dwukadencyjności została wprowadzona w życie przed wyborami samorządowymi w 2018 roku, a same wybory odbyły się już według nowych zasad. Zmiany automatycznie wykluczałyby ubieganie się o reelekcję włodarzy, rządzących w gminach i miastach przez co najmniej dwie kadencje. W tym przypadku w powiecie ząbkowickim musiałoby dojść do zmian wójtów i burmistrzów w trzech samorządach - Bardzie (obecnie rządzący Krzysztof Żegański sprawuje funkcję burmistrza trzecią kadencję), Kamieńcu Ząbkowickim (obecnie rządzący Marcin Czerniec jest wójtem również trzecią kadencję) i Ząbkowicach Śląskich (Marcin Orzeszek piastuje funkcję burmistrza Ząbkowic Śląskich drugą kadencję).

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wskazywał, że pozbawienie możliwości kandydowania wojtów, burmistrzów i prezydentów, którzy rządzą gminami co najmniej do 2010 roku ma spowodować „rozmontowanie lokalnych układów, które są niezwykle silne, szczególnie w Polsce lokalnej, gdzie nie ma mediów, a jeżeli już są, to są to media lokalne uzależnione od wójta, burmistrza, prezydenta...”

Ponadto PiS chce także wprowadzić zmiany w lokalach wyborczych. Od 2018 roku planuje się montaż kamer w każdej komisji, aby wyborcy za pośrednictwem internetu mogli obserwować liczenie głosów. Ponadto wszyscy członkowie komisji mieliby liczyć głosy wspólnie, a nie w podgrupach, natomiast urny miałyby być przeźroczyste.

Co na temat dwukadencyjności sądzą włodarze z gmin powiatu ząbkowickiego?

Grażyna Orczyk: Co do samej zasady dwukadencyjności nie mam nic przeciwko, jednak znam wójtów czy burmistrzów, którzy z pomyślnością i sukcesami zarządzają gminą trzecią czy nawet czwartą kadencję, realizując przy tym wiele inwestycji i rozwijając samorząd. Wprowadzenie dwukandencyjności może być trudnym doświadczeniem dla nowych włodarzy, którzy wcześniej nie mieli styczności z samorządem. Pierwsza kadencja to w dużej mierze nauka i poznawanie funkcjonowania samorządu, tworzenie różnych projektów, często długoterminowych, na efekty których trzeba czekać nawet kilka lat. Uważam, że dopiero druga kadencja to taka, gdzie wójt czy burmistrz dostaje wiatru w skrzydła i znając tajniki samorządu może działać w pełni. Wprowadzenie dwukadencyjności i dojście do władzy osoby bez doświadczenia może spowodować, że dla niektórych gmin osiem lat okaże się po prostu czasem zmarnowanym.

Łukasz Białkowski, wójt Ciepłowód: To pytanie trzeba byłoby zadać przede wszystkim wyborcom i to oni powinni wypowiedzieć się szerzej w tym zakresie. Jest to temat, który może budzić skrajne emocje. W żaden sposób nie ubarwiam dwukadencyjności politycznie, bo w tak małych gminach jak Ciepłowody, ludzie mimo wszystko głosują na daną osobę, nie zważając na jej ewentualną przynależność polityczną i partię, którą dany kandydat reprezentuje. Mieszkańcy sami potrafią wyciągnąć wnioski i decydować czy dana osoba powinna otrzymać zaufanie na kolejne cztery lata bez względu na to czy rządzi pierwszą, drugą czy piątą kadencję.

Jeśli chodzi o samą ideę dwukadencyjności to tak naprawdę nie myślę o tym. Do sprawy podchodzę „na chłodno”. Bardziej istotnym jest dla mnie, aby w przypadku wejścia nowych przepisów w życie, warunkiem dla kandydatów ubiegających się w przyszłości o fotel wójta/burmistrza czy innych podobnych stanowisk były wymogi takie jak np. doświadczenie w pracy w samorządzie. Uważam tak dlatego, że na własnym przykładzie wiem, iż zdobyta wcześniej wiedza i doświadczenie jest kluczowe podczas podejmowania różnorodnych decyzji na takich stanowiskach, a później znacznie ułatwia pracę. Osoba bez doświadczenia może mieć spory problem by odnaleźć się w nowej funkcji i pokierować „administracją”.

Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice: Pierwszą zasadniczą kwestią jest w tym przypadku fakt, że proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany są sprzeczne z konstytucją. Konstytucja, jeśli chodzi o kadencyjność, występuje tylko w przypadku urzędu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a więc ewentualna zmiana przeforsowana przez partię rządzącą będzie wbrew zapisom konstytucyjnym.

Po drugie: Działanie prawa wstecz. Mimo, że jestem młodym wójtem i bezpośrednio ta zmiana nie będzie mnie dotyczyła, to uważam, że nie można zmieniać reguł „gry politycznej", działać wstecz i wprowadzać kadencyjność już wobec tych wójtów czy burmistrzów, którzy rządzą od co najmniej 2010 roku albo i dłużej.

Ponadto chciałbym podkreślić, że gmina Stoszowice jest najlepszym przykładem, że ustawowe wprowadzanie kadencyjności mija się z celem. W tutejszym samorządzie od kilkunastu lat na stanowisko wójta gminy wybierani są młodzi ludzie, którzy kierują naszą wspólnotą maksymalnie dwie kadencje – poczynając od Patryka Wilda, który sprawował swoją funkcję niewiele ponad jedną kadencję, przez mojego poprzednika Marka Janikowskiego, który rządził przez dwie kadencje. To pokazuje, że zmiany przy obecnym systemie są możliwe, a społeczeństwo potrafi rzetelnie weryfikować kandydatury i podejmować decyzje poprzez werdykt wyborczy. W związku z tym uważam, że wprowadzenie zasady kadencyjności jest niepotrzebne, gdyż obywatele są na tyle świadomi, że potrafią ocenić czy wójt lub burmistrz ma wolę i determinację do pełnienia tej zaszczytnej funkcji i spełnia pokładane w nim nadzieje czy też należy poszukać zmiany. Jeżeli dobrze wypełnia swoją misję i ma poparcie społeczeństwa to dlaczego władza rządząca chce to zmienić?

W mediach aktualnie często kreuje się wizerunek, że samorządowcy funkcjonują w niejakim układzie, sitwie. Deprecjonuje się 25-letni dorobek polskiej samorządności z czym jako były radny a obecnie wójt, młody człowiek nie mogę się zgodzić. Skoro proponuje się wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów to dlaczego zmiany nie zostaną przeprowadzone wyżej – w parlamencie. Tam „wietrzenie" przydałoby się na pewno znacznie bardziej, gdyż niektórzy politycy piastują swoje funkcje od kilkudziesięciu lat i stracili już realny ogląd sytuacji w kraju. Zamiast zająć się realnymi problemami, zajmują się sami sobą. W przeszłości Waldemar Pawlak (szef partii PSL – przyp. red.) proponował zmianę Senatu w Izbę Samorządową i moim zdaniem byłoby to jak najbardziej słuszne rozwiązanie. Gdzie z doświadczenia praktycznego sprawdzonych samorządowców skorzystali by wszyscy.

Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich: Wybory bezpośrednie na wójtów, burmistrzów i prezydentów to jedna z najlepszych form kontroli mieszkańców nad swoimi przedstawicielami. To mieszkańcy mają prawo decydować kto i jak długo ma ich reprezentować. Właśnie na tym polega demokracja.

Wprowadzenie dwukadencyjności miałoby sens tylko wtedy, gdy obejmowałoby nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale również radnych, a przede wszystkim – posłów i senatorów. Stanowczo sprzeciwiam się tezom o rzekomej „patologii” i „,małej dyktaturze” w samorządach – bo jeśli jakiś samorządowiec zajmuje swoje stanowisko przez kilka kadencji, to oznacza, że mieszkańcy są zadowoleni z jego pracy i chcą, aby była kontynuowana. Jest to nieuczciwe postawienie sprawy. Śmiesznie brzmią słowa o „małej dyktaturze” z ust prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Zaś w sprawie ewentualnego działania tej ustawy wstecz, to w mojej opinii jest to sprzeczne z Konstytucją RP.

P.S.: Uważam, że Warszawa powinna zostać przyłączona do Ząbkowic Śląskich, ponieważ mamy Krzywą Wieżę, która jest nr 1 w Polsce.

sm. / Express-Miejski.pl

36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • „Warszawa powinna zostać przyłączona do Ząbkowic Śląskich.” Co o dwukadencyjności sądzą włodarze?

  2017-02-07 10:16:40

  sm. / Express-Miejski.pl

  Wójt, burmistrz i prezydent będą mogli rządzić maksymalnie dwie kadencje? - To korzystna zmiana powodująca rozmontowanie układów – mówią o swoim postulacie politycy PiS.

 • 2017-02-09 10:32:56

  gość: ~kartofel

  wyczuwam u Orzeszka ból czterech liter :)

 • 2017-02-09 10:35:26

  gość: ~poi

  Panie Burmistrzu Ząbkowice to raczej będą przyączone do Wrocławia bo do Warszawy to troche za daleko

 • 2017-02-09 11:04:41

  gość: ~xxx

  Skoro mu tam zaglądasz to pewnie odczuwasz.

 • 2017-02-09 11:14:32

  gość: ~robol

  Zgadzam się z Białkowskim - to wyborcy powinni się wypowiadać na ten temat bo to oni wybierają panów i władców naszych gmin. Po wypowiedziach Orzeszka i Gancarza widać, że to partyjne mordki (napisałbym dosadniej, ale zaraz pewnie mój komentarz usuną), które myślały, że przyspawały się do koryta na wieki, wieków, a tu dwie kadencje i papa!!

  Czerniec i Żegański też już portkami trzesą!! hehehe

 • 2017-02-09 11:44:03

  gość: ~grek

  Brawo PiS!!!!! w kamiencu w koncu nie bedzie rzadzila ta rozkapryszona ......

 • 2017-02-09 12:22:52

  gość: ~Bogdan

  Wcale nie dziwi mnie ból du.y u Fistaszka, w końcu sztandarowe inwestycje, takie jak basen, stawia się w trzeciej, czwartej i piątej kadencji.

 • 2017-02-09 12:45:12

  gość: ~za

  jestem za! wasz wyborca, macie mój głos czas pogonić te dwory które się potworzyły

 • 2017-02-09 13:15:25

  gość: ~Ktoś

  Orzeszek ty gamoniu WYLATUJESZ ZE STOŁKA!!! Ha ha ha

 • 2017-02-09 13:17:57

  gość: ~Wewww

  Bardzo dobrze trzeba z tym układami zrobić porządek. Orzeszek już pewnie płacze w poduszkę

 • 2017-02-09 13:20:22

  gość: ~Tyyy

  I dominik też. Won chamy od koryta!!!!

 • 2017-02-09 13:34:43

  gość: ~cytrus

  Jak u nas byłby taki burmistrz jak Orzeszek to byśmy Bogu dziękowali, a tak mamy króla, władcę Czernieca, który ma w dooopie wszystko i wszystkich. Radnych, którzy mają odmienne zdanie nazywa szkodnikami i tymi, którzy nie chcą działać dla dobra gminy (a gdzie jakaś tolerancja, odmienność poglądów?). Cieszcie się w Ząbkowicach z tego co macie, bo uwierzcie nam, że dużo byśmy dali aby pozbyć się naszego wójta!!

 • 2017-02-09 13:38:26

  gość: ~grys

  I Orzeszek miałby was w dooopie

 • 2017-02-09 13:59:41

  gość: ~Wyborca

  PiS wprowadza nie tylko dobre zmiany wprowadza też i złe.Panie Krzysztofie niema tego złego co by na dobre nie wyszło.Będą wakaty na posłów i senatorów tam również może pracować Pan dla dobra Polski i Barda

 • 2017-02-09 14:24:08

  gość: ~xxxx

  Jeśli np. dyrektor przedsiębiorstwa jest dobry to tylko idiota wyrzuca go ze stanowiska. Pisowcy nie są w stanie zdobyc władzy w samorządach to chca to zrobic łącząc miasta czy skracając kadencje wójtów itp. Powinny wprowadzić dwukadencyjność na szczeblu parlamentu. Na to kto rządzi w gminach maja wpływ mieszkańcy(wyborcy) w przeciwieństwie do parlamentu gdzie głosuje sie na listę.
  Poniżej krótki cytacik z jednego z portali, mowiący wszystko o pisiorach żądnych władzy:

  "Złożenie projektu dot. ustroju Warszawy i wstrzymanie nad nim prac to kompromitacja, od której Jarosław Kaczyński "umywa ręce" - mówią Wirtualnej Polsce politycy PiS. Według nich ustawa musi jednak powstać, bo bez niej PiS nie wygra wyborów na prezydenta stolicy. Nasi rozmówcy oceniają, że szanse na walkę o ten fotel stracił firmujący projekt Jacek Sasin, a za całą sprawą mógł stać Mariusz Błaszczak."

 • 2017-02-09 15:03:18

  gość: ~agent

  A co ma do powiedzenia fotograf z Kamieńca ile przekrętów tyle lat paki to jest dopiero patologia kieszonkowa .

 • 2017-02-09 15:11:29

  gość: ~DD

  Odkąd PiS doszedł do wladzy to chociaż dąży do tego by rozgonić tę sitwę polityczną, która potworzyła się w samorządach czy to na dole czy wyżej. Jak już ktoś jest wójtem i burmistrzem 2-3 kadencje to ciężko go wywalić z posadki, a dlaczego? Już tłumaczę. Po 1 - głosują na nigo praktycznie wszyscy urzędnicy, wychodząc z założenia, że zawsze moze przyjsc ktoś gorszy, a za obecnego nie jest rózowo, ale da się żyć, po 2 - tak samo wygląda sprawa z róznymi organizacjami, które wspierane są z gminnych pieniędzy - członkowie organizacji i stowarzyszen też idą głosować na aktualnych włodarzy, bo ci daja pieniadze i namawiaja do tego jeszcze wszystkich znajomych i rodzinę. Co drugiego wybory nie interesują, niektorzy ida sobie zaglosowac z obowiazku, jeszcze inni wierza w obiecanki burmistrza i potem sie dziwic ze taki zeganski, czerniec czy orzeszek wygrywaja w pierwszej turze....SITWA, którą najk najszybciej nalezy rozmontowac!!!

 • 2017-02-09 15:35:06

  gość: ~Obiektywny

  DD - wez pod uwagę jeszcze, że teraz wielu ludzi nie ma odwagi startować, bo wiedza ze sitwa jest nie do przeskoczenia, jak wprowadza kadencyjność to i wiecej ludzi bedzie miało odwagę startować . Z drugiej jednak strony pytanie czy sobie poradzą ? Bo tak jak mowi Orczykowa i Białkowski , rządzić nie moze rządzić jakis urwany z choinki ....

 • 2017-02-09 15:46:47

  gość: ~wsiur

  Marcinku to twoj koniecccccc!!!!! uciekaj toyotka w strone wrocławia!!!!!!!!!1

 • 2017-02-09 18:46:32

  gość: ~oko

  zaraz ,zaraz kolego tojotę ten g..j musi zostawic chyba że radni wymuszą żeby zwrócil pieniądze do kasy urzędu,za takie oszustwo nas podatnikow powinien być osądzony . Proszę radnych żeby przykłeić logo Gminy Kamieniec ,że to jest Nasz samochod, ,tego ww wiekszości chca mieszkańcy Kamieńca. Jak wszystko ureguluje to wtedy do Wroccławia pod miejskie Toal..y.

