Express-Miejski.pl

Skatepark będzie, ale nie teraz

Ruiny skateparku na stadionie fot.: Sylwek / Express-miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od wielu lat toczy się batalia na linii deskorolkarze – burmistrz. Chodzi o kwestię wybudowania profesjonalnego skateparku, który spełniałby podstawowe wymagania młodzieży. Do tej pory osoby, które chciały pojeździć musiały korzystać ze zniszczonego placu na stadionie. Nie było to jednak rajskie miejsce do jeżdżenia na desce.

Tylko dziurawa i krzywa nawierzchnia oraz prymitywne przeszkody, które lata świetności miały już za sobą. W ostatnim czasie najlepszymi „miejscówkami” są parkingi za marketami, których w Ząbkowicach nie brakuje. Nie jest to jednak respektowane przez ich właścicieli, co wielokrotnie skutkowało interwencjami policji.

- Już cztery razy byłem spisywany przez policję, bo jeździłem na parkingu za Biedrą. Ale mówię, że jak nie ma gdzie jeździć, to co mam zrobić? – mówi Kuba, skejt z Ząbkowic.

- Miasto nie chce wybudować skateparku, ale jak interweniuje policja, to już jest dobrze? To tak, jakby nie było basenu i spisywali wszystkich, że kąpią się w jedynym jeziorze w mieście. Przecież to jakaś paranoja – oburza się młodzież jeżdżąca za Lidlem – Nie jest to jakaś zachcianka, ale normalna potrzeba rozwijania się, jak hala sportowa czy boisko.

Młodzież już dwa razy spotkała się z burmistrzem. Zbierali nawet podpisy pod petycją, w której chcieli wybudowania skateparku. Minął rok i dalej cisza.

Spotkań było kilka, ale żadne z nich do niczego nie doprowadziło, standardowe mydlenie oczu, że wszystko jest ok - mówi bardziej zaawansowany deskorolkarz z Ząbkowic Śląskich, pomysłodawca petycji - Koniec końców jest taki, że burmistrz przestał odpisywać na maile, nie odbierał telefonów, a podobno projekt skateparku jest już gotowy, tylko że nikt go nie widział. Szczerze mówiąc, to nie wiem czy chce go zobaczyć, jeśli wykonał go ten koleś który wygrał przetarg na dokumentację. Według mnie on nie ma pojęcia o projektowaniu skateparków.

- W tej chwili jesteśmy na etapie końcowym dokumentacji – mówi burmistrz Marcin Orzeszek – Po zakończeniu prac zorganizujemy kolejne spotkanie, na którym ten plan zostanie przedstawiony do konsultacji. Skatepark zostanie wybudowany na stadionie w miejscu, gdzie znajduje się teraz.

W tym roku nie udało się zrealizować tego przedsięwzięcia, ponieważ nie było pewności co do ulokowania skateparku oraz trwały konsultacje, jaki kształt miałby park.

- Postanowiliśmy wzorować się na bielawskim skateparku – informuje burmistrz.

Koszty budowy nie są na razie znane. Jeśli kwota będzie zbyt duża na zrealizowanie tego za jednym razem, skatepark będzie budowany etapami.

groszek / Express-miejski.pl

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Skatepark będzie, ale nie teraz

  2013-09-16 09:07:10

  groszek / Express-miejski.pl

  Od wielu lat toczy się batalia na linii deskorolkarze – burmistrz. Chodzi o kwestię wybudowania profesjonalnego skateparku, który spełniałby podstawowe wymagania młodzieży. Do tej pory osoby, które chciały pojeździć musiały korzystać ze zniszczonego placu na stadionie. Nie było to jednak rajskie miejsce do jeżdżenia na desce.

 • 2013-09-16 16:43:50

  gość: ~lu

  Mydlenie oczu,w tym roku miał być zaczęty.

 • 2013-09-16 16:59:11

  gość: ~ja

  dlaczego będzie ale nie teraz ?

 • 2013-09-16 18:02:26

  gość: ~ciekawe

  "Szczerze mówiąc, to nie wiem czy chce go zobaczyć, jeśli wykonał go ten koleś który wygrał przetarg na dokumentację" - a co, lepiej zeby zaprojektował go ktos z Twoich ziomali? Tak zalezy Wam na skateparku a nie chcecie wniesc poprawek w projekcie? Żenujące

 • 2013-09-16 18:55:51

  gość: ~anonim

  Nie chodzi o to, tylko bardziej o to że robi to firma która nie ma kompletnie pojęcia o projektowaniu skateparków.

 • 2013-09-16 18:59:00

  gość: ~ja

  Powiem w skrócie jak chłop krowie na rowie : budowa skateparku przez firmę , która nigdy tego nie robiła mija się z celem , to tak jakby tor F1 miała budować jakaś firma budowlana w Ząbkowic. Taki skatepark ma określone kąty najazdów, zakończenia przeszkód , odległości między nimi , tak ,zeby wszystko spełniało swoją funkcję . Wyobraź sobie spartolony zakręt na F1 gdzie wszyscy wylatują z trasy. Wystarczy zrobić za mocny kąt na najeżdzie i już cała przeszkoda nie nadaje się do jazdy . Dobry przykład spartolonego skateparku jest w DDZ gdzie wszystko jest nie takie jak powinno i nie da się na nim jeżdzić na deskach . tak samo rozmieszczenie przeszkód .
  druga sprawa to to ,że wszyscy chcemy żeby skatepark służył jak najdłużej : widać jak wygląda park metalowy , to jeszcze gorzej będzie wyglądał drewniany, JEDYNA NAJTRWALSZA metoda budowy skateparków to beton , a tutaj technologia budowy jest taka ,że najpierw wylewa się przeszkody a w ostatnim etapie wylewa się nawierzchnię i taki park stoi spokojnie kilkanaście lat . Skoro miasto przeznaczyło małą kwotę na park to jeśli chce dobrze wydać pieniądze to jak je wydać przy najlepszej technologii ? wylać przeszkody a za rokalbo dwa dopiero nawierzchnię ? a do tego czasu będziemy jeździli pomiędzy nimi po piasku ?
  My po prostu chcemy dobrze wydać pieniądze i wydać je raz a porządnie . Nie tak jak się teraz buduje w kraju drogi albo przeprowadza remonty ,że za chwilę wszystko jest do poprawki . , My nie chcemy tu zrobić żadnego wała tylko po prostu jeżdzić na super skateparku.
  Następna sprawa to osoba która to ma współorganizować ze strony użytkowników . jest to osoba która ZNA SIĘ NA TYM jak mało kto w kraju i wszystkie skateparki które pomógł postawić stoją , są doskonałej jakości , mają perfekcyjne kształty i przyciągają rzesze młodzieży .
  Kolejna sprawa - na wszystko UNIA DAJE PIENIĄDZE , tylko trzeba je umieć wybrać !!! to jest promowanie sportu wśród młodzieży , a kto nie umie z tego tytułu wyrwać pieniędzy to nie powinien się tym zajmować .

 • 2013-09-16 19:04:56

  gość: ~Robert

  jeśli jedynym kryterium wyboru oferty jest cena a nie funkcjonalnośc to potem tak właśnie ledwo wyglądają inwestycje . wyobrażam sobie tor F1 robiony u nas przez firmę która budowała np orliki , he he .....

 • 2013-09-16 21:01:09

  gość: ~mieszkaniecZąbkowic

  Uczyć się!!!! A nie jeździć na deskach!!!! Nie można nawet w spokoju zakupów zrobić, bo jeżdżą po parkingu! Jak zwrócisz uwagę, bo mało pod samochód nie wpadnie to jeszcze "skejty" bezczelnie odpyskną!!!

 • 2013-09-16 22:28:25

  gość: ~kkk

  chyba lepiej jak "skejty" na deskach sobie jeżdżą, niż jakby mieli takie samochody jak twój gwoździami rysować. Będą mieli swoje miejsce, to nie będą na parkingu przeszkadzać-proste

 • 2013-09-16 22:12:24

  gość: ~oooo

  skateparku nie było i nigdy w tym mieście nie będzie, ani za rok ani za 5 lat. tak jak zresztą nic tu w tym mieście nie ma i nie będzie, za 5 lat zostaną tu sami emeryci.

 • 2013-09-16 22:26:42

  gość: ~gimnazjalista

  Właśnie do nauki ,a nie niby skejciki,wrzucające zdjęcia na fejsbuszka ,dzieci które czują się dorosłe ,my chcemy i koniec ! Powiem raz jeszcze do książek,a nie jeźdzenie pod Lidlem i zaczepianie ludzi .Mam nadzieję,że policja się wezmie za te dzieci ,bo to przechodzi ludzkie granice.

 • 2013-09-16 23:12:11

  gość: ~Timi

  jakie zaczepianie ludzi? mamy swoją pasje i ją rozwijamy. Jeździmy na Lidlu bo lepszego miejsca do jazdy na desce w tym mieście nie ma :) twoim zdaniem powinniśmy tylko siedzieć przy książkach i nic po za tym? żadnych zainteresowań? pasji? wiadomo nauka jest ważna ale to nie całe życie człowieku! A co do dorosłości to kompletnie nie rozumiem? Jeżeli jeżdżę na desce i dodam sobie jakieś zdjęcie z deską na fejsa to jestem dorosły?
  I co policja ma się za nas wziąć bo jeździmy na desce a nie jaramy fajki i chlejemy gdzieś na mostach? Bo mamy inne zainteresowania niż piłka nożna?

 • 2013-09-16 23:19:12

  gość: ~aaaaa

  przygnębiające jest to miasto i podejście co niektórych.....

 • 2013-09-17 09:51:32

  gość: ~skejt

  a nasz Chappi wygrał Polską edycję RED BULL SKATE ARCADE i jako jedyny Polak pojechał do Barcelony na światowe finały i zajął tam 7 miejsce !!!

 • 2013-09-17 11:52:34

  gość: ~ŁukaszStanisławowski

  Timi gimbusie do spania bo będzie lufa z majzy i płacz xD

 • 2013-09-17 12:12:42

  gość: ~ja

  no tak zapomniałem, że chodzę do gimnazjum i co bym nie napisał to usłysze tylko 'gimb' :P

 • 2013-09-17 10:09:28

  gość: ~JJ

  Smutna historia gimbów xDD

 • 2013-09-17 12:37:11

  gość: ~peja

  przestańcie z tym Chappim:-/ gazety i internet oczywiście wszystko przedstawią w nieprawdziwym świetle. '' najlepsi ze swoich krajów pojechali reprezentować je na zawodach w Barcelonie'' i co? Ci którzy tam pojechali są najlepsi na świecie rozumiem ?:-) żenada. no i red bull, to już w ogóle kojarzy się nie wiadomo jak, podstawą dostania się na te zawody było powtórzenie tricków które zadawali , a były to tricki podstawowe, takie jak 50-50, boardslide itp, czyli dzieciak który jeździ rok czasu jest to wstanie powtórzyć. nie było żądnej kategorii wiekowej itp. więc Chappi wygrał bo nie miał tam konkurenta, widziałem wideo z tych zawodów i 80 procent startujących to były dzieci w wieku 10-15 lat. i tacy sami reprezentanci byli w innych krajach. wygrał bo Ci najlepsi z Polski wbili na te zawody nie biorąc w nich udziału.

 • 2013-09-17 14:14:40

  gość: ~ja

  ty peja czym możesz się pochwalić ? masz jakieś osiągnięcia ? sponsoringu jaki ma Chappi nie dostaje sie za 50/50 na murku baranie ...

 • 2013-09-17 13:51:56

  gość: ~aj

  niektóre kometarze mnie rozwalają to gdzie mamy niby jezdzic

 • 2013-09-17 17:54:01

  gość: ~peja

  sponsoring w Polsce o niczym nie świadczy, można go dostać np po znajomości ;-) , albo niby mieć sponsoring a jak przychodzi co do czego to musisz kupić produkt tylko żę dostajesz zniżkę :-D i mowa jest o tych zawodach a nie o sponsorach. prostym przykładem że sponsoring to nie wszystko jest Poleszczuk, ma jakiś sponsorów ? chyba nie ma, a jeździ 10 razy lepiej niż Ostaszewski.

 • 2013-09-17 21:10:38

  gość: ~gimnazjalistka

  Czy ktoś wam każe jezdzic? jeśli chodzi o to palenie,picie to nie do końca się z tym zgodzę ,nie dziwię,się,że pod biedronką was wywalają,ale co to dla was teraz na lidlu spamują :) Ojjj wydaje mi się,że coś powinni z tym zrobić ...

 • 2013-09-17 23:08:54

  gość: ~hop

  ostatnio dodany post

  tak każe, Twoja stara! bo lubi nasze wysportowane młode ciała! masz jeszcze jakieś pytanie?

REKLAMA