Express-Miejski.pl

Bardo kolebką muzyki organowej

Bardo kolebką muzyki organowej

Bardo kolebką muzyki organowej fot.: Jerzy Organiściak / joragnisciak.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od czwartku do niedzieli odbywała się w Bardzie impreza wieńcząca przedsięwzięcie kulturalne, jakim była rewitalizacja zabytkowych organów w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Przy okazji tej uroczystości, której towarzyszyły też spotkania, imprezy turystyczne i konkurs organowy dla młodych wirtuozów organów, odbyła się międzynarodowa konferencja "Muzyka na szlakach". Celem organizatorów: Urzędu Miasta i Gminy Bardo i bardzkich redemptorystów, jest promocja Barda oraz wybitnego instrumentu - jednych z najlepszych obecnie barokowych organów w Polsce, jak również zapoczątkowanie festiwalu muzyki organowej w kolejnych latach.

Na konferencji, wbrew tytułowi, nie mówiono zbyt wiele o muzyce i sztuce, a głównie o walorach turystycznych Barda i miast uczestników projektu.

- Miałem i ja okazję tam wystąpić i to z "tematem muzycznym". Opowiadałem o wybitnych muzykach w historii ziemi ząbkowickiej. Okazuje się bowiem, a prawie nikt tego zagadnienia dotychczas nie badał, że z okolic Ząbkowic Śląskich pochodziło trzech muzyków, którzy zapisali się w annałach historii muzyki. Byli to: Ignacy Franz ze Zwróconej - twórca i kompozytor wielkiego hymnu na cześć Boga: "Grosser Gott wir loben dich", Peter Zeitzius z Ząbkowic Śląskich – wybitny budowniczy organów, oraz pochodzący z Braszowic Aloix Taux  kompozytor, skrzypek i pierwszy dyrektor Instytutu Mozarta "Mozarteum" w Salzburgu – komentuje Jerzy Organiściak.

Dla wielu osób ciekawy był wykład Grzegorza Zajączkowskiego, niezmordowanego badacza malarstwa i rzeźby barokowej, o nowych odkryciach w tej dziedzinie na terenie Barda.

Okazuje się, że dotychczasowa wiedza w dziedzinie dzieł sztuki zgromadzonych w bardzkiej bazylice, a w szczególności barokowego malarstwa i rzeźby, została przez grupę młodych historyków sztuki, jak mówi Jerzy Organiściak, przewrócona do góry nogami!

Mamy tam znacznie więcej dobrych dzieł sztuki, niż się dotychczas wydawało. Najważniejszą jednak sprawą było posłuchanie brzmienia bardzkich organów, które - jak sądzę - staną się w najbliższym czasie kolejną, wielką atrakcją Barda – kończy krajoznawca.

someone. / Express-Miejski.pl / jorganisciak.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Bardo kolebką muzyki organowej

    2013-09-23 13:09:53

    someone. / Express-Miejski.pl

    Od czwartku do niedzieli odbywała się w Bardzie impreza wieńcząca przedsięwzięcie kulturalne, jakim była rewitalizacja zabytkowych organów w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

  • 2013-09-23 22:13:11

    gość: ~widz

    ostatnio dodany post

    Niektórzy przez te 3 dni to się nieżle "kolebali"

REKLAMA