 • 2017-02-09 15:46:04

  gość: ~mieszkaniec

  Nie widzę tu wypowiedzi i stanowiska w sprawie krola z Kamienca czyzby już zaczol uciekac lub tuszować swoje sprawy ,boi sie tchórz jeden okreslić co sadzi .Należal do Platwormy a teraz udaje że jest PiS

 • 2017-02-09 21:14:59

  gość: ~Kdk

  Tu sie nie zgodzę. Jak podal urząd w Ząbkowicach wśród dofinansowywanych stowarzyszeń jest barys, a wszyscy wiedza ze unkas orzeszka nie trawi i jedzie po nim oficjalnie...
  Poza tym sitwa to jest w Warszawie, taki Kaczyński siedzi w sejmie grubo ponad 20 lat i to nie jest patologia ???

 • 2017-02-12 11:00:55

  gość: ~autor

  a może Żegański wygrywa bo ma wizję i jaja by robić swoje nie patrząc na wiecznie niezadowolonych- pomyślałeś o tym?

 • 2017-02-09 16:11:46

  gość: ~ja i ja

  Pawełek G. może już powoli się żegnać z =e swoim stanowiskiem bo wielu w gminie jest niezadowolonych z jego polityki jaką prowadzi, zresztą podobną do pana Marcina O. który zatrudnia swoich, mydli oczy pelikanom i długo można byłoby wymieniać ;) pozdrawiamy ja i ja

 • 2017-02-09 16:45:47

  gość: ~Tomek

  Zgadza się w 100 %. Normalni ludzie ktorzy nie maja "plecow" u burmistrza, wójta itd nie maja zadnych szans na pracę. Wszystko jest tak poobstawiane ze praktycznie nic sie nie zmienia. Dlatego jedt to szansa dla ludzi bez układów ktorzy chca pracować w samorządzie. PO i PSL tak opletli swoja pajeczyna samorzady ze niestety dlatego im sie to nie podoba. Ten kto rządzi będzie się musiał bardzo starac zeby ludzie glosowali na daną partie lub kandydata ponownie.

 • 2017-02-09 20:34:08

  gość: ~stoszowice

  Gancarz to 3/4 urzędu wymienił i swoich pozatrudniał! A starym pracownikom obiecywał, że nie będzie zmian! Pamiętamy i ocenimy!!!

 • 2017-02-09 19:04:08

  gość: ~Henio

  moi drodzy marcinek to cwana bestia i się wywinie od odpowiedzialności ale ciekawy jestem co zrobi ta cała zgraja lizusów i dupowłazów co tak ostro teraz działają i biorą udział w tych przekrętah

 • 2017-02-09 19:57:50

  gość: ~OOO

  Prawda jest taka że wasz Wójt albo jak mowicie krol sam sie nie wybrał na wójta.Wybrali go mieszkańcy już 3 razy wiec przestancie płakac i narzekac jaki to on nie jest bo sami jestescie sobie winni.Trzeba bylo isc na wybory i glosowac na innego kandydata a nie teraz narzekac...!

