W wielu gminach już odbyło się lub niedługo odbędzie się głosowanie nad absolutoriami dla burmistrzów i wójtów poszczególnych gmin. Przyjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium oznacza w praktyce zaakceptowanie i zatwierdzenie działalności finansowej wójta lub burmistrza z roku poprzedniego.
Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym z 1990 r. głosowanie odbywa się bezwzględną większością głosów przy obecności minimum połowy ustawowej liczby radnych.
W gminach Ciepłowody i Złoty Stok takie głosowania już się odbyły, w obu przypadkach radni jednogłośnie przyznali absolutoria odpowiednio wójtowi i burmistrzowi. Także burmistrz Ząbkowic Śląskich może spać spokojnie. Jednak nie wszyscy ząbkowiccy radni głosowali za. Przeciw byli Danuta Tkaczonek oraz Franciszek Gawęda.
W gminach Ziębice i Bardo głosowanie odbędzie się na sesjach 20 czerwca, a w gminie Kamieniec w dniu 27 czerwca.
Jeżeli burmistrz lub wójt nie otrzyma absolutorium, radni mogą przyjąć uchwałę o przeprowadzeniu lokalnego referendum w sprawie jego odwołania. Wtedy to, czy dana osoba pozostanie na stanowisku, zależy bezpośrednio od mieszkańców miasta lub gminy.
Powodem do nieudzielenia absolutorium przez radę miejską lub radę gminy może być na przykład niezrealizowanie założeń ustawy budżetowej zaplanowanych na dany rok. Absolutorium jest więc narzędziem, dzieki któremu można kontrolować działania władz miasta lub gminy.
chica / express-miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA