Ponad 2,5 tysiąca wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2013 rok złożyli rolnicy z Ząbkowic Śląskich. Natomiast w Kłodzku dotychczas do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 4150 dokumentów aplikacyjnych. Osoby prowadzące działalność rolniczą, które chciałyby ubiegać się o wsparcie finansowe mają czas do poniedziałku 10 czerwca. Wnioski można składać drogą internetową. W puli do podziału dla polskich rolników na 2013 rok znajduje się ok. 3,5 mld zł.
Rolnicy mieli dwa miesiące na złożenie wniosków (15 marca - 15 maja), jednak biura powiatowe ARiMR nadal czekają na aplikacje. Należy jednak liczyć się z tym, że każdy dzień opóźnienia skutkuje pomniejszeniem o 1 proc. wysokości dopłaty.
- W 2012 roku po terminie wnioski złożyło 38 osób. W tym roku jest ich już około 25, więc być może dojdziemy do poziomu średniej rocznej, czyli 30 spóźnionych aplikacji - mówi Stanisław Marszał, kierownik biura powiatowego ARiMR w Ząbkowicach Śląskich. – We właściwym terminie wpłynęło 2565 wniosków, jednak żaden nie dotarł do nas drogą internetową.
W Kłodzku 4 rolników złożyło wnioski o dopłaty za pomocą sieci.
- W ubiegłym roku na 4151 rolników starających się o dopłaty bezpośrednie, żaden nie zdecydował się na wersję elektroniczną – zauważa Lubomir Danielczyk, kierownik biura powiatowego ARMiR w Kłodzku. – Obecnie mamy około 4150 wniosków. Wciąż napływają do nas kolejne aplikacje.
W składanym wniosku rolnik nie podaje konkretnej kwoty, a ostateczne płatności ogłaszane są dopiero po ukazaniu się rozporządzenia na temat wysokości stawek. Zwykle jest to listopad.
- Ponieważ płatności za 2012 rok biegną do 30 czerwca tego roku, na razie kwota sumaryczna płatności obszarowych za ubiegły rok w przybliżeniu wynosi około 40 mln zł, a płatności ONW (z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach) – 1 mln 200 tys. W sumie w 2012 roku z dopłat bezpośrednich skorzystało 2609 osób. Dodatkowo mieliśmy 446 aplikacji o ONW, 486 o płatności zwierzęce, 69 o płatności do uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, 225 o płatności cukrowe oraz 5 wniosków o płatność specjalną do owiec – wylicza Stanisław Marszał.
Ponadto w ubiegłym roku było 85 wkładek do wniosków o dopłaty rolnośrodowiskowe. Za 2013 rok do ząbkowickiego biura powiatowego ARiMR wpłynęło już 89 dokumentów. W Kłodzku 80 proc. rolników deklarowało chęć otrzymania wsparcia w ramach ONW.
Każdego roku przynajmniej 5 proc. wniosków w danym powiecie poddawanych jest weryfikacji. W tym celu przeprowadzane są kontrole w terenie, czyli w gospodarstwie rolnika, któremu przyznano dopłatę. Zajmuje się tym Biuro Kontroli na Miejscu, działające przy regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- W raportach z kontroli na miejscu zawsze są stwierdzane niedociągnięcia i nieprawidłowości. Oszustw jako takich nie ma, zwykle odnotowywane są drobne uchybienia albo w powierzchni zgłaszanej działki rolnej, albo w zakresie stanu kultury rolnej. W zależności od stopnia nieprawidłowości udzielane są sankcje finansowe. To może być od kilkunastu do kilku tysięcy złotych – wyjaśnia kierownik biura powiatowego ARiMR w Ząbkowicach Śląskich.
Podobnie sytuacja wygląda w Kłodzku.
- Kontrole zostały przeprowadzone i wykazały błędy. Na terenie powiatu mamy zarówno niemal wzorowe gospodarstwa, ale zdarzają się też drobne, jak i poważniejsze uchybienia – mówi kierownik biura powiatowego ARiMR w Kłodzku.
Przypominamy, że biura powiatowe ARiMR czekają na wnioski do poniedziałku 10 czerwca. Termin ten jest ostateczny. Późniejsze aplikacje nie będą rozpatrywane.
Sylwia Stwora / Artivia.pl
REKLAMA
REKLAMA