Express-Miejski.pl

Grypa atakuje. Jak się przed nią uchronić?

istock.com

istock.com fot.: istock.com

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę i choroby grypopodobne trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych wirusów.

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze jest gwałtowne wystąpienie:

- objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;

- objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa –kataru.

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny – obejmować może zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.

Zachorowania ma grypę mogą wywoływać poważne powikłania. Najczęstsze powikłania to: zapalenia ucha środkowego. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych – uwaga: u dzieci poniżej 16 r.ż. nie należy stosować salicylanów. U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki. Zbyt wysoka może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych.

W przypadku osób należących do grup ryzyka lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych. Należy jednak podkreślić, iż najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka w postaci corocznego szczepienia. W Polsce dostępne są szczepionki przeciwko grypie. Ich skład jest zgodny z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i obejmuje 3 szczepy wirusa, krążące w danym sezonie.

Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę.

W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. zaleca:

  • regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie.
  • -regularne mycie rąk- częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu, zmniejsza ryzyko zakażenia.
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
  • w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu,
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

PSSE Ząbkowice Śl.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA