Express-Miejski.pl

Cukierki z alkoholem dla przedszkolaków i uczniów. - To niedopatrzenie - tłumaczy rada rodziców

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Dzieci otrzymały w szkole cukierki z alkoholem. Na opakowaniu była informacja, że produkt jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Rada rodziców tłumaczy i przeprasza.

Nie bez echa przeszła mikołajkowa akcja w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach. Dzieciaki w wieku przedszkolnym, a także uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum otrzymali w mikołajkowej paczce cukierki o kształcie ozdób choinkowych, czekoladowe, z nadzieniem podobnym do nadzienia w batoniku „Pawełek”. Na papierku, w którym znajdował się cukierek była informacja o tym, iż produkt jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich, bowiem w jego składzie znajdowało się 5.4% alkoholu.

Słodkości z zawartością alkoholu trafiły do 323 dzieci (tyle też zakupiono sztuk), czyli tylu, ilu aktualnie uczy się w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach. Choć żadnemu dziecku z powodu zjedzenia cukierka nic się nie stało to część rodziców zgłosiło sprawę bezpośrednio do wójta, a także naszej redakcji.

O stanowisko poprosiliśmy dyrektor Beatę Lis, która skierowała nas do rady rodziców. To bowiem ten organ działający przy szkole był odpowiedzialny za przygotowanie mikołajkowych paczek dla przedszkolaków i uczniów. Rada rodziców w swoim stanowisku poinformowała nas, iż ze względu na zaistniałą sytuację wystosowała już przeprosiny do rodziców i tłumaczy, że działanie nie było celowe, a jedynie skutkiem błędu ludzkiego i niedopatrzenia. - Nikt, tzn. ani hurtownia, w której zostały zakupione paczki ani rodzice nie dokonali zakupu cukierków zawierających w swym składzie śladowe ilości alkoholu celowo – czytamy w stanowisku rady rodziców. Przedstawiciele rady rodziców ubolewają również nad tym, że choć od mikołajek minęło kilka dni to żaden z opiekunów nie pofatygował się w tej sprawie do dyrektorki placówki czy też działającej przy szkole rady rodziców, a bezpośrednio do wójta czy lokalnych mediów.

- Przykro nam, że rodzice którzy nie angażują się w życie szkoły, potrafią robić problemy tym, którzy niejednokrotnie kosztem swojego własnego czasu pracują na rzecz dobra wszystkich dzieci. Przykry jest też fakt, że niektórzy rodzice załatwiają sprawy poprzez anonimy i media. Prościej byłoby przyjść do dyrektora szkoły bądź rady rodziców i porozmawiać. Jeszcze raz zaznaczamy, że zakup tego rodzaju cukierków nie był działaniem planowanym, a jedynie skutkiem zwykłego niedopatrzenia – mówi Małgorzata Opioła, przewodnicząca rady rodziców.

Ponadto rada rodziców w swoim stanowisku powołuje się też na artykuł zamieszczony na stronie Polskiego Radia, dotyczący postulatu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wnosiła m.in. o oklejenie słodyczy o wysokiej zawartości alkoholu banderolą i usunięcie ich ze sklepów bez koncesji. W tym samym artykule wypowiada się prezes stowarzyszenia Polbico – Marek Przeździak reprezentujący interesy producentów wyrobów czekoladowych i cukierniczych, mówiąc, że aby produkt był uważany za napój alkoholowy musi, z definicji mieć formę płynną i zawierać określone w ustawie ilości alkoholu etylowego. Dlatego też za napój alkoholowy nie mogą być uznawane wyroby czekoladowo-cukiernicze. Czytamy również, że przemysł czekoladowo-cukierniczy od wielu lat stosuje jako dodatek do ciast alkohol etylowy lub aromaty na bazie alkoholu. Wspomniane dodatki służą przede wszystkim nadaniu produktowi określonego smaku, a ich ilości w słodyczach są niewielkie.

