Express-Miejski.pl

Czytelnia Expressu–Miejskiego. Emily Giffin

Czytelnia Expressu Miejskiego

Czytelnia Expressu Miejskiego fot.: Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śląskich nawiązało współpracę z portalem Express-Miejski.pl. Tak zrodził się cotygodniowy cykl zatytułowany Czytelnia Expressu - Miejskiego, gdzie bibliotekarze polecają najciekawsze pozycje literackie, po które warto sięgnąć. Książki opatrzone są komentarzami osób mających już lekturę za sobą. Podana jest także informacja, w których bibliotekach na naszym terenie są one dostępne. W dzisiejszej odsłonie interesującą lekturę na długie mroźne wieczory poleca Kasia Dominikowska.

Czyż nie byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli sami wybierać ludzi, których pokochamy? /„Dziecioodporna” Emily Giffin/

Od momentu ukazania się debiutanckiej powieści Emily Giffin miliony kobiet   na całym świecie pokochały ją i jej twórczość. Książki E. Giffin traktujemy jako literaturę dla kobiet, mimo iż sama autorka nie uważa się za przedstawicielkę chick lit. Jej bohaterki nie są kobietami popijającymi cosmopolitana i narzekającymi, jacy to okropni są mężczyźni. Nie mają pracy polegającej na pisaniu felietonów, która pozwala im na utrzymanie się w Nowym Jorku i kupowanie butów od Manolo Blahnika. Nie opisuje wyidealizowanych rodzin, w których wszyscy nie wiadomo skąd mają czas i pieniądze.

Emily Giffin świetnie pisze o kobiecych emocjach, dba aby problemy przez nią opisywane były realistyczne. Jej bohaterowie tylko z pozoru prowadzą idealne życie, w rzeczywistości mają wady, popełniają błędy, mają swoje sekrety i często wbrew wszystkiemu podążają za głosem serca.

Samej Emily nie jest obce podążanie za głosem serca. W pewnym momencie życia postanowiła rzucić intratną posadę w kancelarii adwokackiej, wyjechać do Londynu i ułożyć sobie życie od nowa. Czas pokazał, że było to trafne posunięcie. Zaczęła pisać, ułożyło się jej życie prywatne. Książki „Coś pożyczonego” (2004), „Coś niebieskiego” (2005), „Dziecioodporna” (2006), „Sto dni po ślubie” (2008), „Siedem lat później” (2010), „Pewnego dnia” (2012), trafiły na listy bestsellerów. Jedna z jej powieści „Coś pożyczonego” doczekała się nawet ekranizacji z udziałem Kate Hudson, Ginnifer Goodwin, Johna Krasinskiego i Colina Egglesfielda ( w Polsce pod tytułem „Pożyczony narzeczony”).

Emily Giffin  pisze o różnych relacjach międzyludzkich, lubi odkrywać życie. Z pozoru historie są lekkie, przyjemne, jednak autorka umiejętnie wplata w nie wiele uniwersalnych problemów, takich jak uczucia jakie towarzyszą związkom, kryzysy, granice jakie jesteśmy, tudzież nie jesteśmy gotowi przekroczyć dla ukochanej osoby (”Dziecioodporna”). Opowiada o sekretach i o tym, co dzieje się z nami i z naszymi najbliższymi, kiedy udaje się utrzymać je w tajemnicy. Czy posiadanie sekretów jest usprawiedliwione i czy wpływa na to jacy jesteśmy („Pewnego dnia”)? Problemy wierności i zdrady, miłości i przyjaźni („Coś pożyczonego”), a także przemianę bohaterki z próżnej w bardziej rozważną i myślącą o przyszłości kobietę (Darcy z „Coś niebieskiego”).

W książkach E.Giffin często pojawia się motyw relacji z matką, odzwierciedlający najczęściej jej własne doświadczenia. Życiowe porady, które Tess z „Siedem lat później” słyszy od matki, autorka słyszała również od swojej, zostawionej kiedyś przez męża. Nawet gdy Emily porzuciła pracę aby zająć się pisaniem, jej mama podejrzewała, że robi to dla mężczyzny, czyli robi to, co ona uważała za swój największy życiowy błąd.

Polecam Państwu książki Emily Giffin, autorki piszącej o kobietach i dla kobiet. Czytając wierzymy, że taka historia mogła wydarzyć się naprawdę, autorka w niczym nie przesadza, nie sprzedaje tanich emocji a postacie, które kreuje są niezwykle prawdziwe i wyraziste. Pokazuje swoje bohaterki w sytuacjach trudnych, niejednoznacznych moralnie, niekiedy przełomowych, ale na tyle realnych i prawdopodobnych, że niejedna z nas mogłaby się w nich znaleźć. I w tym chyba tkwi źródło sukcesu  Emily Giffin.

Książki E. Giffin dostępne są w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śl.(Siedem lat później, Coś niebieskiego, Sto dni po ślubie, Coś pożyczonego, Dziecioodporna), w Bibliotece Publicznej w Ząbkowicach (Coś pożyczonego, Dziecioodporna, Coś niebieskiego, Sto dni po ślubie), w Filiach BP w Braszowicach, Stolcu i Olbrachciacach (Sto dni po ślubie).

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śl.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA