Express-Miejski.pl

Niebezpieczny chaos inwestycyjny. Gmina musi wdrożyć plan naprawczy

Gmina została zobowiązana do wprowadzenia planu naprawczego w związku z nieprawidłowościami ujawnionymi podczas prowadzonych prac na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim fot.: em24.pl

Gmina Kamieniec Ząbkowicki ma wdrożyć plan naprawczy i doprowadzić kompleks pałacowo-parkowy do jak najlepszego stanu. Tak zadecydował urząd ochrony zabytków.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z delegaturą w Wałbrzychu zobowiązał gminę Kamieniec Ząbkowicki do wdrożenia planu naprawczego i doprowadzenia wykonanych w 2016 roku prac w obrębie zespołu pałacowo-parkowego do stanu zgodnego z dokumentacją projektową. Czas w jakim ma to nastąpić wyznaczono do końca 2017 roku.

Początkiem grudnia informowaliśmy o tym, że prace przy historycznym pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim zostały wstrzymane ze względu na ujawniony szereg nieprawidłowości. Roboty w obrębie zespołu pałacowo-kulturowego znacznie odbiegały od zakresu i warunków udzielonego pozwolenia z 2013 roku. Gmina miała chociażby obowiązek zawiadamiania wojewódzkiego konserwatora zabytków o terminach rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów prac, a także niezwłocznego informowania o zagrożeniach lub nowych okolicznościach ujawnionych w trakcie prowadzenia działań. Wskazano również, że na poszczególnych etapach powinna odbywać się komisja konserwatorska z udziałem przedstawicieli urzędu ochrony zabytków, których jednak nie zwoływano.

Wśród nieprawidłowości odnotowano też m.in., że gmina informowała Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z delegaturą w Wałbrzychu o rozpoczęciu prac w momencie, kiedy były one juz wykonane, znaczna część prac wykonana na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w dużym stopniu odbiegała od przygotowanego w tym zakresie projektu, a funkcję kierownika robót i inspektora nadzoru budowlanego najprawdopodobniej pełniły osoby, które nie posiadały do tego odpowiedniego doświadczenia. Co więcej, z przedstawianych wyjaśnień nadal niejasna jest informacja kto fizycznie kierował pracami przy robotach budowlanych oraz pracach zielnych, gdyż złożone oświadczenia podczas rozprawy administracyjnej są sprzeczne.

W uzasadnieniu decyzji odnośnie wdrożenia planu naprawczego możemy przeczytać, iż podczas budowy pałacu w XIX wieku architekci i jego twórcy zwracali uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Powstałe dzieło miało charakter komplementarny. Wszystkie elementy realizowane były przy udziale najlepszych artystów i fachowców oraz realizowane w najlepszych materiałach. Mimo, iż w 1945 roku pałac w wyniku podpalenia uległ częściowemu zniszczeniu to cały kompleks nie utracił jednak wartości historycznych, artystycznych i naukowych, wciąż pozostając ogromnym potencjałem badawczym o walorach artystycznych najwyżej wartości. Od 2012 roku gmina podejmuje liczne działania zmierzające do naprawy występujących nieprawidłowości oraz rewaloryzacji obiektu, jednakże zaistniały w ostatnich miesiącach chaos inwestycyjny jest szczególnie niebezpieczny dla całego założenia, szczególnie przy prowadzeniu prac na kilku płaszczyznach i przy udziale środków zewnętrznych.

- Niedopełnienie warunków określonych w decyzji z 2013 roku spowodowało, że prace zostały zrealizowane niezgodnie z dokumentacją projektową, w sposób niemożliwy do zaakceptowania przez tutejszy organ. Konieczne jest zatem wprowadzenie systemu naprawczego, do którego zobowiązaliśmy gminę - podsumowuje Anna Nowakowska-Ciuchera z WUOZ z delegaturą w Wałbrzychu.

sm. / Express-Miejski.pl

33

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Niebezpieczny chaos inwestycyjny. Gmina musi wdrożyć plan naprawczy

  2017-01-23 15:11:03

  sm. / Express-Miejski.pl

  Gmina Kamieniec Ząbkowicki ma wdrożyć plan naprawczy i doprowadzić kompleks pałacowo-parkowy do jak najlepszego stanu. Tak zadecydował urząd ochrony zabytków.

 • 2017-02-07 13:36:47

  gość: ~Gieniu

  Ciekawe kto plan naprawczy wdroży skoro wójt robi co chce a opozycyjnej radni są bezradni nawet nie potrafili się przeciwstawić kupnie auta nie można namalować herbu Kamieńca na masce żeby wyglądało jak urzędowe a nie prywatne....

 • 2017-02-07 14:14:59

  gość: ~kazet

  Ciekawe kto zapłaci za to fachowe "wdrożenie planu naprawczego" i na czym będzie ono polegało ??? Domniemam , że część dotychczasowych prac pójdzie się walić bo nie zostało wykonane zgodnie z projektem ??? Skoro tak no to nie mam więcej pytań , komizm !!!

 • 2017-02-07 16:02:21

  gość: ~Jan66

  buahhahaha program naprawczy a gdzie kary???

 • 2017-02-07 16:26:09

  gość: ~Ares

  Radni powinni odwołać wójta ze stanowiska za działanie na szkodę gminy, niegospodarność, bo straty finansowe są wysokie i skierować sprawę do Prokuratury o wszczęcie śledztwa.

  Sprawa powinna trafić do sądu a gmina odzyskać pieniądze.

 • 2017-02-07 17:17:11

  gość: ~obiectivus

  Odzyskać pieniądze? Skąd? Myślisz, że sąd nakazałby oddanie kasy Czerniecowi? Przecież to niemożliwe.

 • 2017-02-07 17:29:07

  gość: ~czas

  Czas na poinformowaniu CBA. Bo w mojej ocenie ktoś tu na tym zarobił niezłą kasę. Skoro w projekcje było wskazane że ma być tak i tak a za zgodą urzędników ktoś wziął w łapę to oznacza to że.... No właśnie. Czas na CBA

 • 2017-02-07 18:28:10

  gość: ~RADNY

  Ale afera czy władza zamiecie ją pod dywan a winni będą nadal na stołkach?
  A żeby wdrożyć plan naprawczy na to są potrzebne pieniądze, kto niby ma zapłacić?.
  Gmina czy ten, kto sknocił robotę, zrobił to celowo, aby powstały setki tysięcy oszczędności do podziału.

  Gmina nie ma pieniędzy ma długi musiała by wziąć następne kredyty, aby to sfinansować a to się odbije na nas mieszkańcach i przyszłych pokoleniach, bo kredyty nikt nie umorzy.

 • 2017-02-07 18:42:10

  gość: ~ABC

  Na tych przekrętach ktoś zarobił sporą kasę narcyz udaje że nic nie wie ale to jego dotyczy CBA już działa a miliony nie swoje trzeba oddać a to dopiero jest padologia gminna.

 • 2017-02-07 18:56:41

  gość: ~Kariu

  CO ZROBIĄ RADNI ???
  Przypominam wam coście ślubowali .

  "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować -godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."
  "Tak mi dopomóż Bóg."

  RADA GMINY
  Przewodniczący Rady Gminy
  Aleksander CIAPKA
  Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy
  Elżbieta CWEK

  Członkowie Rady Gminy:
  Dominik KREKORA
  Bogusława TOKARZ
  Ryszard KLENIUK
  Bernadeta CHODASEWICZ
  Maria KACIK
  Lucjan KOPER
  Arkadiusz SMĘDZIK
  Edward SZULIN
  Piotr GLINA
  Tadeusz CENARSKI
  Marta SYPOSZ
  Mateusz GNACZY
  Ryszard BIERUT

 • 2017-02-07 20:27:09

  gość: ~ratata

  jak to radni-bezradni wszyscy cala 15 bez wyjatku

 • 2017-02-07 20:29:08

  gość: ~śremianin do śremu

  cztery komentarze na siedem od Śremianina herbu Dziupla. w tym dwa o jakichś nieokreślonych korzyściach finansowych nieokreślonych osób. to raz. kiedy pałac popadał w ruinę, wszystkie urzędy umywały od tego ręce. teraz, kiedy z ruin powstał, wszyscy mają coś do powiedzenia. to dwa. śremianinowi i kilku innym osob podziękujcie za wszystkie procesy i kontrole (nie tylko w urzędzie, ale i w jednostkach podległych), przez które budżet będzie tracił pieniądze. to trzy. donosy same się nie piszą. to cztery.

 • 2017-02-07 21:28:09

  gość: ~Temida

  Jesteś w błędzie teraz nie pisze się donosów „ nadeszła dobra zmiana „ ci, co nakradli milionów należy ich pociągnąć do odpowiedzialności działali na szkodę Polskiego Państwa chyba jesteś jednym z nich, bo tak głupio piszesz skoro piszesz to, co myślisz to nosisz głowę dla ozdoby i masz bardzo mały móżdżek przepity na dodatek .
  Melinę i bimbrownię zlikwidujcie zacznijcie na trzeźwo żyć i na własny rachunek .

