Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pt. "RAZEM/PRZECIWKO SOBIE. ROK 1968 W CZECHOSŁOWACJI I W POLSCE". Wystawa powstała dzięki Stowarzyszeniu PANT - czeskich historyków oraz polskiemu Instytutowi Pamięci Narodowej. Otwarcie wystawy nastąpi 4 grudnia br. o godz. 9:30 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich.
Wystawa czeskich historyków i nauczycieli stara się przybliżyć nie tak odległy moment w naszej historii zwalczając mylące stereotypy. Gościła w już w wielu miastach w Polsce,a teraz możemy ją zobaczyć w Mieście Krzywej Wieży. Zapraszamy!
Wystawa objazdowa czeskich historyków i nauczycieli szkół średnich „Razem / przeciwko sobie. Rok 1968 w Czechosłowacji i Polsce” jest przeznaczona dla uczniów i studentów oraz szerszej publiczności. Stara się przybliżyć nie tak odległy moment w naszej historii, a także nauczyć patrzeć na historię przez źródła historyczne, a tym samym zwalczać mylące stereotypy.
Wystawę stworzyło czeskie Stowarzyszenie PANT we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Czeskim Centrum w Warszawie. Zawiera 10 paneli poświęconych dramatycznym wydarzeniom z 1968 r. w Czechosłowacji i PLR. Jest stworzona w dwóch wersjach językowych, obie uzupełniają arkusze z pytaniami do tekstów, zdjęć, anegdot i innych źródeł, które są treścią poszczególnych paneli.
Stosunki między Czechami i Polakami w XX wieku nie zawsze układały się dobrze, towarzyszyły im okazjonalne konflikty i wzajemna wrogość. Stały się one podstawą różnych uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu sąsiadów zza granicy. Jednak w historii obu narodów możemy również odnaleźć czas harmonii, solidarności i wzajemnych pozytywnych wpływów. Celem projektu jest poznanie i zrozumienie najbliższych sąsiadów, które mogą się
urzeczywistnić przede wszystkim za pomocą transgranicznego spojrzenia na minione wydarzenia historyczne i zrozumienia przemian wzajemnych wpływów. Są one nieodzowne, abyśmy byli w stanie rozpoznać i nazwać to, co nas zbliża i to, co nas odróżnia.
Idealnym punktem wyjścia dla tego typu perspektywy są niedawne wydarzenia historyczne, które poważnie wpłynęły na historię obu narodów. Jednym z takich wspólnych historycznych „węzłów” są czechosłowackie i polskie dramatyczne wydarzenia z 1968 roku. Oba reżimy komunistyczne znalazły się wtedy na jednym z historycznych rozdroży. Proces reform doprowadził w Czechosłowacji do nieoczekiwanych przemian w partiach politycznych, stopniowej liberalizacji, ożywił nadzieje i oczekiwania większości obywateli – aż do fatalnego dnia zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego, okrutnego przebudzenia całego społeczeństwa i początku okresu normalizacji.
Przedstawiciele polskiego komunistycznego reżimu byli w tym samym roku dodatkowo konfrontowani z protestami studentów i liberalnych intelektualistów, często inspirowanymi przez wydarzenia w Czechosłowacji. W przeciwieństwie do swoich czeskich kolegów zachowali oni wydarzenia w Polsce „pod kontrolą”, wyraźnie sprzeciwili się polskiej protestującej opinii publicznej, zdecydowanie poparli działania wojskowe przeciwko „kontrrewolucji” w Czechosłowacji i ostatecznie sami militarnie zaangażowali się w to wydarzenie. To był cios dla wszystkich wolnomyślicieli obywateli obu krajów, których reżimy pozostały autorytarne. Samospalenia w proteście: w Polsce Ryszarda Siwca, Jana Palacha oraz Jana Zajíca i innych w Czechosłowacji były tragicznym epilogiem, bezkompromisowym protestem przeciwko przemocy, próbą obudzenia ludzi z letargu w czasie wszechobecnej beznadziei.
mat.prasowe
REKLAMA
REKLAMA