Express-Miejski.pl

Kleszcze atakują. Sanepid ostrzega i radzi

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Rozpoczął się tzw. sezon kleszczowy. Pajęczaki, choć nie gryzą, to żywią się ludzką krwią i przenoszą niebezpieczne choroby. Sprawdź, jak należy się przed nimi chronić.

Kleszcze są wszędzie, zarówno na wsi jak i w dużych miastach. Nie widzą nas, ale doskonale wyczuwają zapach. Nie gryzą, lecz żywią się naszą krwią, a tym samym mogą przenosić groźne choroby. - Wbrew panującemu przekonaniu, wcale nie spadają na nas z drzew, lecz najczęściej znajdują się na wysokości 120 cm. Kiedy spacerujemy atakują zazwyczaj dolne partie naszego ciała i długo szukają właściwego miejsca na całym ciele, gdzie mogą się swobodnie przebić przez skórę - tłumaczy Krystyna Szymańska z ząbkowickiego sanepidu.

W czasie mrozów czy suszy, kleszcze śpią zagrzebane w ściółce. Czekają na poprawę pogody. Coraz wyższe temperatury w zimie sprawiają, że kleszcze nie zostają „wymrożone” i jak dowodzą badania ich liczba z roku na rok jest coraz większa. Kleszcze najbardziej lubią bytować w tzw. obszarach przejściowych między dwoma różnymi typami roślinności np. brzegi lasów z graniczącymi łąkami, polany, zagajniki i zarośla, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną.

Kleszcz w postaci dojrzałej ma kilka mm długości, a w postaci larwalnej ma wielkość główki szpilki. Zarówno postać dojrzała, jak i larwalna może przenosić boreliozę i inne choroby odkleszczowe, a mianowicie kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę (około 30 proc. zakażonych kleszczy). - Kleszcz opijając się naszą krwią robi to tak łapczywie, że część tej krwi z krętkami borelii wypluwana jest z powrotem do organizmu żywiciela. W ten sposób żywiciel główny może zostać zakażony boreliozą. Wczesna postać boreliozy to tzw. rumień wędrujący powstający w miejscu ukłucia kleszcza i pojawia się zazwyczaj po 1-3 tygodniach od momentu ukąszenia. Ma tendencję do wędrowania po całym ciele. Nie lekceważ tego! Zgłoś się do lekarza! - dodaje Szymańska.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich Krystyna Szymańska przypomina podstawowe elementy profilaktyki w celu ochrony własnego zdrowia:

  • zadbaj o odpowiednie ubranie (czapka, zakryte buty, długie spodnie i koszule z długimi rękawami przylegającymi do ciała lub zakończone ściągaczami) i kolor odzieży - na jasnym tle łatwiej zauważysz wędrującego kleszcza,
  • stosuj tzw. repelenty - produkty odstraszające kleszcze, nanoszone bezpośrednio na skórę lub odzież, które są do nabycia w aptekach i sklepach. Stosuj je zarówno na ubranie jak i skórę. Przy wyborze preparatu  zwróć uwagę na długość działania środka odstraszającego, które powinno zapewnić ochronę w miejscu potencjalnego zagrożenia. Długość działania preparatu zależy od rodzaju i stężenia składnika aktywnego zawartego w produkcie. Składniki aktywne charakteryzują się dużą lotnością, a po ich zastosowaniu tworzy się parowa otoczka odstraszająca kleszcze.
  • po powrocie z miejsc narażonych na występowanie kleszczy, dokładnie obejrzyj całe ciało i głowę oraz ubranie, czy nie ma na nim kleszczy. Pamiętaj o tym, aby szczególnie dokładnie obejrzeć dziecko. Jego skóra ma cieńszą warstwę rogową, a ruchliwość dziecka powoduje zwiększoną ciepłotę ciała i potliwość co dodatkowo przyciąga kleszcze.
  • weź prysznic, dzięki któremu możesz spłukać nimfy kleszczy, które trudno dostrzec gołym okiem,
  • jeśli znajdziesz przyczepionego kleszcza możesz go usunąć za pomocą igły lub pęsety i dokładnie zdezynfekować ranę. Można nabyć w aptece urządzenie do usuwania kleszczy, jednak najlepiej zgłosić się do lekarza,
  • nie zgniataj kleszcza, nie przypalaj zapałką, nie smaruj tłuszczem ani benzyną ponieważ czynności te powodują, że kleszcz może zwrócić treść pokarmową, co znacznie zwiększa ryzyko przeniesienia ewentualnych drobnoustrojów chorobotwórczych,
  • miejsce ukłucia obserwuj przez okres kilku tygodni - gdy pojawi się zaczerwienie lub powiększający się rumień, niezwłocznie zgłoś się do lekarza i powiedz o ukąszeniu przez kleszcza. Pozwoli to na postawienie właściwej diagnozy,
  • zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (szczepienia są zalecane osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, funkcjonariuszom straży pożarnej, granicznej, rolnikom, uczestnikom kolonii i obozów, turystom, wojsku stacjonującemu  w rejonach zalesionych).
  • nie zapominaj o zwierzętach, zwłaszcza jeśli spacery miały miejsce w rejonach szczególnie niebezpiecznych, na obszarach występowania dużych populacji kleszczy (lasy liściaste, wysokie trawy, krzewy).
  • nie lekceważ objawów chorób przenoszonych przez kleszcze!

 

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA