Express-Miejski.pl

Którą szkołę ponadgimnazjalną wybrać? Prezentujemy kierunki kształcenia na rok 2016/17

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Gimnazjalisto, sprawdź która szkoła oferuje kierunki kształcenia najbliższe Tobie i dokonaj wyboru. Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2016/17.

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich:

  • Klasa BIOLOGICZNO – CHEMICZNA:

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, matematyka lub fizyka.
Przedmiot uzupełniający: historia i społeczeństwo.
Uczniowie wybierający ten profil zdobywają wiedzę i umiejętności pozwalające studiować kierunki medyczne, m.in. lekarski, lekarsko-stomatologiczny, farmaceutyczny, a także ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, fizjoterapię, kosmetologię. Absolwenci są również przygotowani do studiowania: weterynarii, technologii żywności, inżynierii biomedycznej, biotechnologii, technologii chemicznej, inżynierii materiałowej, inżynierii środowiska, ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii na uniwersytetach przyrodniczych i politechnikach.

  • Klasa RATOWNICZO-SPORTOWA:

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: biologia, język obcy (wiodący)
Przedmioty uzupełniające: elementy ratownictwa medycznego, dieta i wspomaganie w sporcie, sport i rekreacja, historia i społeczeństwo, zespołowe gry sportowe.
Program nauczania obejmuje rozwój kompetencji łączących wiedzę z zakresu biologii, anatomii i fizjologii człowieka, zdrowego trybu życia, ratownictwa medycznego i umożliwia rozwijanie sprawności ruchowych. Absolwenci tego profilu mogą podjąć studia na kierunkach związanych z rehabilitacją, fizjoterapią, medycyną sportową, dietetyką, ratownictwem medycznym, terapią zajęciową, sportem i rekreacją.

  • Klasa MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNA:

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: matematyka, informatyka, fizyka.
Przedmioty uzupełniające: elementy analizy matematycznej, historia i społeczeństwo.

To profil, który od wielu lat znajduje się w ofercie edukacyjnej naszej szkoły i cieszy się dużą popularnością. Przygotowuje do zdawania matury rozszerzonej z przedmiotów, które są preferowane na kierunkach politechnicznych i ekonomicznych. Absolwenci mogą studiować m.in. automatykę
i robotykę, elektronikę, informatykę, elektrotechnikę, inżynierię biomedyczną, budownictwo, inżynierię produkcji, finanse i rachunkowość, zarządzanie.

  • Klasa MATEMATYCZNO - JĘZYKOWA:

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: matematyka, język obcy (wiodący), fizyka lub geografia.
Przedmioty uzupełniające: elementy analizy matematycznej, historia i społeczeństwo, język hiszpański.
Profil przeznaczony jest dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi i wiążących swoją przyszłość z działalnością w firmach międzynarodowych. Zwiększona liczba godzin języka obcego pozwoli podnieść kompetencje i ubiegać się o przyjęcie na zagraniczne uczelnie. Absolwenci tej klasy mogą studiować m.in. międzynarodowe stosunki gospodarcze, ekonomię, zarządzanie na uniwersytetach, uniwersytetach ekonomicznych czy politechnikach, nie tylko w języku polskim, ale również w językach obcych, np. angielskim lub niemieckim.

  • Klasa DZIENNIKARSKO – JĘZYKOWA (HUMANISTYCZNA)

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: język polski, historia, język obcy (wiodący).
Przedmioty uzupełniające: wiedza i społeczeństwo, przyroda, elementy filozofii.
Innowacyjna klasa humanistyczna z elementami dziennikarstwa przeznaczona jest dla uczniów zainteresowanych językiem polskim, językami obcymi, historią, szeroko rozumianą problematyką społeczną oraz zagadnieniami z filozofii i etyki. Program nauczania realizowany w tej klasie umożliwia przygotowanie do matury rozszerzonej z przedmiotów humanistycznych. Sposób realizacji programu umożliwia aplikowanie na dziennikarstwo, filologie, psychologię, kierunki pedagogiczne.

  • Klasa SPOŁECZNO – PRAWNA (HUMANISTYCZNA):

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty uzupełniające: przyroda, elementy filozofii.
To oferta skierowana do uczniów zainteresowanych przedmiotami humanistycznymi oraz dobrym przygotowaniem do studiów prawniczych, administracyjnych oraz wszystkich kierunków uniwersyteckich na wydziałach nauk społecznych, takich jak historia, socjologia, komunikacja wizerunkowa, europeistyka, politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe.

Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich:

TECHNIKA:

  • Technik mechanik na podbudowie kwalifikacji dla zawodu: operator obrabiarek skrawających

- użytkowanie obrabiarek skrawających, organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

  • Technik pojazdów samochodowych:

- diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych, organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych

  • Technik ekonomista:

- planowanie i prowadzenie działalności w organizacji, prowadzenie rachunkowości

  • Technik informatyk:

- montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych, projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami, tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami

  • Technik budownictwa na podbudowie kwalifikacji dla zawodu murarz-tynkarz:

- wykonywanie robót murarskich i tynkarskich, organizacja i kontrolowanie robót budowlanych, sporządzanie kosztorysów oraz przygotowanie dokumentacji przetargowej

  • Technik handlowiec:

- prowadzenie sprzedaży, zarządzanie działalnością handlową

  • Technik żywienia i usług gastronomicznych:

- sporządzanie potraw i napojów, organizacja żywienia i usług gastronomicznych

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA:

  • Mechanik pojazdów samochodowych:


- diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych

  • Kucharz:

- sporządzanie potraw i napojów

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa - oddział wielozawodowy:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach:

LICEA:

  • OGÓLNOKSZTAŁCĄCE AKADEMICKIE:

Głównym celem liceum ogólnokształcącego jest bardzo dobre przygotowanie uczniów do podjęcia studiów wyższych. Plan nauczania został tak skonstruowany, aby umożliwić zdobywanie wiedzy i umiejętności w sposób spójny z zainteresowaniami. W klasie pierwszej realizowana jest nauka przedmiotów na poziomie podstawowym. Od klasy drugiej uczniowie wybierają przedmioty rozszerzone. Jeśli jesteś zainteresowana (-y) studiami na kierunkach medycznych, chemicznych lub np. modnej biotechnologii, powinnaś (powinieneś) wybrać przedmioty z grupy biologiczno-chemicznej. Jeśli w przyszłości chciałbyś się związać z kierunkami politechnicznymi, warto pomyśleć o specjalizacji matematycznej. W kręgu Twoich zainteresowań jest np. prawo, administracja, języki obce lub historia - zdecyduj się na rozszerzenia humanistyczne.

  • OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z EDUKACJĄ PRAWNO-POLICYJNĄ:

Nauka w tej klasie trwa 3 lata. Uczniowie realizują program liceum ogólnokształcącego. Od klasy drugiej uczniowie wybierają od 2 do 4 przedmiotów rozszerzonych. Oprócz tego uczestniczą w zajęciach z organizacji policji, prawa wykroczeń i prawa karnego oraz prewencji i zasad postępowania dochodzeniowego. Dla uczniów organizowane są wykłady z wielu dziedzin prawa, medycyny sądowej, kryminalistyki. Nietypowe są również zajęcia z wychowania fizycznego: uczniowie opanowują tor przeszkód z testu sprawnościowego do policji; nacisk postawiony jest również na wszechstronne przygotowanie kondycyjne potencjalnych kandydatów do służby w policji. Uczniowie mogą poznać lepiej pracę w policji nie tylko podczas spotkań i zajęć z funkcjonariuszami, ale także podczas wizyt w laboratoriach (np. kryminalistycznym) i komisariatach.

  • OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - POŻARNICTWO Z RATOWNICTWEM MEDYCZNYM (KLASA STRAŻACKA):

Jest to klasa mundurowa (strażacka). Nauka w tej klasie trwa 3 lata i uczeń realizuje program liceum ogólnokształcącego, wzbogacony o dodatkowe przedmioty i zajęcia związane z ochroną przeciwpożarową i ratownictwem medycznym. Po ukończeniu liceum i zdaniu matury absolwent może ubiegać się o zatrudnienie w Państwowej Straży Pożarnej, może też m.in. rozpocząć studia z zakresu pożarnictwa. W określone dni tygodnia uczniowie chodzą do szkoły w umundurowaniu, które składa się ze stroju oficjalnego oraz bojowego.

TECHNIKA:

  • Technik informatyk:

- montaż i eksploatacja komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych, projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami, tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami

  • Technik mechanik:

- wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, organizacja i nadzorowanie procesów produkcji

  • Technik hotelarstwa: 

- planowanie i realizacja usług w recepcji, obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.

  • Technik usług fryzjerskich:

- wykonywanie zabiegów fryzjerskich, projektowanie fryzur

  • Technik żywienia i usług gastronomicznych:

- sporządzanie potraw i napojów, organizacja żywienia i usług gastronomicznych

  • Technik ochrony środowiska: 

- ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań związanych z ochroną środowiska

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA:

  • Kucharz: 

- sporządzanie potraw i napojów

  • Elektryk:

- montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych, montaż i konserwacja instalacji elektrycznych

  • Mechanik - monter maszyn i urządzeń:

- montaż i obsługa maszyn i urządzeń

  • Mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych:

- montaż i obsługa układów automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych

  • Krawiec:

- wykonywanie usług krawieckich

  • Mechanik pojazdów samochodowych:

- diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych

  • Monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych:

- wykonywanie robót związanych z budową i remontem sieci komunalnych, wykonywanie robót związanych z montażem i remontem instalacji sanitarnych

  • Piekarz:

- produkcja wyrobów piekarskich

  • Cukiernik:

- produkcja wyrobów cukierniczych

  • Murarz - tynkarz: 

- wykonywanie robót murarskich i tynkarskich

  • Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych:

- użytkowanie pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie, obsługa techniczna oraz naprawa pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie

  • Fryzjer:

- wykonywanie zabiegów fryzjerskich

  • Sprzedawca:

- prowadzenie sprzedaży

  • Rolnik:

- prowadzenie produkcji rolniczej

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa - klasa wielozawodowa

sm. / Express-Miejski.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Którą szkołę ponadgimnazjalną wybrać? Prezentujemy kierunki kształcenia na rok 2016/17

    2016-03-04 09:41:45

    sm. / Express-Miejski.pl

    Gimnazjalisto, sprawdź która szkoła oferuje kierunki kształcenia najbliższe Tobie i dokonaj wyboru. Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2016/17.

  • 2016-03-04 18:59:15

    gość: ~Piotr

    A gdzie w Ziębicach oferta liceum ??? Troszku braki w informacji ;)

  • 2016-03-05 11:54:08

    gość: ~em24pl

    Już jest ;-) Pozdrawiamy.

  • 2016-03-10 11:52:56

    gość: ~Absolwent

    ostatnio dodany post

    Polecam ząbkowicki ogólniak i klasę mat-jęz lub mat-inf. Matura będzie zdana na pewno i to na luzie.

REKLAMA