 • 2017-02-09 20:18:08

  gość: ~do OOO

  Do Kamieńca Ząbkowickiego zawitała zima. Nie jest jeszcze sroga, jak zapowiadają meteorolodzy, ale za to cieszy oczy. Miło jest widzieć świat okryty białym puchem… Szczególnie, gdy ktoś lubi zimę. Lubicie zimę?
  Wizytowałem dzisiaj dużą inwestycję realizowaną przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei na terenie naszej Gminy. Jest nią budowa nowego mostu na Nysie Kłodzkiej. Tempo robót jest bardzo dobre jak na zimową porę roku. Ściągnięto już górną część mostu i demontowane są filary. Według informacji inwestora, wszystko idzie zgodnie z planem.
  Ostatni remont generalny tego mostu miał miejsce w 1973 r., a sam obiekt wybudowano zaraz po wojnie – w 1946 r. Po 43 latach intensywnej eksploatacji (licząc od ostatniego remontu) modernizacja była konieczna i już bardzo pilna.
  Kamieniec Ząbkowicki 24 godziny temu pulsował radością powitania nowego roku. Życzmy sobie, aby wszystkie pozostałe dni były równie pomyślne. Jutro wracamy do normalnej pracy dla dobra naszej społeczności i będziemy wspólnie działać. Przed nami długodystansowy bieg ku przyszłości, więc warto, abyśmy dobrze wszystko planowali, a potem trzymali się planu. Wszystkich serdecznie pozdrawiam (y)
  Bożonarodzeniowe zamyślenie na widok nieba nad Kamieńcem Ząbkowickim sprzed paru dni. Czas świąt jest pełen bardzo różnych uczuć. Już jutro wracamy do pracy, ale mam nadzieję, że choć nieco odetchnęliśmy w rodzinnych kręgach.
  Zgadniecie od której strony wykonałem te zdjęcie?
  Oddaję do Państwa rąk piąty już numer „Wiadomości Kamienieckich”, w którym dzielę się z Wami wszystkimi najważniejszymi informacjami z życia naszej gminy. Zapraszam do lektury w tym miejscu albo do ściągnięcia wersji PDF ze strony internetowej naszej Gminy. Wersja papierowa jest już również dostępna.
  Już jest zrealizowane to zadanie, które było bardzo potrzebne i długo oczekiwane. W dwóch etapach udało się przeprowadzić zabezpieczenie skarpy osuwiska przed Domem Rządcy.
  Zanim można było przystąpić do fizycznych prac konieczne było opracowanie drobiazgowej dokumentacji. Później musieliśmy zabiegać o pozyskanie pieniędzy na ten cel. Najpierw jednak przeprowadziliśmy specjalistyczne badania geologiczne, które wykazały absolutną konieczność zabezpieczenia skarpy przed .
  Kolejna inwestycja realizowana w naszej Gminie dobiegła końca. Tym razem działanie polegało na ułożeniu nowej nawierzchni na drodze w Sołectwie Starczów wraz z utwardzeniem pobocza.
  Sprawa jest o tyle ciekawa, że wcześniej wokół tej drogi miał miejsce ostry spór z Gminą Kamieniec Ząbkowicki. Niektórzy pracownicy PKP domagali się wykonania drogi dojazdowej do miejsca ich pracy. Nasz samorząd konsekwentnie wyrażał opinię, że droga nie jest w całości własnością gminną
  W fazie realizacji jest następna duża, potrzebna i ważna inwestycja, która potrwa do końca czerwca przyszłego roku. To przebudowa pomieszczeń dawnego hotelu „Tęcza” przy hali sportowej w Kamieńcu Ząbkowickim. Powstanie tam Gminne Centrum Rehabilitacji – miejsce oczekiwane przez wielu mieszkańców naszej Gminy. W ten sposób odpowiemy na zapotrzebowania zgłaszane przez bardzo wiele osób poszukujących na naszym terenie usług rehabilitacyjnych i szeroko rozumianych świadczeń
  Trwa duża inwestycja realizowana w obrębie Gminnego Centrum Kultury. Zagospodarowany też będzie teren wokół GCK. Najbardziej widocznym ogniwem tego projektu jest niewątpliwie odbudowa historycznego tarasu i podjazdu przez frontem budynku GCK. Całe przedsięwzięcie zbliża się ku finałowi i jesteśmy – w pewnym sensie – świadkami tworzącej się na nowo historii. Zapewne wielu mieszkańców przypomina sobie dawny kształt obiektu z tarasem, który w bliżej nieznanych okolicznościach
  Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy. (...) Do krwi ostatniej kropli z żył bronić będziemy ducha, aż się rozpadnie w proch i w pył krzyżacka zawierucha. (...) Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, ni dzieci nam germanił, orężny wstanie hufiec nasz, Duch będzie nam hetmanił. (...) Nie damy miana Polski zgnieść, nie pójdziem żywo w trumnę. W Ojczyzny imię, na jej cześć podnosi czoła dumne.
  Słowa „Roty”

 • 2017-02-09 21:30:38

  gość: ~Ząbkowice

  Już fistaszek obiecywał basen dwie kadencję i co z tego wyszło gó......wno a ja się pytam gdzie są wydane pieniądze z gminy na projekt basenu. Ten gamoń się nie przejmuję bo podatnicy zapłacą

 • 2017-02-10 07:51:56

  gość: ~zez

  Zobaczcie jak temu środkowemu żle z oczu patrzy czegoś się boi dojdą i do niego

 • 2017-02-10 09:02:15

  gość: ~fera

  Projekt jest gotowy przecież =) od 3 lat.

 • 2017-02-10 19:48:20

  gość: ~Kariu

  Jest takie powiedzenie nie ma ludzi niezastąpionych.

  Kamieniec na tych zmianach skorzysta już gorzej nie może być jak jest obecnie nikt za nic nie odpowiada nikt nikogo nie rozlicza, aby następcy nas nie rozliczali za niegospodarność korupcję panującą obecnie.

  Komisja rewizyjna nie kontroluje wydatków łamie prawo uniemożliwiając dostęp do dokumentów świadczących o korupcji .

  Nam zwykłym mieszkańcom żyje się coraz gorzej i niema perspektyw na lepsze życie za tej ekipy rządzącej trwa propaganda sukcesu obietnice bez pokrycia w te kłamstwa już nikt nie wierzy
  W spadku przyszłym pokoleniami zostawią kredyty –długi do spłacenia niech oni się martwią jak je spłacić dzięki tej władzy :

  Marcin Czerniec
  Wójt
  Karolina Słocińska
  Zastępca Wójta
  Stanisław Gołębiowski
  Sekretarz Gminy
  Jacek Rozumek
  Skarbnik Gminy

  Przewodniczący Rady Gminy
  Aleksander CIAPKA
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 14.
  Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy
  Elżbieta CWEK
  Radna wybrana w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 7

  Członkowie Rady Gminy:
  Dominik KREKORA
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 1
  Bogusława TOKARZ
  Radna wybrana w wyborach uzupełniających 23 kwietnia 2015 roku z okręgu wyborczego nr 2
  Ryszard KLENIUK
  Radny wybrany w wyborach uzupełniających 8 listopada 2015 roku z okręgu wyborczego nr 3
  Bernadeta CHODASEWICZ
  Radna wybrana w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 4
  Maria KACIK
  Radna wybrana w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 5
  Lucjan KOPER
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 8
  Arkadiusz SMĘDZIK
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 9
  Edward SZULIN
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 10
  Piotr GLINA
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 11
  Tadeusz CENARSKI
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 12
  Marta SYPOSZ
  Radna wybrana w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 13
  Mateusz GNACZY
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 15
  Ryszard BIERUT
  Radny wybrany w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 roku z okręgu wyborczego nr 6

  „Świat wspiera się na czterech filarach. Na naukach mądrych, na sprawiedliwości wielkich, na modlitwach prawych i na waleczności dzielnych. Ale to wszystko jest niczym bez władcy znającego sztukę władania.”

 • 2017-02-12 11:09:46

  gość: ~Xxxx

  Ząbkowice, na pewno wybierzesz drugiego gamonia, który ci w kampanii obieca gruszki na wierzbie tak jak zwalowal was pis, kukiz . Obiecaja ci co tylko będziesz chcial.Zycze powiedzenia. Dziekan na burmistrza. Przejdzie z tacą i nazbiera ci na basen.

 • 2017-02-12 10:55:57

  gość: ~z ząbkowic

  podoba mi się wypowiedź Orzeszka, lubię ludzi z poczuciem humoru nie słyszałam małej dyktatury ;)))) ale fakt do kabaretu się nadaje
  są układy , były i będą i nic tego nie zmieni
  czasami są właściwi ludzie na stołkach i miasta się rozwijają po co to zmieniać......

 • 2017-03-21 16:26:52

  gość: ~z gminy

  ostatnio dodany post

  Może bym uwierzył Orzeszkowi gdybym widział, że naprawdę kieruje się dobrem gminy i zatrudnia fachowców nie pytając o sympatie polityczne. Ale niestety kumoterstwem i kolesiostwem wania ten gość na kilometr. Przypomina mi małego dyktatora z filmu Chaplina. Oj będzie się działo i warto będzie na to wszystko patrzeć. Ale jest rozwiązanie - Marcin ożeń się, zmień nazwisko na żony a może się nikt nie kapnie.

REKLAMA