Express-Miejski.pl

Różne barwy poezji. Opinia jurora konkursu

sxc.hu

sxc.hu fot.: sxc.hu

Juror Konkursu Poetyckiego ”Różne barwy poezji - znakomity krytyk literacki, poeta, prozaik, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, dr Karol Maliszewski przeczytał i ocenił 58 utworów nadesłanych z wielu miejscowości na nasz konkurs .

- Dziękuję Państwu za powierzenie mi swych sekretów – Karol Maliszewski podzielił się swoimi refleksjami. - Chciałbym jak ksiądz nikomu tych tajemnic nie wyjawić. Niestety, każdego jurora męczą pytaniem o poziom, wrażenia i tak dalej. Wrażeń było wiele, wszystkich tu nie ogarnę. Siła Waszej dojrzałości jest gigantyczna, to po pierwsze. Zaś po drugie – mogliby młodzi uczyć się od Was, czym jest nadzieja i jak zielono pachną marzenia. Nie tylko na wiosnę, bo i jesienią, jak widać i słychać w Waszych utworach. Pytanie o poziom chciałbym zbyć milczeniem, bo cóż znaczy forma, kiedy wzrusza nas treść. Wzruszenie towarzyszyło mi na każdym kroku i dotyczyło szczerego ujawnienia tajemnic życia (dodajmy: ciężkiego życia), nostalgii za minioną młodością, żalu za utraconym czasem. Lecz te nuty nie zdominowały Państwa świadomości. Największym zwycięstwem jest pokonanie poczucia utraty i cudowna wiara w ciąg dalszy, aktywnie kreowany rozwój i spełnienie. „Czy to koniec? Chyba nie, jeszcze mi się śpiewać chce”. O, właśnie. Jeżeli życie jest uniwersytetem, to Wy zaliczacie na nim trzeci fakultet – z wdziękiem i pasją.

A oto werdykt:

Największą świadomość literacką i dobre wyczucie kształtu współczesnego wiersza znalazłem w utworach sygnowanych godłem „Sara”.

„Niebianka” ujęła mnie oryginalnym zobrazowaniem myśli o przemijaniu i śmierci, szczególnie konsekwentnie i w sposób zdyscyplinowany przedstawiony w wierszu „Zaświaty” - wyjaśnił juror. - Trzecią nagrodę przyznałem utworowi „Każdy dzień to niespodzianka” za radość z życia i rodziny, za bezpretensjonalne opisanie poczucia bycia potrzebną. Dwa utwory „Marianny” są równie bezpretensjonalne i ujmują prostotą, pokazując, że poezję niekoniecznie trzeba robić z wielkich, lecz pustych, słów. Teksty „Przewodnika” postanowiłem wyróżnić ze względu na sprawność formalną, w dwu różnych zapisach potrafił wykreować coś niebanalnego.

Po otwarciu kopert  okazało się, że pod tymi godłami kryją się poniższe osoby:

 1.miejsce – godło „Sara” –             Leokadia Bajrakowska

                                                         55-095 Długołęka

                                                         

2. miejsce – godło „Niebianka” -   Krystyna Sykuła

                                                        57-402 Nowa Ruda

                                                       

3. miejsce- godło „śmiejący koń” – Jolanta Sałek

                                                          58-160 Świebodzice

Wyróżnienia:

Godło” iglak, szyszka" - Anna Ozgowicz

58 - 160 Świebodzice

Godło „Przewodnik” - Janusz Stanisław Jachnicki

58-500 Jelenia Góra

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy 20 kwietnia, gdzie podczas VII Forum  DUTW zostaną wręczone uroczyście dyplomy i nagrody.

ZUTW

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA