Express-Miejski.pl

Wielka zbiórka elekrośmieci. Ekopozywni w akcji

Zespół  „Ekopozytywni”

Zespół „Ekopozytywni” fot.: Alicja Drzystek

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ekopozytywni to grupa uczniów z Gimnazjum Publicznego im. Adama Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim biorąca udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Drugie Życie Elektrośmieci”.

Organizatorem konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ERP Batteries Poland Sp. z o. o. Koordynatorem konkursu jest Fundacja Zielony Horyzont.

Celem konkursu jest uświadomienie uczniom, a za ich pośrednictwem dorosłym, jak prawidłowo należy postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) oraz zużytymi bateriami.

Zespół „Ekopozytywni” wykonał zadania I etapu „Temat ZSEE i zużytych baterii to istotny problem i wyzwanie cywilizacyjne we współczesnym świecie”:

  • Budowa Zespołu i promocja działań zespołu w szkole.
  • Zbadanie lokalnego systemu zbiórki ZSEE i zużytych baterii.
  • Spotkanie z przedstawicielami gminy.

i zajął wysokie 8 miejsce w Polsce  w kategorii szkoły gimnazjalne.        

Obecnie uczniowie realizują zadania II etapu „Efektywna zbiórka ZSEE i zużytych baterii”:

  • Plan działania dotyczący promocji zbiórki ZSEE i zużytych baterii.
  • Kampania promocyjna zbiórki ZSEE i zużytych baterii.
  • Zbiórka ZSEE.
  • Zbiórka zużytych baterii.

Góry elektrośmieci i baterii rosną w zatrważającym tempie. Przewiduje się, że w 2020 r. ilość tych odpadów osiągnie poziom 12 mln ton. W 2011 r. wprowadzono na rynek około 400 mln sztuk baterii i akumulatorów i tylko 34 % udało się zebrać zużytych. Pozostała ilość musiała trafić na wysypiska, w miejsca niedozwolone lub przetrzymywana jest w domach. Sprzęt ZSEE i baterie zawierają wiele szkodliwych substancji np. rtęć, kadm, ołów, arsen chrom, nikiel, które wcześniej czy później uwolnią się i przedostaną do gleby lub wody, stając się zagrożeniem dla roślin, zwierząt i w końcu dla człowieka. Uszkodzenia systemu nerwowego, zmiany genetyczne i nowotworowe to tylko niektóre schorzenia powodowane przez w/w substancje.

 Dlatego wszyscy powinniśmy być odpowiedzialni za właściwe postępowanie z ZSEE i zużytymi bateriami. Od nas zależy przyszłość naszej planety i jej zrównoważony rozwój.

W związku z tym „Ekopozytywni” zapraszają do włączenia się do wielkiej zbiórki elektrośmieci i baterii, która trwać będzie jeszcze do 15 kwietnia 2013 r. w naszym gimnazjum w godzinach 7.00 – 19.00.

Alicja Drzystek

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA