Express-Miejski.pl

Tysiące ton azbestu do usunięcia. Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem

Dach bardzkiego Centrum Kultury i Promocji pokryty jest eternitem, który zawiera włókna azbestowe

Dach bardzkiego Centrum Kultury i Promocji pokryty jest eternitem, który zawiera włókna azbestowe fot.: em24.pl

Portal „Baza Azbestowa” przedstawił analizę dotyczącą azbestu znajdującego się na terenie gmin. W powiecie ząbkowickim tylko dwa samorządy rozpoczęły jego utylizację.

Ponad 1385 ton azbestu (!) zinwentaryzowano na terenie gminy Ziębice. To zdecydowanie najwyższy wynik w powiecie i jeden z wyższych w województwie. Znaczna większość szkodliwego materiału pochodzi tam od osób fizycznych.

Ponad 670 ton raktwórczego środka stwierdzono w gminie Ząbkowice Śląskie. Samorząd poczynił już pierwsze kroki związane z usunięciem azbestu. Dotychczas dokonano utylizacji 4 ton szkodliwego materiału.

550 ton azbestu zinwentaryzowano na terenie kamienieckiego samorządu. Następne w klasyfikacji są gminy Stoszowice (488 ton) i Ciepłowody (453 tony). W tej drugiej wykonano już sporo prac związanych z utylizacją szkodliwego materiału – łącznie usunięto ponad 156 ton. Klasyfikację gmin powiatu ząbkowickiego zamyka gmina Bardo, gdzie stwierdzono 290,5 tony azbestu i gmina Złoty Stok, gdzie po przeprowadzonej inwentaryzacji wskazano zaledwie 6,6 tony rakotwórczego środka. Złotostocki samorząd należy pod tym względem do czołówki pod względem małej liczby występowania szkodliwego materiału.

Obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach, np. nowotwory mogą rozwijać się 20–30, a nawet 50 lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu. Im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, którym się oddycha, tym większe ryzyko zachorowania na choroby, które może on wywołać – z ich powodu każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.

Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd są usuwane przez rzęski. Włókna bardzo drobne usuwane są przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie (>5 μm), ale cienkie (do 0,01 μm). Przenikają one do płuc i wbijają się w nie i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują pylicę azbestową, raka płuc, raka oskrzeli czy międzybłoniaka opłucnej albo otrzewnej.

em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Tysiące ton azbestu do usunięcia. Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem

    2016-03-18 09:58:05

    em24.pl

    Portal „Baza Azbestowa” przedstawił analizę dotyczącą azbestu znajdującego się na terenie gmin. W powiecie ząbkowickim tylko dwa samorządy rozpoczęły jego utylizację.

  • 2016-03-18 20:02:35

    gość: ~dudek na dachu

    ciekawe co Miszcz zrobi z azbestem na dachu "Centrum" kultury , promocji,spotkan i miejsca pracy betonowego radnego powiatowego,ma termin do konca roku ale w budzecie na ten cel nie ma ani grosza.Ale jak to u Miszcza, cud sie zdarzy , już tam padre odpowiednie modły odczyni

  • 2016-03-18 20:54:35

    gość: ~fox

    Że z kasą krucho to można podejrzewać bo świstak co to miał zawijać idzie na zasłużoną emeryturę - ponoć dlatego bo nie ma co zawijać
    A dlaczego w tym roku podatek od nieruchomości każą płacić jednorazowo jak dotychczas był w 4 ratach?

  • 2016-03-19 10:04:49

    gość: ~złoty

    W Złotym Stoku 6 ton, ale jaki paradoks - azbestem pokryta jest jedna z gminnych instytucji =)

  • 2016-03-19 18:03:15

    gość: ~ziebice

    zobaczymy co panie Bira i Lacel zrobia w tym temacie

  • 2016-03-19 20:36:03

    gość: ~Gość

    A co poprzednicy zrobili w tej sprawie? NIC
    Po tylu latach wychodzi, jak jest

  • 2016-03-20 20:30:02

    gość: ~zdr

    ostatnio dodany post

    Zapraszam.. Przejedziecie zobaczcie do Muszkowic.. Na starych budynkach po PGR..

REKLAMA