PKP Polskie Linie Kolejowe planują wybudować duży obiekt radiokomunikacyjny m.in. w Bardzie. Mieszkańcy są przeciwni. Wg nich wieża zniszczy panoramę widokową miasteczka.
Z pisma podpisanego przez wicemarszałka województwa Andrzeja Kosiora wynika, iż wieża strunbetonowa wraz z odgromnikiem o wysokości 42 metrów, kontener technologiczny oraz wewnętrzna linia zasilająca i ogrodzenie już niebawem staną na działce nr 175 tuż przy torach, około pięćset metrów od stacji Bardo Śląskie. Tym samym inwestycja zdecydowanie zaburzy panoramę miasta, którą można podziwiać z punktów widokowych, a także stanie na osi bazyliki „przecinając” dwuwieżową elewację frontową na dwie części (można to zaobserwować na zdjęciu). Mieszkańcy, gmina i parafia chcą zablokować ten pomysł.
Swoją decyzję w tej sprawie wydał także konserwator zabytków. Maria Ptak, jako kierownik wałbrzyskiej delegatury, jasno wyraziła, iż realizacja inwestycji będzie miała negatywny wpływ na panoramę Barda. - Miasto ma układ urbanistyczny (wpisany do rejestru zabytków) integralnie związany z krajobrazem i otaczającymi je górami, stąd niezwykle ważne dla miasta jest zachowanie historycznych, i w dniu dzisiejszym atrakcyjnych dla rozwoju turystyki, osi widokowych. Planowana wieża strunbetonowa o wysokości 42 metrów będzie stanowiła niewątpliwą dominantę w wąskim przesmyku pomiędzy górami, w którym położone jest miasto – informuje Maria Ptak. W piśmie znajduje się również informacja o tym, że wieża będzie miała negatywny wpływ na widok bazyliki, która także znajduje się w rejestrze zabytków, szczególnie w widoku z drogi krajowej nr 8 od strony Kłodzka.
Co prawda planowana inwestycja nie jest zlokalizowana na terenie objętym ochroną konserwatorską, a więc WUOZ nie ma podstawy prawnej odmowy budowy wieży. - Niemniej jednak jej utworzenie będzie miało negatywny wpływ na widok zabytków, jakimi są układ urbanistyczny i bazylika w Bardzie – podsumowuje kierownik WUOZ z Wałbrzycha.
Znaczna część mieszkańców jest przeciwna budowie wieży. To dzięki zaangażowaniu Tomasza Karamona, bardzianina, autora albumu Bardo – powrót do przeszłości, planowana inwestycja wraz z projektem ujrzała światło dzienne. Działania w tej sprawie rozpoczęła już gmina oraz parafia, które przygotowują pisma do Instytutu Rozwoju Terytorialnego i wojewody, aby zablokować budowę wieży w tym miejscu. Swoje poparcie i pomoc dla mieszkańców, parafii i gminy wyrazili poseł Monika Wielichowska i senator Stanisław Jurcewicz.
Budowa obiektu radiokomunikacyjnego na terenie całego kraju ma pozwolić zwiększyć płynność i bezpieczeństwo ruchu pociągów, poprawić niezawodność i punktualność przewozów, poprawić jakość usług łączności głosowej i transmisji danych, zmniejszyć opóźnienia i zwiększyć przepustowość linii oraz ograniczyć koszty zewnętrzne z tytułu wzrostu bezpieczeństwa pod kątem wypadkowości na kolei.
sm. / Express-Miejski.pl
42-metrowa wieża stanie w Bardzie?
2015-05-18 09:07:25
sm. / Express-Miejski.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe planują wybudować duży obiekt radiokomunikacyjny m.in. w Bardzie. Mieszkańcy są przeciwni. Wg nich wieża zniszczy panoramę widokową miasteczka.
2015-05-18 13:43:18
gość: ~z góry
Wieża Babel? Kolejna atrakcja "cud grodu"?
2015-05-18 16:00:50
gość: ~mieszkaniec
wplaca ,,dole,, gdzie trzeba i,, parafianie,, zamilkna,ja jestem za wieza
2015-05-18 16:40:25
gość: ~mieszkaniec
Pani Monika Wielichowska i Pan senator Stanisław Jurcewicz wyrażali również swoje poparcie m.in. w kwestii utrzymania Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku - jak się skończyło wszyscy wiedzą.
2015-05-18 20:01:01
gość: ~gim
W Bardzie co by nie zrobił- są krytycy tylko na nie, a nic dla tego miasta nie pomogli, nie doradzili, tylko źle,ŹLE, ŹLE!!!
2015-05-18 20:32:21
gość: ~perfect
To trzeba robić dobrze , a nie źle
2015-05-18 21:14:10
gość: ~NIE
Ja widzę, że niektóre osoby mają problem ze zrozumieniem problemu.
Pierwsza sprawa. Ten maszt w niczym nie uszczęśliwi mieszkańców Barda i okolic. Statystyczny bardzki zjadacz chleba nie skorzysta z tego cuda. Nie ma takiej opcji. Ta wątpliwej urody budowla stanowić będzie jedynie część kolejowej infrastruktury. Wokół tego czegoś nie pojawią się miejsca pracy, nie poprawi się zasięg sieci, nie zwiększy dostęp do internetu. Jedyne co będzie do spierdzielony widok na całe miasto.
Miasto ledwo zipie... Ludzie się nie liczą... Ważny jedynie interes korporacji. Ja mówię NIE!
2015-05-19 08:25:30
gość: ~tor
Proponuję na znak protestu zablokować kolej na stacji w Bardzie
Wsiadać do pociągu jednymi drzwiami a wysiadać drugimi.
2015-05-25 08:51:34
gość: ~wspinacz
Mózg se zablokuj
2015-05-25 10:58:14
gość: ~janek
Szkoda, że Ty @wspinacz nie masz czego blokować
2015-05-25 08:50:43
gość: ~wspinacz
Dostep do internetu nigdy sie nie zwiekszy w tym miescie Orange ma wyjeb....ane na klijentow i uzywaja przewodow z lat 80.A firma strong pc niby to tak miala ruszyc ze swoja usluga jak poprawia sie warunki pogodowe i tylko na straszeniu zostało.
2015-05-20 20:45:52
gość: ~Mecenas
BAWI mnie święte oburzenia burmistrza miasta i pan radnej sejmiku. Żałosne!
Trzeba było publikacji na niezależnym profilu aby rozpętała się wojna i fala oburzenia!
Cyniczne i godne pożałowania podejście burmistrza który wiedział o całej sprawie już dawno. Ale akoś nie wpadł na pomysł aby nagłośnić sprawę.
Wygląda to tak jakby burmistrzowi nie zależało na zablokowaniu tej budowy. Czy ma coś do ukrycia w tym temacie? Dlaczego milczał dotychczas?
Jak to jest, że w urzędzie wiedzieli wcześniej a milczeli?
Czy nie jest tak, że dopiero fala negatywnych opinii sprawiła, że burmistrz się wystraszył i wziął się do roboty w obawie nie o wygląd miasta TYLKO z obawy na uszczerbek na swoim wizerunku? Pytam gdzie są w tym wszystkim radni? Dlaczego nikt nic nie zrobił?
Szczególny tryb działania burmistrza ograniczy się do napisania pisma? Czy wsadzi tyłek w auto i odwiedzi kilka instytucji?
WTOPA Panie burmistrz - wtopa!
2015-05-22 11:44:19
gość: ~Wspinacz
Jaka panorama? Jedzcie od strony Kłodzka tam gdzie ma stac ta wieza nic nie bedzie zasłaniała bo robią to drzewa?A co do wypowiedzi przedmowcy:Radni biora co miesiac swoje gaże i maja w dupie wszystkich.Zrobiłem bład glosujac na nich wiecej tego nie zrobie.
2015-05-25 15:34:13
gość: ~zabkowiczanin
jeśli dzięki temu ma być więcej pociągów, które będą kursowały szybciej to ja jestem ZA
2015-05-27 14:40:35
gość: ~nastawniczy
Tak ma być więcej pociągów i będą przez Ząbkowice jeździły
2015-06-02 10:46:35
gość: ~POlandia
Na wieży bazyliki jest już chyba 1szkodliwy nadajnik. Przy drugim wzrosną udary mózgowe i liczba miejsc pracy w DPSie!!!
2015-06-02 13:21:19
gość: ~śpioch
Burmistrz się obudził i akcję zbierania podpisów zainicjował, a gdzie był wcześniej ?
2015-06-03 07:53:19
gość: ~xxx
ostatnio dodany post
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu masztów telefonii komórkowej na nasze zdrowie, samopoczucie i ogólny stan organizmu. Niezwykle silne, szkodliwe promieniowanie mikrofalowe penetruje obszary, których żyjemy, przebywamy na co dzień. Organizm poddany notorycznie takiemu oddziaływaniu, prędzej czy później (w wyniku kumulacji) zacznie reagować coraz gorszym samopoczuciem, niskim poziomem witalności, stanami depresyjnymi, różnymi dolegliwościami (od bólów głowy, aż do nowotworów).
Francuski Sąd Cywilny z Nanterre (Hauts-de-Seine) wydał wyrok, nakazujący rozbiórkę stacji telefonii komórkowej Bouygues Télécom w Tassin-La-demi-Lune (Rhône). Sąd wyszedł z założenia, że istnieje potencjalne zagrożenie zdrowia mieszkańców. Dlatego Bouygues Télécom ma zapłacić każdej z trzech skarżących rodzin po 3000 Euro ze względu na ekspozycję promieniowaniem zagrażającym ich zdrowiu.Publikacja Parlamentu Europejskiego z marca 2001 r. (nr druku 297.574) "Szczególny niepokój i oburzenie wywołuje bezustanne napromieniowanie ludności przez stacje telefonii komórkowej, zwłaszcza te zainstalowane w pobliżu domów mieszkalnych, szkół i szpitali. Środowisko życia ludności jest permanentnie skażone. Jest to stan nie do zaakceptowania, budzący poważne zastrzeżenia natury etycznej i jest sprzeczny z Prawami Człowieka. Ludzie ci nie mają dostępu do rzetelnej informacji i nie mają możliwości obrony. Są oni bezwolnym obiektem masowego eksperymentu."
REKLAMA
REKLAMA