Ze swojej strony dodamy tylko, że może gdyby pomysł PARPA został wprowadzony w życie to w ciepłowodzkiej szkole udałoby się uniknąć kontrowersji. Teraz jednak pozostał niesmak i to nawet dosłownie, przynajmniej jeśli chodzi o reakcję najmłodszych po przegryzieniu cukierka.

sm. / Express-Miejski.pl

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Cukierki z alkoholem dla przedszkolaków i uczniów. - To niedopatrzenie - tłumaczy rada rodziców

  2016-12-09 17:35:23

  sm. / Express-Miejski.pl

  Dzieci otrzymały w szkole cukierki z alkoholem. Na opakowaniu była informacja, że produkt jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Rada rodziców tłumaczy i przeprasza.

 • 2016-12-13 08:40:28

  gość: ~Asia

  No straszne :) Przecież nikt nie podaje dzieciom cukierków z alkoholem :) Nasze dzieci nawet na pewno nie wiedzą, że są takie :))) Zwykła nagonka na panią dyrektor czyli ciąg dalszy ... Dobrze powiedziała pani Opioła, że szkoda iż nie załatwiono tego w szkole i rodzicami, którzy robili paczki. Ale najlepiej jest nie robić nic i krytykować tych co chcą coś zrobić dla innych i robią to często bezinteresownie, kosztem swojego wolnego czasu.

 • 2016-12-13 09:06:32

  gość: ~Ciepłowody

  Afera alkoholowa, hehe. Co nie zmienia faktu, że jak ktoś robi paczki mikołajkowe to powinien chyba sprawdzać produkty jakie do niej wkłada, skoro wie, że paczki będą przeznaczone dla dzieci. Nie ma co robić afery, ale nauczka na przyszłość dla zaangażowanych rodziców.

 • 2016-12-13 09:27:48

  gość: ~aa

  Jaka gmina taki wójt i te problemy cukierkowe... nie będę tego komentował nawet. ŻENADA.

 • 2016-12-13 09:39:51

  gość: ~doaa

  a co ma wójt do tego???

 • 2016-12-13 10:17:48

  gość: ~xxxx

  aa, bredzisz jak członkowie pewnego stowarzyszenia z dwoma literkami aa

 • 2016-12-13 11:00:26

  gość: ~Mama

  A ilu członków Rady Rodziców podpisało się pod tym pismem??????? Odwołać przewodnicząca rady rodziców i w szkole bedzie o wiele lepiej niż dotychczas.

 • 2016-12-13 11:01:04

  gość: ~Mama

  A ilu członków Rady Rodziców podpisało się pod tym pismem??????? Odwołać przewodnicząca rady rodziców i w szkole bedzie o wiele lepiej niż dotychczas.

 • 2016-12-13 11:18:54

  gość: ~Ciekawa baba beata

  Nikt, tzn. ani hurtownia, w której zostały zakupione paczki ani rodzice nie dokonali zakupu cukierków zawierających w swym składzie śladowe ilości alkoholu celowo – czytamy w stanowisku rady rodziców. Dobre hi hi hi. A po co isc do pani dyrektor jak nawet poproszona ostanowisko w tej sprawie nawet nie zabrała glosu.

 • 2016-12-13 13:28:03

  gość: ~www

  NIESMAK POZOSTAŁ I TO WIELKI. PRZEWODNICZACA DO ODWOŁANIA I TO JUZ. JAK PANI PRZEWODNICZACA MOZE POWIEDZIEC ZE RODZICE NIE ANGAZUJA SIE W ZYCIE SZKOŁY SZOK NO SZOK .TO CO DZIEJE SIE W SZKOLE TO CO ZASŁUGA SAMEJ PANI MAŁGORZATY MAM ROZUMIEC. ZAWINIŁA PANI A TERAZ SZUKA KOZŁA NA KTÓREGO MOZNA ZWALIC CAŁA WINE ALE TYLKO NIE NA SIEBIE. JAKO OPIEKUN JESTEM W SZOKU ZE PANI DYREKTOR NIE ZAJEŁA SIE SPRAWA , TO SIE STAŁO NA TERENI SZKOŁY A PANI DYREKTOR ODSYŁA DO ZIELENIAKA SZOK. ODWOŁAC PRZEWODNICZĄCA

 • 2016-12-13 14:38:11

  gość: ~Mieszkanka

  Dobra, już skończcie syczeć bo sami wojnę rozpętujecie i zaraz znów sesja będzie i radni będą o cukierkach gadać i rozbierać sprawę na czynniki pierwsze, przewodnicząca rady rodziców weźmie prawnika, wójt dwóch, a rodzice dziesięciu i będzie znów kłótnia o nic. Dajcie spokój, bo jesteśmy małą społecznością, każdy każdego zna praktycznie, a jeden i drugi jakby mógł to by bliźniego w łyżce wody utopił.

 • 2016-12-13 15:55:27

  gość: ~mieszkaniec gminy

  Dobrze mieszkanka napisała. .brak zajecia rodzice macie i zajmujecie sie glupotami.Podziekowania dla przewodniczacej i tych mam które ciagle pomagaja bo to jest kilka mam ktore widać na wszystkich imprezach dla dzieci. .

 • 2016-12-13 18:05:27

  gość: ~ja

  Współczuję pani Opiole, że ma styczność z takimi mamami, ktore mocne są tylko w GĘBIE. Pozdrawiam je wszystkie i czekam z niecierpliwością aż zobaczę jak dzielnie zaczynają udzielać się w szkole. I jak najbardziej, odwołać przewodniczącą, bo za bardzo się poświęcała, ludziom się przecież nie dogodzi i tylko czekają aż ktoś się potknie. Super, że Wam nie zdarza się popełniać błędów i że nie macie większych problemów niż gówniane czekoladki, pani Małgorzata i pani Dyrektor. Zazdro

 • 2016-12-13 18:52:29

  gość: ~Mieszkanka

  Nie ma co współczuć i niech się za robotę weźmie jak już podjęła się takiej funkcji a tak w ogóle co to za Rada żeby już drugi rok z rzędu nnie zorganizować sylwestra. Wstyd

 • 2016-12-13 19:08:54

  gość: ~Ja

  A co to? Organizacja sylwestra to obowiązek rady rodziców? Bo tak zabrzmiało. Cyrki.

 • 2016-12-13 19:24:38

  gość: ~Ja

  No właśnie robi i to za dużo, bo gdyby nie robiła nie byłoby teraz problemu. Ludzie zaprzeczają sami sobie haha. Jeszcze problem z sylwestrem? Śmiech na sali po prostu!

 • 2016-12-13 19:44:26

  gość: ~asia

  Witam mój syn chodzil tam 4lata i w angażowanie szkoły czy przedszkola są jedne i te same osoby i zapewne jest tak nadal jezeli zdążyli się cos takiego to najpierw przychodzi się do rady rodziców i mówi się o tej pomyłce bo niestety jest bardzo dużo rzeczy do zrobienia przed Mikołajem czy tez Świętami,a nie lecicie do gazety nie którzy by się naprawde wstydzili!I nie mówcie mi ze nie wiem co pisze bo nie stety wiem pomagałam 4lata wiec wiem ile pracy i swojego prywatnego czasu trzeba poświęcić

 • 2016-12-13 19:57:20

  gość: ~Ziuta

  Dalibyscie sobie już spokój a nie szukavie sensacji, dajcie kobiecie pracować w spokoju

 • 2016-12-13 21:26:39

  gość: ~Mg

  Nagonki ciąg dalszy. Najpierw ataki na panią dyrektor, a teraz na przewodniczącą Rady Rodziców. Co to za środowisko? Ludzie skąd w was tyle złości, nienawiści i braku rozumu? Zajmijcie się pracą, prowadzeniem domu,domowymi obowiązkami, wychowaniem w duchu kultury i tradycji dzieci.Zaprzestańcie tego opluwania i hejtu, pisania do,,gazet'', zawiadamiania mediów itd.Chcecie naprawiać świat?- to zacznijcie od naprawy siebie. ,, Kto z Was jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem''- znacie to? Polecam, tekst ponadczasowy, jednak zrozumiały tylko przez inteligentnych.

 • 2016-12-14 13:45:28

  gość: ~Mama

  A dlaczego pani dyrektor odmówiła komentarza?? Ludzie to nie jest tak, że krytykujemy, tu chodzi o to, że teraz mała wpadka z cukierkami, ale trzeba zareagować, pokazać, że rodzice się interesują!! Nikt tu nie ma na celu mieszania z błotem szkoły, ale pokazanie, że jednak los dzieci i to co robią w szkole nie jest rodzicom obojętny!!

 • 2016-12-14 19:04:47

  gość: ~Greg

  Los dzieci nie jest rodzicom obojętny? Kpina. Niech ci rodzice zajmą się kulturą osobistą swoich dzieci, ich wychowaniem, bo brak im priorytetowych, podstawowych zasad kultury osobistej w stosunku do osób starszych. Niech ci rodzice przyjrzą sie, jak ich dzieci w bezczelny sposób traktują panie sprzątajace- brak kultury, traktowanie tych pań jak własne słuzące, nieznajomosć słowa: proszę, dziekuję dzień dobry, do widzenia. Niech ci rodzice przyjrzą się, jak ich dzieci odnoszą sie do nauczycieli- bezczelne odzywki, roszczeniowa postawa, bo wszystko im sie należy, bo dzieci mają same prawa, ale nie mogą mieć żadnych obowiązków. Niech ci rodzice przyjrzą się , jak te ich dzieci traktują innych uczniów z biedniejszych rodzin, ubranych w tańsze, niemodne ubrania. Ale jakie maja być te dzieci- skoro większość swojego życia spędzają w domu, w którym rodzice tylko plują, bija pianę, krytykują innych, oczerniają o mówią o innych źle. Miej Panie w opiece wszystkie dzieci, chroń ich przed takimi rodzicami, bo dzięki takim dorosłym rośnie kolejne ,, zepsute'' pokolenie.

 • 2017-09-27 23:14:35

  gość: ~Ank

  ostatnio dodany post

  Zgodzę sie w stu procentach, ale ten margines ma najwięcej do powiedzenia,zero od siebie,ale jak ktoś popełni nieświadomie błąd, to go poniżą do zera.... Nie dziwię się,że tak ciężko dzisiaj o sponsora, bo po co maja dawać i zero wdzięczności za to... A jeszcze lepiej znajdzie się taka bezrobotna mamuśka, jedna z drugą i jeszcze skrytykuje.... Telewizje,radio i samego prezydenta jeszcze ściągnie, bo napewno nakradł i dał.... Powinno im sie ukrucić ta wolność słowa i do sądu z takimi mamuśkami....

 • 2017-09-27 23:04:14

  gość: ~Anonim

  Tak jest niestety w każdej szkole, najwięcej do powiedzenia maja mamuśki kurki domowe, dla ktòrych jedyną atrakcją dnia jest wyprawa do szkoły po dzieci i debata pod szkoła. Maja najwięcej do powiedzenia swoją gębą a zero angażu z ich strony. A jeżeli ktoś robi to bezinteresownie, to zmieszają go z błotem, oczernią i chodzą z głową zadartą do gòry. Ale z drugiej strony co od nich wymagać jak one poza garami nic nie widza, zero ambicji tylko pòjść na łatwiznę, niech chłop na mnie robi.....

 • 2016-12-24 08:20:43

  gość: ~Marlena

  Durnie cieszcie sie ze w ogole macie cos organizowane ile gmin nie ma nawet paczek dla dzieci,a czekoladki i tak wiekszosc pewnie wyzreja rodzice z paczki takze sie cieszcie ze cos dla was sie znalazlo.
  CHAMSTWO nie dosc ze wam daja to jeszcze marudza,to po h**a tak gonicie za tymi paczkami odposccie sobie oddajcie innym.Pazerne chamy jeszcze z pretesjami.

 • 2017-09-21 22:46:16

  gość: ~nie

  @~Marlena
  niemożliwe, już w grudniu 2016 roku przy okazji mikołajek próbowali aferę z niczego zrobić, powoli wszystkie elementy dziwnej ukladaniki zaczynają pasować, szkoda że układanka ta przepełniona jest zawiścią i subiektywnym a nie obiektywnym podejściem do sprawy

REKLAMA