  Mafię śremską-von też rozliczą, bo okradli własny kościół i 1 kilometr torów kolejowych te podpalenia to może wasza sprawka ?

 • 2017-02-07 21:41:36

  gość: ~śremianin do śremu

  mało ci spraw w sądzie? nick temida (jeden z wielu) to chyba właśnie z tego powodu. ;) plus trzy komentarze, w tym dwa z jakiejś... dziupli.

 • 2017-02-07 23:08:12

  gość: ~Temida

  Jaka cenna jest ta agroturystyka dziupla i jej ziemia jak bardzo komuś zależy na niej , aby ją mieć skoro jej właściciela prześladuje Urząd Gminy Kamieniec Ząb- Policja - Prokuratura -Sądy - Mafia, która fałszywe oskarżenia pomówienia przekupuje świadków urzędników Sądy itp.

  I to przeciwko jednemu niezdrowemu człowiekowi od przeszło 30 –lat.

  Nie uwierzycie, ale to jest prawda dobry materiał na książkę w oparciu o autentyczne materiały –fotografie lub film.

  Zazdrość zawiść nie zna granic.

 • 2017-02-08 00:11:38

  gość: ~KAZEK

  niezdrowemu człowiekowi od przeszło 30 –lat.
  NA GŁOWE fachowo zajoba

 • 2017-02-08 20:46:43

  gość: ~PiS

  We wsi panuje nerwowa atmosfera członkowie kliki-gangu latają jak by rozwolnienie dostali tak się boją wczoraj śremski bandzior próbował potrącić jednego z mieszkańców innych zastraszają, bo puszka Pandory została otwarta.

  W Kamieńcu jest porządny uczciwy Komendant Policji, który przestrzega prawa.

 • 2017-02-09 09:35:34

  gość: ~xx

  Jak się jeżdzi po pijanemu szlaczkiem od pobocza do pobocza to tak to wygląda nie ukrywajmy ty mocno nadużywasz alkoholu dostajesz lęków alkoholowych przecież jesteś chory na głowe + alkohol = urojenia

 • 2017-02-07 21:40:54

  gość: ~Gryka

  Nie strasz nie strasz bo się zesrasz. Jak sprawa wyszła na jaw expres już pisał jakie to kary będą. I co z tego zalecili plan naprawczy i wszystko wróci do normy. Dobrze ktoś napisał, że jak się wzięli za robotę to kogoś boli. Zawsze powtarzam, że nie myli się ten, co nic nie robi...

 • 2017-02-07 21:23:25

  gość: ~Lem

  Trudno nie zgodzić się z panem Kaczyńskim źe dąży to tego by choć w części wyeliminować w samorządach ,kliki ,brak kompetencji, bute .arogancja , bezprawie aona to zauważyć na ty przykładzie.

 • 2017-02-08 00:08:36

  gość: ~xxx

  teraz to się nazywa pislamiz i to dopiero jest klika

 • 2017-02-07 22:50:36

  gość: ~konserwa

  castellum - kto zna temat konserwacji zabytków ten wie o co chodzi ;)

 • 2017-02-08 01:56:37

  gość: ~Henio

  to mamy piękny temat do propagandowej gazetki wójta na pierwszej stronie umieści tytuł"To moja zasługa...."a radni już debatują ile trzeba zaciągnąć kolejnego kredytu na bieżące wydatki

 • 2017-02-08 08:49:38

  gość: ~Drom

  Karma do wójta szybko wrocila! Pamiętacie jak zarzucał Sobiechowi ze to on działał niezgodnie z pozwoleniami?! A król robi to samo ;)

 • 2017-02-08 11:59:07

  gość: ~kluska

  O właśnie, dobrze że ktoś na to zwrócił uwagę! Krytykował Sobiecha, nie znając realiów tamtejszych czasów, po czym teraz robi identycznie. Widzisz Marcinku, trochę pokory!!!!!

 • 2017-02-08 13:15:11

  gość: ~franek

  On żeby mógł wziąć kredyt to musi dać w zastaw już tylko dzikie kaczki znajdujące się na stawie przy pałacu.

 • 2017-02-08 09:35:49

  gość: ~Czytelnik

  Mam nadzieje źe w kolejnej gazecie propagandowej zostaną zamieszczoneinformacje ,o chaosie inwestycyjnym na zamku , oraz ujawni się jak dokonano zakupu samochodu pomimo jednoznacznej zgody rady ,pokaże się też jak sąd musiał zmusić do wkonania drogi do PKP itp.

 • 2017-02-08 18:51:26

  gość: ~RADNY

  Czy tu można winić wydawcę gazety ?
  Nie to jest biznes Urząd Gminy płaci z naszych pieniędzy za zamieszczenie tego artykułu i ponosi odpowiedzialność za jej treść .
  To jest wina radnych komisji rewizyjnej :

  Komisja Rewizyjna:
  Marta Syposz – przewodnicząca
  Maria Kacik – zastępca przewodniczącej
  Lucjan Koper
  Edward Szulin
  Dominik Krekora

 • 2017-02-08 19:41:06

  gość: ~mieszkaniec

  Radnym radzę zasięgnąć porady u adwokata w zakładzie fotograficznym w kamiencu zabk ,tam udziela porad i doradza ,pisze pisma ,oczywiscie za darmo znakomity czlowiek .W 100 procentach macie wyjasnienie każdej sprawy. Korzystala tam moja koleżanka Dorotka przy spr,rozwodowej .radze też Panu Szulimowi się tam zgłosic po poradę prawną . Ten pan radca ,(adwokat ) ma niesamowitą wiedzę jak manewrować sprawami

 • 2017-02-08 19:54:35

  gość: ~oko

  To teraz moze P,Kacik poprosi jeszcze raz ta chudą bladynke ktora coś mowila na komisji rewizyjnej że chodzi o jakieś krzaki 3 lub 2 zle posadzone w zamkowym parku ,a Wojewodzki Konserwator coś wymysla ,ze nie ma sprawy żadnej poważnej i obrazila jeszcze że maja w ielki balagan tam w wydziale Wojewodzkim Konserwator zabytkow, Co na to Komisja że tak znich zakpiła zrobila przez moment idiotow czy beda wyciagniete konsekwecje . Kiedy można zobaczyc nadzwyczajna sesje chyba 31 z grudnia na video lub Yutubie ktoś mi napisze ?

 • 2017-02-09 09:47:18

  gość: ~frak

  Do oko: słyszałem ze sesje i komisje nie będą już nagrywane więc pewnie sesja z 31 grudnia też nie ujrzy światła dziennego

 • 2017-02-11 11:51:33

  gość: ~UG

  Komisja rewizyjna w składzie Maria Kacik –
  Lucjan Koper
  Edward Szulin
  Dominik Krekora
  Rozpatrywała mą skargę na działalność wójta, ponieważ nadużywa władzy i odmawia udostępnienie dokumentów –faktur –rachunków mogący stanowić dowody w sprawie nadużyć finansowych na miliony złotych oraz niegospodarność .

  Otóż ta komisja uznała mą skargę za bezzasadną dlaczego ???

  Czyich interesów broni ta komisja ???

  Gdzie są te miliony ? Na czyim koncie ?

 • 2017-02-13 09:42:35

  gość: ~do UG

  A może z niewłaściwej strony zabrałeś sie do tego.Pisanie skargi na wójta o to ,ze odmawia ci udostępnienia dokumentów czyli informacji publicznej , nic nie daje .Rada może przegłosować wszystko , nawet zmianę pory roku w Kamiencu a nie tylko bezzasadność Twojej skargi.Masz przecież inne instrumenty, jak wójt nie chce c Ci udzielic informacji publicznej, to taka odmowa musi mieć forme DECYZJI,decyzje skarżysz do SKO, rzadko się zdarza aby SKO nie przyznało racji skarzacemu.Wtedy Twój wójt w zębach przynosi Ci żądaną informację.Jednak najlepiej gdy wójt Twój wniosek o informacje olewa całkowicie,wówczas smarujesz proste pismo do Pana prokuratora , a dzielna policja ma psi obowiązek przeprowadzić w tej sprawie dochodzenie.Jak wójt sie tak kilka razy przejedzie toyotą na przesłuchania ,a być może powyciera ławę oskarżonych w sądzie ,to recze ,że dostaniesz wszystkie kwity i to w terminie 14 dni

 • 2017-02-13 22:43:55

  gość: ~KOS

  ostatnio dodany post

  Pan Bóg mowę dał wszystkim a mądrość rządzenia nielicznym .

REKLAMA