Express-Miejski.pl

Normy przekroczone o ponad 600 proc. Bardzo zła jakość powietrza w mieście

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Fatalna jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich. Jeżeli nie musicie, nie wychodźcie dziś na zewnątrz lub przebywajcie na powietrzu jak najkrócej.

Stacja pomiarowa zlokalizowana przy ul. Powstańców Warszawy w Ząbkowicach Śląskich wskazuje na bardzo złą jakość powietrza dzisiejszego poranka na terenie miasta. Pył zawieszony (PM10) znajdujący się w powietrzu o ponad 600 proc. przekracza przyjęte normy. O godz. 6 jego wartość wyniosła 376.4 mikrograma na metr sześcienny (µg/m3 ), gdzie dopuszczalne wartości wynoszą 50 µg/m3.

PM10 zawiera substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Zawiera również cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, powodując choroby.

W Ząbkowicach Śląskich dopuszczalne normy przekraczane są regularnie – średnio kilkukrotnie w ciągu każdego dnia. Podczas ostatnich dziewięciu dni przekroczenia nie były aż tak znaczne jak dziś, a poziom pyłu zawieszonego w powietrzu wynosił do 100 µg/m3 (wyjątek 7 stycznia – wyniki pomiaru max: 233 µg/m3).

U sąsiadów podobnie

Dla porównania na 9 stycznia na godz. 6 rano równie fatalna jakość powietrza była w Kłodzku i niewiele lepsza Nowej Rudzie. Znacznie lepiej było w Dzierżoniowie. Tam dopuszczone normy były przekroczone „tylko” o 176 proc.

Normy pyłów w kraju również przekroczone

W poniedziałek w całej Polsce przekroczone są normy pyłów. W wielu miastach z powodu smogu komunikacja miejska jest dziś darmowa. Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska najgorszy stan powietrza jeśli chodzi o większe miasta jest w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Kędzierzynie-Koźlu. Normy są wysoko przekroczone również w Warszawie, Otwocku, Kaliszu, Siedlcach, Toruniu, Bydgoszczy i Olsztynie.

sm. / Express-Miejski.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Normy przekroczone o ponad 600 proc. Bardzo zła jakość powietrza w mieście

  2017-01-09 12:21:48

  sm. / Express-Miejski.pl

  Fatalna jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich. Jeżeli nie musicie, nie wychodźcie dziś na zewnątrz lub przebywajcie na powietrzu jak najkrócej.

 • 2017-01-09 13:40:48

  gość: ~Dobry sąsiad

  Dzwońcie na policję. Ja już na dwóch takich doniosłem, zdjęcie albo film z widocznym kominem wypuszczającym syf, telefon na policję i koniec. Zasypać grzywnami patologię, nie stać na ogrzewanie to oszczędzać na czymś innym, gó.no na obiad niech wpier..lają.

 • 2017-01-09 14:34:29

  gość: ~Ex Frankenstein

  ostatnio dodany post

  poziom pyłu zawieszonego w powietrzu wynosił do 100 mg µg/m3 (wyjątek 7 stycznia – wyniki pomiaru max: 233 µg/m3).

  Niech się redachtorzy nauczą różnicy pomiędzy mili a mikro. To wiedza ogólna z poziomu szkoły ponadpodstawowej. To raz.

  A dwa - że najczystszy klimat w powiecie dzierżoniowskim (także dla biznesu) - to od dawna wiadomo, dlatego sprzedawać domy i mieszkania w Ząbkowicach i przeprowadzać się do Dzierżoniowa. Sama natura pokazuje kierunek migracji.

REKLAMA