Nagroda główna trafiła do najmłodszych uczestników zawodów MTB

Zawody MTB w Kamieńcu Ząbkowickim

Zawody MTB w Kamieńcu Ząbkowickim fot.: gurmond

Wokół Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odbyły się zawody w kolarstwie MTB. Po kilku deszczowych dniach zaświeciło słońce dla zawodników, kibiców i organizatorów.

Już od godziny 10, w biurze zawodów prowadzonym przez Beatę Stelmaszewską,  Annę Zawadzką oraz Renatę Mazur-Kliś  trwały zapisy uczestników. W tym roku ponad 90 osób zgłosiło swój akces do rywalizacji na malowniczych i coraz ładniejszych trasach położonych na pałacowym wzgórzu.

Po godzinie 12 rozpoczęły się zmagania na trasach przygotowanych przez członków Rowerowego Klubu Sportowego KROSS Byczeń. Najmłodsi rozpoczęli swoje zmagania na mini pętli w okolicach „Czerwonego Kościółka” natomiast pozostali pokonywali trasę wyznaczoną wokół Pałacu Marianny Orańskiej.

W tegorocznej imprezie przybyła  jeszcze jedna kategoria dla zawodników, w wieku 4-6 lat. Zwyciężył w niej Paweł Turek z Kłodzka tuż przed Michałem Bierutem z Kamieńca Ząbkowickiego. Ci zawodnicy oraz pozostałe dwie grupy, dziewcząt i chłopców startowali na trasie 300 metrów, w jeździe indywidualnej na czas. W kategorii dziewczynek (7-9 lat) zwyciężyła  Nikola Zięcina (Kamieniec Ząbkowicki) przed Ewą Termeną (Suszka) i Amelią Stelmach (Kamieniec Ząbkowicki). Wśród chłopców wygrał Bartłomiej Janiec (CKiP Złoty Stok) przed Maciejem Wengrzynem (UKS Kusy Bardo Przyłęk) i Adamem Termeną (Suszka).

W pozostałych  kategoriach zawodnicy starowali na pętli ok. 2.400 metrów wokół Góry Zamkowej pokonując ją jednokrotnie bądź wielokrotnie.

Wśród  dziewcząt (10-12 lat), które pokonały jedno okrążenie zwyciężyła Laura Wójcik (Nysa)przed Asią Menderą (UKS Kusy Bardo Przyłęk) i Wiktorią Polasińską (Kamieniec Ząbkowicki). Natomiast najlepszym wśród chłopców, w tej kategorii został Maciej Zawadzki (UKS Nowa Ruda) przed Łukaszem Orzechowskim (UKS Kusy Bardo Przyłęk) i Stanisławem Pluciakiem (CKiP Złoty Stok). W kategorii młodziczek i młodzików zmagania odbywały się na dwóch okrążeniach. Najlepszą młodziczką została Aleksandra Bielas z Kamieńca Ząbkowickiego natomiast wśród młodzików zwyciężył Jakub Dwornik (CKiP Złoty Stok) przed Kacprem Sochą i Damianem Stelmaszewski (obaj RKS Kross Byczeń).

Trzykrotne pokonanie pętli wokół Pałacu wyłoniło najlepszą juniorkę młodszą. Została nią Magda Trędak przed Natalią Nowicką. Zwycięzca w kategorii juniorów młodszych to Łukasz Paździor przed Sebastianem Leśkowem. Wszyscy reprezentowali UKS Kusy Bardo Przyłęk.

Kamil Handl (HUSWARNA RACING TEAM Gorzanów), po pokonaniu 4 okrążeń, został najlepszym juniorem, przed Damianem Nowickim (MTB TEAM RMF FM) oraz Mateuszem Głowikiem (Sokół Bralin Trzcinica).

W kategorii Elita, na podobnym dystansie, zwyciężył Paweł Pięta (LIVESTRONG Zabrze) przed  Grzegorzem Zielińskim (HUSWARNA RACING TEAM Gorzanów) i Bogdanem Kocem (Klub kolarski Ziemi Kłodzkiej).

Najliczniej obsadzoną kategorią, w której wystartowało 22 zawodników była kategoria Masters. Po pokonaniu 4 okrążeń zwyciężył w niej Rafał Szczepuch (BSA PRO TEAM Świdnica) przed Arturem Marcem (Bielawa) i Dominikiem Pokrywką (Sowiogórska Grupa Rowerowa).

Najszybciej wśród pań trasę zawodów pokonała Małgorzata Rensz pokonując Martę Biksę (Koźle) oraz Marzenę Kuczyńską (Jaworzyna Śląska).

Po zakończeniu zawodów nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów, medali i dyplomów, którego dokonał  wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec. Wszyscy uczestniczący w zmaganiach zawodnicy otrzymali torby z materiałami popularyzującymi walory turystyczne Ziemi  Ząbkowickiej.

Nie był to jeszcze koniec atrakcji VIII Zawodów MTB. Po każdych zawodach kolarskich, tradycyjnie odbywa się losowanie fantów loterii teletombola, w której głównymi nagrodami były dwa rowery ufundowane. W tym roku szczęście uśmiechnęło się do najmłodszych uczestników zmagań Nikoli Zięciny, która zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej oraz Tomka Kaliskiego – oboje z Kamieńca Ząbkowickiego.

Sprostowanie:

Elita                19- 29 lat       dystans   9.600 m
1     Gracjan Krzemiński     PRODEALER GIANT WĄS  Polanica Zdrój
2     Paweł Pięta                 LIVESTRONG  Zabrze
3     Grzegorz Zieliński        HUSQVARNA RACING TEAM Gorzanów

Wszelkie informacje o działalności klubu RKS Kross znajdują się na stronie internetowej www.czasnarower.pl

W tym roku klub RKS Kross prowadzi akcję „Bezpiecznie na rowerze” organizowanej przez ZG PTTK. To jeden ze sposobów poprawy bezpieczeństwa i kultury jazdy na trasach rowerowych.
Informujemy, że wszelkie informacje o zapisach do RKS Kross Byczeń oraz o udziale w rajdach można zgłaszać drogą mailową, pisząc na jeden z adresów: boczulajan@wp.pl lub beata.uu@interia.pl lub gurmond@tlen.pl oraz telefonicznie pod numerem  telefonu 724076287 (w każdy dzień roboczy, po godz. 16.00).