Express-Miejski.pl

Czytelnia Expressu-Miejskiego. „Szepty” Orlando Figesa

Czytelnia

Czytelnia fot.: Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śląskich nawiązało współpracę z portalem Express-Miejski. Tak zrodził się cotygodniowy cykl zatytułowany Czytelnia Expressu - Miejskiego, gdzie bibliotekarze polecają najciekawsze pozycje literackie, po które może sięgnąć każdy użytkownik portalu. Książki opatrzone są komentarzami osób mających już lekturę za sobą. Podana jest także informacja, w których bibliotekach na naszym terenie są one dostępne. W dzisiejszej odsłonie interesującą lekturę na długie mroźne wieczory poleca Katarzyna Dominikowska.

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle /Oscar Wilde/

 „Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji” to jedno z najbardziej poruszających oskarżeń stalinizmu i totalitaryzmu. Orlando Figes opisuje dzieje pokolenia urodzonego w latach 1917-1925, a także ich dzieci i wnuków. Zagładę zwykłych ludzi z imienia, nazwiska i fotografii, łamanie karier i charakterów, porzucanie dzieci, wypieranie się rodziców, rozpad małżeństw i rodzin, piekło wspólnych mieszkań - komunałek. Ofiarą stać się mógł każdy. Dziecko za to, że rodzice kiedyś mieli duże gospodarstwo rolne; ojcowie, którzy lekkomyślnie opowiedzieli dowcip godzący w reżim lub wodza; matki mające pochodzenie żydowskie lub inteligenckie.

Centralną postacią książki jest znany pisarz Konstanty Simonow, główna figura literatury stalinowskiej. Los pisarza pokazuje, jak stalinizm zmuszał ludzi do kompromisów moralnych, do konformizmu. Jakie skutki wywiera głębokie zaangażowanie w system represji na życie prywatne człowieka i jego stosunki z innymi. I każe każdemu z nas pomyśleć, czy sami zachowalibyśmy się lepiej.

Książka ta nie jest jednak tylko biografią autora „Żywych i martwych”. Zamierzenie było o wiele bardziej ambitne – poprzez dzieje rodzin ukazać życie codzienne tamtych czasów. Udało się to w pełni.

„Szepty.” to kapitalna książka historyka i pisarza angielskiego, Orlando Figesa, który we współpracy z organizacją „Memoriał” (zajmującą się od końca lat 80-tych dokumentacją zbrodni reżimu komunistycznego), wykonał ogromną pracę przekopując się przez stosy dokumentów, rozmawiając z setkami tych, którzy zdecydowali się mówić. Zebrał relacje o tragicznym losie ludzi mieszkających na terenie ZSRR – nie tylko Rosjan lecz także wszystkich innych nacji, które dobrowolnie lub siłą, albo na skutek historycznych okoliczności tam się znalazły. Skąd tytuł książki? We wspólnych mieszkaniach, często przedzielonych prowizorycznie, jakąś zasłonką, meblami – lokatorzy tychże mieszkań porozumiewali się w swojej rodzinie, grupie szeptem. Żeby postronni nie słyszeli

Książka absolutnie niezwykła, znakomity materiał do refleksji, czyta się jednym tchem. Do wypożyczenia w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śl.

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śl.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA