Express-Miejski.pl

Afrykański pomór świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium Polski kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), tj. 8. i 9. ogniska choroby świń.

W związku z ciągłym zagrożeniem przeniesienia choroby na inne obszary kraju, zwraca się z prośbą o rozpowszechnienie w sposób zwyczajowo przyjęty właścicielom gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną poniższych informacji:

1. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji w gospodarstwach, m.in. poprzez bezwzględny zakaz skarmiania trzody chlewnej odpadkami żywności; utrzymywanie czystości oraz zaopatrzenie się w środki dezynfekcyjne w ilości niezbędnej do przeprowadzenia doraźnej dezynfekcji; zaopatrywanie się w zwierzęta hodowlane o znanym statusie zdrowotnym potwierdzonym przez lekarza weterynarii (zakup zwierząt wraz z wymaganym świadectwem zdrowia); zachowanie najwyższej staranności, aby patogeny nie zostały przeniesione na fermę na butach, rękach, samochodach, przyczepach itp.; zabezpieczenie padłych zwierząt w taki sposób, aby dzikie zwierzęta, ptaki i insekty nie miały do nich dostępu; po usunięciu padłych zwierząt miejsca ich składowania powinny być oczyszczone z płynów ustrojowych, umyte i zdezynfekowane; stosowanie ogrodzeń, które uniemożliwiają kontakt z dziką zwierzyną.

2. W przypadku podejrzenia wystąpienia ASF w gospodarstwie należy natychmiastowo zgłosić podejrzenie choroby (obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną). Zgłoszenie należy przekazać bezpośrednio do najbliższego i właściwego dla miejsca przebywania zwierząt powiatowego lekarza weterynarii albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza). Po podjęciu podejrzenia choroby i dokonania zgłoszenia do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii, posiadacz zwierząt zobowiązany jest do izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt, nie wywożenia z gospodarstw pasz, odpadów oraz żywności, materiału biologicznego oraz do wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściem do chlewni oraz wjazdem i wyjazdem z gospodarstwa.

3. Zgodnie z paragrafem 4. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 roku w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny należy co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju zwierząt (z wyłączeniem drobiu lub zajęczaków) poinformować powiatowego lekarza weterynarii o zamiarze przeprowadzenia uboju. Obowiązek ten dotyczy posiadacza zwierząt, jeśli ubój ma mieć miejsce na terenie gospodarstwa, w którym zwierzęta były utrzymywane lub dotyczy podmiotu prowadzącego gospodarstwo, gdzie ubój będzie dokonywany.

4. Jednocześnie informuje się, iż w lesie występuje bezwzględny zakaz dotykana padłych zwierząt, głównie dzików.

Powiatowy Lekarz Weterynarii
Wiesław Kałamaga

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA