Express-Miejski.pl

Dziś Światowy Dzień Zdrowia 2016. Temat przewodni: cukrzyca

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Światowa Organizacja Zdrowia została utworzona do rozwiązywania problemów międzynarodowych w zakresie zdrowia. Swoją działalność rozpoczęła 7 kwietnia 1948 roku.

Od tej pory ten dzień jest obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia. Głównym celem organizacji jest uzyskanie przez wszystkich ludzi możliwie najwyższego poziomu zdrowia.

Zdrowie jest określone tu jako „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie jedynie brak choroby lub kalectwa”.

Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce. W roku 2016 motywem przewodnim jest cukrzyca. Wraz z rosnącą zachorowalnością na cukrzycę, coraz ważniejsze staje się dla każdego obywatela posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także wiedzy o sposobach jej wykrywania i leczenia. Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016.

Działania Światowej Organizacji Zdrowia mają za zadanie:

• doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącej zachorowalności na cukrzycę, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
• spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z tą chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
• ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Ze względu na przyczyny powstawania cukrzycy rozpoznajemy kilka typów:

- cukrzyca typu 1 –mgdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny. Przy braku, niedoborze insuliny glukoza nie może być transportowana z krwi do komórek i w efekcie jej poziom we krwi nadmiernie rośnie. Cukrzyca typu 1 leczona jest przede wszystkim podawaniem insuliny. Chorują na nią szczególnie osoby młode i dzieci.

- cukrzyca typu 2- gdy organizm staje się odporny na insulinę. W przypadku tej odmiany cukrzycy, trzustka wydziela insulinę, ale wydziela jej zbyt mało, albo organizm staje się na nią uodporniony i przestaje odpowiednio reagować. Dotyka ona głównie osób po 40 roku życia jednak coraz częściej diagnozuje się ją również u osób młodszych, a nawet u dzieci.

- cukrzyca ciężarnych - polega na wystąpieniu podwyższonego poziomu cukru u części kobiet podczas ciąży i z reguły ustępuje po jej zakończeniu. Stanowi zagrożenie zarówno dla kobiety jak i dla płodu. Dodatkowo u 5-10 proc. tych kobiet diagnozuje się cukrzycę typu 2 zaraz po ciąży, a u 40-60 proc. rozwija się ona w ciągu kolejnych 5-10 lat życia.

Cukrzyca to choroba metaboliczna. Nieleczona lub źle prowadzona prowadzi do poważnych powikłań: ostrych (kwasica i śpiączka ketonowa, kwasica mleczanowa, hiperglikemia oraz hipoglikemia) i przewlekłych (powikłania wielonarządowe, neurologiczne, naczyniowe).

Jest chorobą przewlekłą trwającą do końca życia, a jej leczenie jest nierozerwalnie związane z systematycznymi wizytami u lekarza pierwszego kontaktu, okresowo (w zależności od potrzeb) w poradni diabetologicznej i lekarzy innych specjalności (np. u okulisty, neurologa, angiloga.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich Krystyna Szymańska zachęca wszystkich dorosłych do regularnych badań kontrolnych oraz zdrowego stylu życia w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia na długie lata.

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA