Express-Miejski.pl

Ziębiczanie na Słowacji w ramach programu COMENIUS

Wymiana Comenius 2011-2013

Wymiana Comenius 2011-2013 fot.: Szkoła Podstawowa nr 2 w Ziębicach

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W dniach 21 – 25 kwietnia 2013 roku delegacja nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach przebywała na Słowacji w mieście Lučenec. Był to już ostatni wyjazd młodzieży w ramach realizowanego od 2011 roku programu Comenius, który ma na celu realizację wspólnych zadań w ramach międzynarodowego projektu zatytułowanego „The local ecology for the whole of Europe” czyli „Lokalna ekologia dla całej Europy”.

W wyjeździe uczestniczyły panie Angelika Gniewczyńska – Kasprzyk – nauczyciel języka angielskiego w SP2 jednocześnie koordynator całego projektu, Dorota Mikołajczyk wicedyrektor szkoły oraz uczniowie klas V i VI - Karolina Wajda, Natalia Magiera, Szymon Tworek, Józef Sendor, Cezary Wiśniewski, Arkadiusz Radecki. Na miejsce dojechaliśmy około godziny 14.30, czekali już na nas nauczyciele i uczniowie z Węgier, Turcji i Słowacji. Słowacja przywitała wszystkich piękną, słoneczną pogodą oraz cudowną przyrodą, więc po rozpakowaniu bagaży poszliśmy zwiedzać miasto. Lučenec to stare, zabytkowe miasto, które ma ciekawą historię, o czym opowiadały nam przez uczennice z Zakladni Skoly.

Pierwszego dnia naszej wizyty udaliśmy się na oficjalne powitanie w szkole, gdzie w bardzo uroczysty sposób zostaliśmy zaprezentowani całej społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom. Przed bramą witali nas uczniowie w ludowych strojach, prowadzili przez boisko, niosąc polską flagę. Podobnie przywitali przyjaciół z Węgier i Turcji. Kiedy wszyscy staliśmy już na płycie boiska, odegrano nasze hymny państwowe. Stojąc na baczność, z dumą śpiewaliśmy hymn Polski. Po części oficjalnej zwiedzaliśmy szkołę.

Koordynatorzy projektu brali udział w indywidualnym spotkaniu, podczas którego omawiali zadania projektowe. Uczniowie w tym czasie włączeni byli do różnorodnych zajęć terenowych (jazda na rowerach, spotkania z leśnikami - poznawanie drapieżnych ptaków). Następnie w szkolnym ogrodzie w obecności włodarzy miasta wszystkie delegacje posadziły drzewa i wraz z uczniami z Zakladni Skoly, trzymając się za ręce, utworzyły ogromne koło przyjaźni (liczące 800 osób). Po obiedzie udaliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie czekała na nas Pani Burmistrz, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała historię miasta Lučenec. Po południu uczniowie zaprosili nas do Muzeum Nauk Przyrodniczych i Technologii. To bardzo ciekawe miejsce, gdzie uczniowie przeprowadzają samodzielnie różne doświadczenia z zakresu fizyki, chemii, przyrody.

Dowiedzieliśmy się, że spędzają tam każdą wolną chwilę, ucząc się przez zabawę. Wieczór spędziliśmy w parku, w którym znajduje się mini ZOO, plac zabaw dla dzieci. Tam zjedliśmy kolację w restauracji parkowej. Do hotelu wróciliśmy około godziny 21.30. Dzień był pełen wrażeń, nie było czasu na nudę. Wtorek był dniem wycieczkowym, zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Jaskini Gombaseckej. Jest to jaskinia typu wywierzyskowego, która posiada aktywny tok wodny. Jaskinia słynie z unikalnych, śnieżnobiałych, szklistych stalaktytów rurkowych zwanych makaronami, które kontrastują z czerwono-brunatną barwą ścian. Temperatura w jaskini wynosi 9 °C, zaś wilgotność 95-97%.

Pobyt w jaskini robi ogromne wrażenie, jest piękna jak z bajki! Po wyjściu z jaskini pojechaliśmy do miasta Košice - drugiego, co do wielkości miasta Słowacji pod względem liczby mieszkańców, a trzeciego – po Wysokich Tatrach i Bratysławie – pod względem powierzchni oraz największego miasta wschodniej Słowacji. Miasto słynie z zabytkowej zabudowy, zostało wyróżnione – wraz z francuską Marsylią – tytułem Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2013. Tradycyjną słowacką kolację, czyli haluszki z bryndzą, zjedliśmy w drewnianym dworze w miejscowości Ozdany.

Ponieważ Słowacja, to kraina zamków umiejscowionych na szczytach gór, trzeciego dnia pojechaliśmy je zwiedzać. Pogoda na taką wyprawę była wymarzona, świeciło mocne słońce i widoczność była doskonała. Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Šomoška, który znajduje się w Narodowym Rezerwacie Przyrody, położony na bazaltowym wzgórzu. W odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od zamku przebiega granica słowacko-węgierska. Dużą atrakcją był skalny wodospad Šomoška – unikatowy w skali europejskiej. Do zamku prowadziła ścieżka dydaktyczna przez las, a po drodze można było obserwować wolno żyjące salamandry. Ze wzgórza zamkowego roztaczał się przepiękny widok na słowacką i węgierską część Cerovej Vrchoviny. Następnie pojechaliśmy do Zamku Fiľakovo, który pochodzi z okresu średniowiecza. W czasach świetności zamek był jednym z największych i najważniejszych w regionie. Obecnie prowadzone są w nim prace konserwatorskie. Udało nam się zwiedzić Bebekovą basztę, w której znajduje się ekspozycja muzealna. Po terenie ruin prowadzi ścieżka dydaktyczna, która pozwala zapoznać się z historią zamku oraz z geologią wzgórza zamkowego. Zamek położony jest w granicach Geoparku Novohrad-Nógrád. Jeszcze tego samego dnia po południu zostaliśmy zaproszeni na ceremonię pożegnalną, w trakcie której obejrzeliśmy program artystyczny w wykonaniu uczniów Zakladni Skoly. Wystąpił szkolny chór, który zaprezentował lokalne i tradycyjne pieśni narodowe.

Dla każdego państwa przygotowany był taniec i piosenka w języku narodowym. Uczniowie z Turcji, Węgier i Polski wspólnie wykonali piosenkę w języku słowackim, czym sprawili dużą radość gospodarzom. Po gali był czas na wspólną zabawę i podziękowania. Razem tańczyliśmy na dyskotece. Wieczorem każda grupa otrzymała trzy balony szczęścia i puściła je w niebo z życzeniem, abyśmy jeszcze kiedyś się spotkali.

Ostatni dzień to czas pożegnań, smutny. Bardzo serdecznie dziękowaliśmy gospodarzom za tak serdeczne przyjęcie i ciekawy program pobytu. Uczniowie wymienili się adresami, numerami telefonów. Przyjaźnie, jakie nawiązały się podczas wszystkich wyjazdów trwają. Miło było widzieć, jak dzieci ze sobą rozmawiają, razem się śmieją. Program Comenius pozwolił na zatarcie granic kulturowych i językowych. Jego uczestnicy stanowią jedną, wielką rodzinę, a wspólnie przeżyte chwile zostaną w pamięci na zawsze.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie odpowiadają za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną oraz za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

Szkoła Podstawowa nr 2

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA